Článek
Obal je totiž z celulózy a člověk nemá enzymy, které by rozložily celulózu, takže tento polysacharid nemůže strávit. Tato nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje a není zdrojem energie. Zato je velice účinná pro zdravé trávení.
Pro vlastní kukuřičná zrna je obal z celulózy klíčem k přežití. Voskovitý, žlutý vnější obal chrání genetický materiál před povětrnostními vlivy, škůdci a transportem. Skutečnost, že je těžké ji rozložit, je pro rostlinu vlastně ideální.
Dobrou zprávou je, že celulóza tvoří jen asi 10 % kukuřice. Zbylých 90 % je tedy užitečná výživa. Kukuřice je také zdrojem škrobu a antioxidantů, karotenoidů s výraznými antioxidačními vlastnostmi (omezují aktivitu kyslíkových radikálů). Zelenině karotenoidy dodávají žlutou nebo červenou barvu. Jako třeba kukuřici, mrkvi, paprikám, rajčatům a mnoha dalším.
Podle zprávy Tufts University z roku 2019 je však v kukuřici méně karotenoidů než v typické porci listové zeleniny.
Existuje způsob, jak udělat kukuřici téměř zcela stravitelnou: průmyslové zpracování. Mletí, mokré mletí, vaření, nakládání. Každé zpracování rozkládá těžko stravitelné molekuly vlákniny.
Snadněji stravitelné však nelze zaměňovat se zdravějším. Kukuřičný olej a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy ztrácejí během zpracování většinu prospěšné vlákniny a živin.
Ve skutečnosti je většina kukuřice, kterou jíte, velice dobře zpracovaná. Málokdo kukuřici okusuje syrovou z klasů, ale pochutná si na naložené, nebo zpracované na tortilly, chipsy, popcorn, kukuřičný škrob, olej, mouku. Silážovaná kukuřice je důležité krmivo pro dobytek.
Kukuřice je jednou z nejdůležitějších plodin na světě a má široké využití v různých odvětvích. Je známá nejen jako potravina, ale také jako surovina pro výrobu mnoha důležitých produktů. Dnes se kukuřice zpracovává a používá k výrobě různých produktů, od potravin až po biopaliva a biologicky rozložitelné obaly.
Celulóza, včetně té z kukuřice, je hlavní složkou buničiny, z níž se vyrábí papír. Derivátem jsou umělá vlákna, jako je acetát celulózy nebo viskóza, surovina k výrobě umělého hedvábí nebo celofánu. Nitrací celulózy vzniká nitrocelulóza, známá také jako střelná bavlna.