Hlavní obsah
Jídlo a pití

Máte rádi kávu? Na co si dát při pití kávy pozor a jak si doma vypěstovat plodící kávovník

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavel Šilhán
3. 11. 9:23

Kávovník (Coffea arabica) je původem z Afriky. Má velké, lesklé, tmavozelené listy.

Článek

Kávovník (Coffea arabica) je původem z Afriky. Vytváří keře nebo malé stromky s vodorovně rozloženými postranními větvemi. Má velké, lesklé, tmavozelené protistojné a celokrajné listy.

Květy má drobné, uspořádané do svazků. Kvete na jaře.

Plody jsou bobule, zpočátku zelené, po dozrání tmavočervené s nasládlým oplodím, které obsahuje dvě semena – kávová zrna.

Snáší dobře suchý vzduch v bytě u ústředního topení. Je nenáročný na pěstování. Je samosprašný, nepotřebuje opylovače.

Pokud chceme kávovník řízkovat, jde to, ale mějme trpělivost, řízky zakoření s použitím stimulátoru růstu asi za půl roku.

Nejjednodušší je množení semeny. Vyrostou krásné tmavě zelené sazeničky, které zakvetou již za čtyři roky.

Více než polovina dospělých lidí se spoléhá na šálek kávy, obsahující kofein.

Líp se po ránu probouzí, přes den šálek dobré kávy osvěžuje, po jídle s šálkem dobré kávy se lépe tráví. Kofein je povzbuzující droga.

Kofein je alkaloid, který stimuluje nervovou soustavu a srdeční činnost. Název dostal od rostliny Coffea arabica (kávovník arabský), přestože je kávovníků, obsahujících kofein, více druhů.

Mletím zralých, sušených a pražených zrnek kávovníku získáváme kávu, obsahující kofein (který se vyskytuje v mnoha dalších rostlinách).

Pití kávy může být pro některé lidi problematické. Mohou mít citlivost na kofein, nebo přímo alergii. Mnoho lidí, majících citlivost na kofein, může mít příznaky, jako je bušení srdce, nervozita, úzkost, neklid, nespavost, podrážděnost, dokonce naléhavost jít na záchod. Při pití velkého množství kávy s kofeinem může dojít k nadměrné dehydrataci.

Alergie na kofein je ale velice vzácná. Obvykle se atypické příznaky vyskytují při nadměrném pití kávy s velkým množstvím kofeinu, který způsobuje zvýšení hormonu adrenalinu.

Nesnášenlivost kofeinu, která způsobuje nepříjemné pocity, může být spojena s pomalým metabolismem. To vede k tomu, že kofein zůstává v krevním oběhu déle. Lidé s citlivostí na kofein metabolizují kofein pomaleji, jejich příznaky mohou trvat i několik hodin. Vliv má i věk, pohlaví, hmotnost, i genetické variace jednotlivců.

Vždy můžete také vyzkoušet kávu bez kofeinu, pokud nemůžete žít bez této kávové chuti.

Chuť kávy ovlivňují procesy pražení, ale i původu kávy, způsoby přípravy a dokonce i kvalita vody. Milovníci kávy to vědí a dovedou si připravit chutnou kávu, na které si pochutnají. Jako u všech povzbuzujících nápojů je ale třeba si uvědomit, že „všeho s mírou“.

Zdroje: zkušenosti autora, Kofein - Chemie - Referáty | Odmaturuj

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz