Hlavní obsah
Věda

Nejhorší sériová vražedkyně v historii Austrálie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay
29. 10. 12:23

„Nejhorší sériová vražedkyně v Austrálii“ byla propuštěna poté, co vyšly najevo smrtící genové mutace jejích dětí.

Článek

Kathleen Folbiggová, 55letá žena z Nového Jižního Walesu, byla obviněna z vraždy svých dvou dcer, Sarah a Laury, a syna Patricka, stejně jako ze spáchání zabití svého druhého syna Caleba, v letech 1989 až 1999. V roce 2003 byla Folbiggová odsouzena k 25 letům ve věznici s maximální ostrahou, kde zůstala až do svého propuštění na začátku června 2023. Vzhledem k povaze jejích údajných zločinů se psalo o tom, že to byla „nejhorší australská sériová vražedkyně“.

Nepřímé odsouzení

Všechny děti Folbiggových zemřely ve spánku, když jim bylo 18 až 19 měsíců. První úmrtí syna Caleba bylo původně připisováno syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Následná smrt jeho bratra Patricka nebyla nikdy objasněna, i když Patrick měl záchvaty v měsících před svou smrtí, uvádí BBC.

Následovala smrt Sarah a poté Laury. Jejich náhlá smrt také nebyla vysvětlena. Vyvolala ale spekulace, že Folbiggová mohla každé ze svých dětí udusit.

Obvinění Kathleen Folbiggové těžce ovlivnilo její osobní život: V roce 2000 se rozvedla s otcem dětí Craigem Gibsonem, který věřil, že zabila jejich děti. V roce 2001 byla zatčena a později odsouzena v celostátně sledovaném procesu, který trval sedm týdnů. Její původní trest byl 40 let, ale po odvolání byl snížen.

Nikdy neexistoval žádný fyzický důkaz, že by Folbiggová své děti udusila. Nicméně v osobním deníku, který byl poskytnut policii, Folbiggová napsala: „jak mě pronásleduje pocit viny za ně všechny“, což prokurátoři použili k vyvození její viny, přestože obhajoba tvrdila, že se jedná o nepřímý důkaz, uvádí BBC.

Během posledních tří desetiletí Folbiggová neustále popírala, že by zabila své děti, ale bylo jí zamítnuto několik odvolání.

Vyšetřování, které začalo v roce 2022, odhalilo, že obě dcery Folbiggové měly extrémně vzácnou a dříve neznámou mutaci genu CALM2, klíčového pro pohyb vápníku tkáněmi (poruchy kalciofosfátového metabolismu), která může způsobit náhlou srdeční zástavu. Oba synové Folbiggové nesli mutaci genu, který je potřebný k vytvoření funkčních mozkových buněk; jinak může nastat smrtelná forma epilepsie.

Případ Folbiggové byl podle BBC popsán jako „jeden z největších justičních omylů v Austrálii“.

Nové důkazy

Nové vyšetřování bylo zahájeno poté, co se vědci v roce 2018 rozhodli sekvenovat genomy Folbiggové a jejích dětí pomocí zachovalých vzorků DNA, uvádí australský zpravodajský server ABC News. (Tato technologie nebyla v roce 2003 příliš dostupná a navíc byla velice drahá.)

Jejich zjištění, která byla zveřejněna v březnu 2021 v časopise EP Europace odhalila, že Sarah a Laura měly každá jednu kopii varianty genu, kterou zdědily po matce.

Tento gen (CALM2) poskytuje genetické instrukce potřebné k tomu, aby buňky produkovaly bílkovinu, která pomáhá regulovat pohyb iontů vápníku dovnitř a ven z buněk. Ionty vápníku jsou důležité pro udržení pravidelného srdečního tepu, takže u lidí s mutovanými geny CALM2 se může vyvinout syndrom, který způsobuje nepravidelný srdeční tep, arytmii, která může být u malých dětí smrtelná (ABC News).

Vědci sekvenovali DNA Kathleen Folbiggové a jejích dětí a zjistili, že všichni nesli extrémně vzácné mutace, které by mohly vysvětlit smrt dětí. „Dokonce i malé změny v této bílkovině mohou být destruktivní“, řekl ABC News Jozef Gecz, genetik z University of Adelaide, který se ale na výzkumu nepodílel.

Tato mutace je extrémně vzácná. Odborníci odhadují, že může postihnout až jednoho z 35 milionů lidí, uvedla ABC News.

Šance, že Folbiggová předá variantu CALM2-G114R některému ze svých dětí, byla 50 : 50, řekla ABC News spoluautorka studie Melanie Bahlo, statistická genetička z Institutu lékařského výzkumu Waltera a Elizy Hallových v Melbourne.

Důkazy DNA ukázaly, že všechny děti měly genetické mutace, které by mohly vysvětlit jejich smrt. Při jejím původním odsouzení neexistovaly žádné fyzické důkazy, které by naznačovaly, že děti zabila.

Ale pokud má Folbiggová také mutovaný gen, proč se u ní nerozvinula tato geneticky vzácná choroba?

Vědci předpokládají, že syndrom by mohl být částečně vyvolán genovými variantami. Všechny čtyři děti Folbiggové nesly variantu genu REM2, zatímco Folbiggová ne. Je pravděpodobné, že jejich otec má stejnou variantu REM2, ale ten odmítl poskytnout výzkumníkům vzorek DNA, uvedla ABC News.

Spoluautor studie Dr. Peter Schwartz, ředitel Centra pro srdeční arytmie genetického původu v Miláně, řekl ABC News, že dívky Folbiggové zažily nešťastný „dvojitý zásah“ mutací. „Kombinace mateřské a otcovské DNA představuje smrtící koktejl,“ spekuloval.

Caleb i Patrick vlastnili mutovanou verzi genu BSN, který kóduje typ proteinu, který se nachází především v mozkových buňkách, uvedla ABC News.

Před svou smrtí byl Patrick hospitalizován čtyři měsíce kvůli záchvatu, což naznačuje, že mohl mít tuto vzácnou formu epilepsie. Caleb údajně nikdy neměl žádné záchvaty, ale skutečnost, že měl také mutovaný gen BSN, stejně jako okolnosti smrti jeho sourozenců, stačily k tomu, aby se prokázaly důvodné pochybnosti, že byl zabit svou matkou.

V rámci vyšetřování podepsalo více než 90 vědců otevřený dopis, v němž souhlasili s tím, že všechny čtyři děti mohly zemřít přirozenou smrtí, a vyzvala Margaret Beazleyovou, aby Folbiggové udělila milost.

5. června 2023 byla Kathleen Folbiggová omilostněna guvernérkou Nového Jižního Walesu Margaret Beazleyovou a byla propuštěna z vězení.

Zdroje: odkazy v článku

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz