Článek
Někdy před 11 000 lety si lidé uvědomili, že některá zvířata nejsou vhodná jenom k lovu, ale mohou žít společně s lidmi a přinášet jim užitek. Snad kromě psů, kde fosilní důkazy domestikace sahají až 33 000 let do minulosti.
Lidé zkoušeli domestikovat spoustu druhů zvířat. Ale jen málo z nich se ukázalo být tak užitečných, že si našly cestu po celé zeměkouli a daří se jim téměř všude, kde lidé žijí. Hlavními jsou kráva, koza, ovce, kuře, kůň, prase, pes a kočka.
Proč byla vybrána právě tato zvířata? Proč ne nosorožec, tygr, slon, hroch? Jistě, někdo má doma hady, pavouky, myši, třeba i tygra. Ale tato zvířata nesplňují zásadní podmínky, nedají se domestikovat.
Je několik pravidel, která musí zvířata splňovat pro domestikaci. Mnoho druhů zvířat se k těmto pravidlům pouze přibližuje, ale nesplňuje je.
Domácí zvířata si nesmí potravu moc vybírat. Musí být schopna najít dostatek potravy v lidských sídlech a jejich okolí. To je důležité pro jejich přežití.
Býložravci, jako jsou krávy a ovce, musí mít možnost spásat trávu a jíst naše přebytečné zásoby obilí, usušené píce a zfermentované traviny.
Masožravci, jako jsou psi a kočky, musí být ochotni přizpůsobit se lidskému jídelníčku, i když dnes se pro ně vyrábí speciální strava. Kočky stále loví myši a ptáky, i v současném světě se mohou po nějakou dobu uživit.
Dalším pravidlem je, že zvířata musí dosáhnout dospělosti poměrně rychle, vzhledem k lidské délce života. Lidé si nemohou dovolit ztrácet příliš mnoho času krmením a péčí o zvíře, než vyroste natolik, aby mohlo být nasazeno do práce nebo poraženo. Nesplnění tohoto požadavku zabránilo, aby sloni dosáhli rozsáhlé domestikace. Dají se ochočit a jsou dobrými pracovníky, ale trvá 15 let, než dosáhnou dospělosti. Kromě toho, na zahradě jim potravu nedáte, potřebují se živit v přirozeném prostředí, navíc migrují.
Domestikované druhy musí být ochotné bez problémů se rozmnožovat. Zvířata, která jsou příliš teritoriální, jako třeba zebry, nemohou být chovány v malých ohrazených prostorách. Ve starém Egyptě byli velice ceněni gepardi, jenomže tyhle velké kočky se nemohou rozmnožovat bez namlouvacích rituálů, včetně toho, že běhají na velké vzdálenosti. Proto nebyli nikdy domestikováni.
Další pravidlo: učenlivost a relativně snadné ovládání lidmi. Kráva, koza a ovce jsou obecně bez problémů. Naproti tomu buvoli nebo bizoni jsou nepředvídatelní a pro člověka tudíž nebezpeční.
Inteligence. Had nepochopí, že když ho krmíte, měl by být vděčný. Dokud má dost potravy, je spokojený. Hladová anakonda si za potravu beze studu vybere člověka, který se o ni léta staral. Stejně jako zmije. Nepředvídatelně kousne, když je kýmkoliv vyrušená, a nikdy nepochopí, že zakousnout se do nohy svému chovateli není stejné, jako když vypustí jed do neznámého člověka. Kobra nebo chřestýš to samé. K domestikaci se nehodí tvorové, u kterých člověk neví, co v danou chvíli udělají.
Kůň se dal dobře domestikovat, přestože má v genech rovněž agresi. Jenomže koně lidé potřebovali, a tak šlechtěním tyto pudy potlačili. Naopak blízká příbuzná koně, zebra, je agresivní a impulsivní zvíře. To vysvětluje, proč zebry jsou ochočeny jen ve velice vzácných případech.
Je pravdou, že někteří evoluční biologové nepovažují poddajnost za kritérium domestikace, protože mnoho domácích zvířat pochází z velmi agresivních druhů, jako třeba pes, který má za prapředka vlka.
Domestikovaná zvířata nesmějí mít silný sklon k panice a útěku, když se vyplaší. Tím se vylučují zvířata k domestikaci, jak jsou třeba jeleni a gazely. V případě strachu tato zvířata uniknou i přes vysoké ploty, nebo se aspoň nepříjemně zraní. Naopak ovce, když se bojí, se shlukují, zůstávají blízko sebe, takže je možno je nahánět.
Podmínka pro domestikaci zvířat je přizpůsobení se sociální hierarchii, s výjimkou kočky. Rozpoznají, že člověk je vůdce smečky a přizpůsobí se mu.
To jsou obecná pravidla pro domestikaci. Samozřejmě existují výjimky, ale tato obecná pravidla musí být dodržena, jinak je chov jiných zvířat ve velkém problematický a téměř nemožný.
Nakonec jeden příklad za všechny: Snovačka jedovatá, pavouk, jemuž se říká černá vdova. Je aktivní především v noci. Pár jich máte doma, ale jestli vám večer utečou, myslíte si, že vás, až budete spát, poznají a nekousnou, přestože je přes den krmíte?