Hlavní obsah
Věda a historie

Proč jsou lidé chamtiví a kradou, přestože to nepotřebují

Foto: Pixabay.com

Krádeže můžeme mít v genech. Koneckonců, kradou i opice, straky, prostě ve světě zvířat se zlodějů najde hodně.

Článek

Krádež může být motivována potřebou. Pro někoho je drobná krádež „bobříkem odvahy“. Pro kleptomany je zas krádež motivována čirým vzrušením z ní.

Jedna studie, které se zúčastnilo 43 000 lidí, zjistila, že 11 procent z nich přiznalo, že alespoň jednou v obchodě kradlo.

V další studii se účastníci užívali placebo nebo lék naltrexon, známý tím, že omezuje návykové tendence k alkoholu, drogám a hazardním hrám. Naltrexon blokuje účinky látek zvaných endogenní opiáty, o nichž vědci předpokládají, že se uvolňují při krádeži a které vyvolávají pocit potěšení v mozku. Droga snížila nutkání krást, napsal Jon E. Grant a jeho kolegové v časopise Biological Psychiatry. „Jsou lidé, kteří kradou, i když na věci mají a mohou si je snadno dopřát,“ říká Jon E. Grant.

Krádeže můžeme mít v genech. Koneckonců, kradou i opice, straky, prostě ve světě zvířat se zlodějů najde hodně. Opice kapucíni používají poplašné volání predátorů, aby varovali ostatní opice, aby se rozptýlili a vyhnuli se hrozbám. Některé ale volání předstírají, aby pak mohli ukrást jídlo, které tam zanechali ti, kteří se rozprchli.

Sociální třída neboli socioekonomický status (SES) označuje postavení jednotlivce ve srovnání s ostatními ve společnosti, pokud jde o bohatství, profesní prestiž a vzdělání.

„Bída z lidí lotry činí, vlky z lesů žene hlad,“ zpívali Voskovec a Werich v Baladě z hadrů. Jenže takový chudý důchodce, který stěží vyjde, nekrade. Babička, která to má ze svého důchodu tak akorát z ruky do úst, v samoobsluze neukradne nic.

Kdo tedy krade víc: bohatí, či chudí?

Větší zdroje a vyšší postavení umožňují jednotlivcům z vyšších tříd větší svobodu a nezávislost. Srovnáním s jedinci nižších tříd je známo, že tito lidé jsou si méně vědomí druhých a špatně identifikují emoce, které ostatní cítí. Dalo by se říct, že jsou běžnému lidu nadřazení a že neznají problémy běžného občana. Jaká si myslíte, že je pravděpodobnost, že budou více neetičtí, než ostatní?

Podvádění, klamání nebo porušování zákona, je pro bohaté a nezávislé lidi mnohem běžnější. Větší zdroje, svoboda a nezávislost na ostatních, jim dávají určitá privilegia ve společnosti, které obvykle zneužívají. To jim usnadňuje být víc neetičtí.

Cení si svého blahobytu před blahem ostatních, a proto obvykle mají pozitivnější postoje k chamtivosti. Chamtivost zase motivuje k většímu neetickému jednání.

Teď neříkám, že jsou všichni finančně nezávislí lidé stejní. Pravdou ale je, že většina z nich je natolik odtržena od běžného života, že netuší, kolik stojí rohlík nebo Nutella. A když na to konečně přijdou, s láskou to sdělí běžným občanům, aby bylo vidět, jak jsou s běžnými občany spjati a jak znají jejich problémy.

Vrátíme se ke krádežím. Myslím, že je opravdu rozdíl v tom, když někdo má hlad a ukradne si rohlík, než když někdo finančně nezávislý ten rohlík ukradne pro zábavu. Za ten „rohlík pro zábavu“ si dosaďte peníze a moc.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz