Hlavní obsah
Věda

Fantastický objev. Tkanina o tloušťce lidského vlasu tlumí zvuk až o 75 %

Foto: chelovekpoddojdem z Pixabay

Nová hedvábná tkanina o něco málo silnější než je šířka lidského vlasu tlumí zvuk až o 75 procent. Je to fikce, nebo skutečnost?

Článek

Zvuk může někdy být velice nepříjemný. Ať už je to hlučná hudba od sousedů, noční štěkání psů, ranní kokrhání kohouta, nebo dokonce sbíječka spuštěná brzo ráno při opravě chodníku. Hluk může mít na lidské zdraví velice negativní dopady.

Jak se dodnes lidé izolovali od hluku? Především se stavěly a staví silné zdi, ideálně z materiálů, které navíc tlumí hluk, jako jsou akustické cihly a materiály s velkou hustotou, například nepálená hlína. Dobře tlumí zvuk vápenopískové bloky. V současné době je na trhu nepřeberně stavebních materiálů, tlumících hluk. Řešením jsou i akustické sádrokartonové desky.

Dřevo a sklo zesilují hluk v prostoru, naopak měkké povrchy část hluku absorbují. Ke snížení hluku se používají i stropní přepážky. Stejně tak hluk pohlcují koberce, silné závěsy, v bytech odhlučňovací podlahy. Sádrokartonové desky o tloušťce 5 až 10 centimetrů, vyplněné vhodným materiálem, odhlučňují strop i stěny.

Vědci v novém výzkumu vytvořili tenkou hedvábnou tkaninu, která potlačuje hluk, nebo jej zcela pohlcuje. Principem je generování zvukových vln, nebo blokování vibrací, které jsou klíčové pro přenos zvuku.

Tato nová ultratenká hedvábná tkanina potlačující zvuk by mohla být použita k vytvoření tichých prostor v domácnostech, kancelářích, ložnicích i jinde. V české republice platí normy pro hluk uvnitř budov ve dne do 40 dB, v noci do 30 dB. Snížit hladinu hluku o 75 procent znamená v podstatě neslyšet nic.

Tkanina obsahuje piezoelektrický materiál protkaný hedvábím, který při deformaci materiálu vytváří elektrický signál. Vlákna látky reaguje na vibrace, způsobené zvukovými vlnami. Existují dvě řešení tohoto vynálezu, uvádí v prohlášení MIT (Massachusetts Institute of Technology).

V prvním případě jsou elektrické signály převedeny na mechanické pohyby, které způsobují, že hedvábí vibruje a vydává vlastní zvukové vlny. Tyto vlny ruší přicházející zvukové vlny tím, že nekmitají konzistentně a nejsou s nimi synchronizované.

V druhém případě byla použita metoda odrazu vln, stejně jako zrcadlo odráží fotony. Tím dochází k znehybnění vibrací. Tkanina je v klidu, aby se potlačily vibrace.

Tkanina může být použita v jednom nebo druhém režimu, v závislosti na zdroji hluku. Tím se zabrání přenosu hluku skrz látku a zároveň dojde ke značnému snížení hluku. Tento postup se dá použít ve velkých prostorách, jako jsou výrobní haly nebo celé byty.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/adma.202313328

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz