Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Podivuhodná fascinující místa na Zemi, kde extrémy neznají hranic

Foto: Andrey Klementyev/ Pixabay

Bajkalské jezero

Největší a nejhlubší jezera na světě jsou unikátní svým vznikem i stářím, stejně jako nejvyšší vodopád na Zemi. Největší jezero na světě je ale slané.

Článek

Bajkalské jezero se nachází v jižní části východní Sibiře, na rozhraní Burjatské republiky a Irkutské oblasti v Rusku, nedaleko mongolských hranic. V nejhlubším místě dosahuje propastné hloubky 1,6 kilometru. Vzniklo před 25 miliony let a je tedy také nejstarším jezerem na světě.

Před 25 miliony let došlo k rozdělení zemské kůry a k vytvoření riftového údolí. Řeky stékající po úbočí hor postupně průrvu zaplnily vodou. Bajkal zadržuje více vody než kterékoli jezero na Zemi, 23 000 km2. To je o něco víc než celá soustava severoamerických Velkých jezer dohromady. Podobně jako Velká jezera zadržuje Bajkal pětinu celoplanetárních zásob sladké vody.

Jezero se dodnes zvětšuje, protože vzdalování obou břehů pokračuje. Předpokládá se, že za několik milionů let dosáhne příkopová propadlina až k Severnímu ledovému oceánu a rozdělí Asii na dvě části. Bajkalské jezero je zařazeno od roku 1996 do světového dědictví UNESCO.

Velká jezera v Severní Americe a Kanadě spolu se soustavou toků, které je propojují, vytvářejí největší soustavu sladké vody na povrchu Země. Jezera Hořejší, Michiganské, Huronské, Erijské a Ontario pokrývají více než 245 000 km2 a obsahují téměř 23 000 km3 vody - jako Bajkalské jezero. Pokud by se veškerá voda z těchto jezer rozlila po suchozemské ploše USA, překryla by je třímetrovou vrstvou.

Velká jezera jsou tak ohromná, že si vytváří své vlastní klima - v létě ochlazují přilehlá území a v zimě jsou příčinou bohaté sněhové nadílky v městech na březích. Studený arktický vzduch postupující nad vodou nabírá obrovské množství vlhkosti.

Pokud bychom stáli na povrchu Měsíce, tato jezera bychom spatřili pouhým okem, a dokonce bychom mohli rozeznat tvar největšího z nich, Hořejšího jezera, které je plochou největším sladkovodním jezerem na světě. Jeho pobřeží se táhne v délce téměř 4500 kilometrů; jezero je v nejširším bodě od západu k východu dlouhé 560 kilometrů a od severu k jihu 260 kilometrů. Voda z něj odtéká řekou svatého Vavřince.

Kráterové jezero (Crater Lake) je nejhlubší v celé Severní Americe. Vzniklo po gigantické erupci, která asi před 7700 tisíci lety rozmetala celý střed vulkánu.

Výbuch hory Mount Mazama v Kaskádovém pohoří v dnešním Oregonu za sebou zanechal mísovitou prohlubeň, hlubokou téměř 1200 metrů. Ta se postupně zaplnila vodou. Později po této dávné erupci vyvstal ze dna nový, menší vulkán, jenž vytvořil ostrov. Jezerní dno je mapováno různými metodami, například sonarem. Vědci jsou přesvědčeni, že vodu zahřívají horké sopečné horniny, které mohou způsobovat nádhernou, průzračně modrou vodu.

Kaspické moře, pokrývající plochu asi 370 000 km2, představuje největší mořskou plochu vody uzavřenou v nitru pevniny.

Je hluboké až 1025 metrů a leží na tradiční hranici mezi Evropou a Asií. Toto moře - ve skutečnosti jezero, naplněné mořskou vodou - leží 25 metrů pod úrovní oceánů, nemá žádný odtok a je z největší části napájeno řekou Volhou.

Kaspické moře je bohaté na ryby. Loví se zde především jeseteři, kteří jsou zdrojem proslaveného kaviáru, sledi, štiky a candáti.

Kaspické moře je dnes vystaveno vážnému ekologickému nebezpečí. Jeseteři se loví v nadměrném množství, a navíc je ohrožuje znečištění pocházející z těžby ropy. Moře se od roku 1929 zmenšuje, vysychá, přístavy na severním pobřeží se již ocitly daleko od vody.

Nejvyšší vodopád na světě. Mimořádné Angelovy vodopády ve Venezuele jsou patnáctkrát vyšší než Niagarské vodopády v Severní Americe. V říjnu 1937 byl americký letec James Angel nucen nouzově přistát na plochém vrcholu jedné venezuelské hory. Když se dostal z kabiny letadla, všiml si, že na druhé straně ohromného kaňonu je další stolová hora - Ďáblova hora. Zároveň spatřil pruh vody dopadající přes okraj jejího kolmého, hladkého srázu do téměř kilometrové propasti. Objevil tak nejvyšší vodopád na světě.

Vodopád po něm dostal jméno: Angelův vodopád. Kdo by však dnes chtěl tento úžasný přírodní úkaz spatřit, má jedinou možnost, a tou je letadlo nebo vrtulník.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bajkal

https://geografie.cz/media/pdf/geo_1997102020089.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Lakes_region

https://en.wikipedia.org/wiki/Crater_Lake

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kaspick%C3%A9_mo%C5%99e

https://en.wikipedia.org/wiki/Angel_Falls

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz