Článek
Ve filmech nedává všechno smysl. Něco je fikce, něco je upravená skutečnost, něco je upravené pro větší divácký zájem. Koneckonců, moje články někdy taky. Ale něco, o čem lidé tuší, že nemůže fungovat, by tam asi být nemělo. I když to vyvolává efektní záběry.
Mýtus o vybuchujících autech
Šerif střelí do nádrže auta a v mžiku je auto v plamenech. Efektní trik, který ale nefunguje. Kulka nemůže zapálit palivo. Je velice těžké vyhodit auto do povětří, protože téměř všechny druhy paliv používaných v automobilech po celém světě jsou dostatečně stabilní. Naopak tento mýtus způsobuje, že při autonehodě, kdy je auto převráceno na střechu, lidé od auta utíkají, bojí se výbuchu, a obětem nehody nepomůžou.
Styl Rambo, kdy odstřelovač zlikviduje celý prapor nepřátel a pak nepozorovaně unikne
V reálném životě je pro odstřelovače velmi obtížné dosáhnout úspěšných výstřelů kvůli velkým vzdálenostem, gravitaci a větru. Je to více věda, než boj, protože musí být schopni přesně vypočítat všechny různé proměnné, aby trefili ránu. Častěji se netrefí.
Ve filmech je to ještě umocněno laserem na pušce. Hezký efekt, ale téměř nepoužitelný. Zaprvé je to nepraktické pro toho, kdo chce být skrytý. Zářící paprsek okamžitě identifikuje nejen oběť, ale i střelce. Navíc neexistuje způsob, jak by laser mohl přesně určit místo zásahu ani na středně dlouhé vzdálenosti. Přesný výpočet na základě výše uvedených proměnných je hlavní součástí výcviku odstřelovače. Střela stejně dopadne jinam než na místo, které je označeno křížem laseru. Laserové nástavce fungují jen na malé vzdálenosti, kde jsou přesné.
Ustřelení zámku
Detektiv přijde k domu, a proč by se hmoždil s páčidlem. Prostě vytáhne pistoli a zámek ustřelí. To je časté použití v detektivních filmech při vloupáních do domů nebo skladů. V podstatě si filmoví scénáristé myslí, že zámky jsou ve skutečnosti ze dřeva.
Jak se dá očekávat, nefunguje to. Moderní zámky jsou příliš masivní na to, aby se daly ustřelit pistolí. Co by mohlo fungovat, jsou brokovnice a pušky. A pak je tu další důvod: kulka se odrazí od zámku a zasáhne střelce, nebo kolem stojící kolegy.
Padouch přijede autem na benzínovou stanici, vyhodí z okýnka zapálenou cigaretu a benzínka vzplane a vybuchne
Na plátně nebo na obrazovce to vypadá dobře. Ve skutečnosti to nejde.
Cigarety hoří při teplotě kolem 700 °C (1 300 °F) a požadovaná teplota pro vznícení benzínových výparů je 246 °C (475 °F). Ale nejžhavější část cigarety téměř nikdy nepřijde do kontaktu s plynem. Vědci se to dokonce pokusili replikovat v laboratoři. V jednom experimentu hodili zapálené cigarety do benzínových výparů asi 4 500krát. Ani jednou k zapálení nedošlo.
Výbuchy trhavin
Pro tento příklad si vezmeme plastickou trhavinu jako C4. Ve filmu je to jednoduché. Do C4 střelíme, nebo trhavinu hodíme do ohně, a máme explozi. Jenomže je to jinak. C4 je jednou z nejstabilnějších výbušnin, která nemůže po výstřelu vybuchnout. A tuto trhavinu zapálit? Můžete, hoří velice pomalu a nic vám neudělá. K výbuchu potřebuje rozbušku, vlastně malý výbuch, který C4 odpálí.
Nášlapné miny
Zvuk „cvaknutí“ nášlapné miny je ve filmech tak rozšířený, že TV Tropes mu věnuje celou stránku. Jde o to, že šlápnete na minu a uslyšíte cvaknutí. Mina exploduje, až když z ní sestoupíte. Samozřejmě je to jinak, protože kdyby takhle miny fungovaly, nedávalo by jejich použití smysl. Vybuchnou, jakmile na ně šlápnete, protože cílem je způsobit maximální poškození, aniž byste měli čas na přemýšlení.
Těžce poškozenou ránu ošetříme nožem, do ruda rozpáleným v ohni
Někdo je postřelen nebo pobodán, tak si spálením „zataví“ ránu, aby zničil infekci a ránu vydezinfikoval. Tak to je ten nejhorší nápad vůbec. Ve skutečnosti je to horší, než kdybyste neudělali nic. Teplo sice zabíjí aktivní patogeny, které jsou již v ráně, ale popáleniny způsobí to, že přirozená obranyschopnost kůže nefunguje. Vypalování rány je přijatelné pouze v případě, že jste v situaci zahrnující rychlou ztrátu krve a neexistuje absolutně nic jiného, co byste mohli udělat, abyste zabránili vykrvácení.
Zdroje: Is It Possible to Shoot Out a Lock with a Gun? | The Writer's Guide to Weapons (crimefictionbook.com), Rozbuška – Wikipedie (wikipedia.org), How Do Landmines Work? Why They Explode When Stepped On? (scienceabc.com), Does Cauterizing A Wound Really Work? (themedicinejournal.com), TV Tropes, Odstřelovač – Wikipedie (wikipedia.org)