Článek
Rok 2024 byl podle měření nejteplejším rokem v historii lidstva, jak uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus 10. ledna 2025. Copernikus zároveň uvádí, že loňský rok byl prvním kalendářním rokem, kdy byla průměrná teplota o 1,5 °C vyšší než v předindustriálním období.
„Nyní žijeme ve velmi odlišném klimatu, než jaké zažili naši rodiče a prarodiče,“ řekla Samantha Burgess, zástupkyně ředitele evropské služby Copernicus Climate Change Service (C3S). Stejné změny zaznamenaly agentury NOAA, Berkeley Earth a další pracoviště, dlouhodobě monitorující klima.
Tyto zprávy je ale třeba brát s rezervou, protože pravidelné měření teplot se provádí od roku 1850. Pokud jsou údaje měřeny v podstatě krátkodobě a tudíž jsou nepřesné, může to být manipulativní jak pro zastánce globálního oteplování, tak pro odpůrce.
Pro studii historických průběhů klimatu se používají takzvaná proxy data, nepřímé údaje, odvozené z letokruhů stromů, ledovcových jader, zkušebních vrtů, mořských sedimentů a dalších chemických stop. Nesmírnou důležitost má dobrá interpretace dat; výsledky nikdy nemohou být přesné.
V tomto článku z 30. května 2024 vědci z University of Maryland tvrdí, že pokles aerosolů mohl zdvojnásobit rychlost oteplování v roce 2020 ve srovnání s rokem 1980. Klimatologové ale nejsou ve shodě, někteří tyto výsledky naopak kritizovali.
Ochlazování Země je z velké části způsobené emisemi aerosolů, vypouštěných do atmosféry. Částice jsou reflexní a odrážejí sluneční paprsky. Zároveň dělají mraky jasnějšími, sluneční záření se od nich odráží do vesmíru.
Někteří vědci tvrdí, že aerosoly mohly snižovat mnohem víc tepla, než se myslelo. Dokládají to satelitní snímky ukazující zmenšení oblačnosti při poklesu znečištění v ovzduší.
Vědci se domnívají, že čistší vzduch, po přechodu lodní dopravy na čistší paliva, může vysvětlit významnou část nárůstu teploty.
Přístroje NASA přes 20 let sledují ve vesmíru rostoucí nerovnováhu sluneční energie, kdy se na planetu dostává více energie, než ji opouští. Přestože část nerovnováhy vysvětlují skleníkové plyny, bylo změřeno, že planeta je stále méně odrazivá. Dokonce mnohem méně, než se čekalo od snížení znečištění ovzduší odrážejícího světlo.
Klimatologové sami říkají, že naměřené údaje jsou velice relativní. Jde o to, že měření je postupem času přesnější a nelze ho srovnávat s měřením v minulých stoletích. Každé měření totiž upřednostňuje různé metody vyhodnocování dat. Je několik hypotéz, proč teploty nemusí odpovídat skutečnosti.
Objevila se řada vysvětlení, některá známá: El Niño v Tichém oceánu a některá znepokojivá a záhadná data, proč se během posledních desetiletí snižuje oblačnost. Může se jednat o špatně pochopenou zpětnou vazbu systému a vždy záleží na dlouhodobém průměru.
Nedávná studie naznačila, že pokles reflexních mraků měl značný podíl na oteplování v roce 2023, přestože není zcela známo, co tyto změny způsobilo. Teplotní špička v roce 2023 vůbec nemusí být anomálií, ale předzvěstí blízkého běžného normálu.
https://www.science.org/content/article/changing-clouds-unforeseen-test-geoengineering-fueling-record-ocean-warmth