Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Rozumí domácí zvířata lidským slovům? Jednoznačně vedou kočky

Foto: Annette Meyer/Pixabay

Kočky vás poslouchají neustále a k lidským zvukům dovedou přiřadit objekty, o kterých lidé mluví. Test určený pro kojence zvládly kočky lépe.

Článek

Máte doma domácího mazlíčka? Možná ano. Psa, kočku, hada, křečka, papouška, někdo možná i exotická zvířata. Ale víte, které domácí zvíře vám nejvíc rozumí, které si pamatuje slova, jaká mu říkáte? Každého možná napadne pes, který rozumí povelům. Jenomže je to jinak. Nejvíc slov si pamatuje kočka.

Jak bylo publikováno v odborných časopisech, vědci ověřili skutečnost, že kočky pozorně poslouchají lidské zvuky a umí ke slovům přiřadit značně podnětů (spouštění mnoha reakcí).

Vědci zveřejnili studii, při které ukázali kočce na monitoru rostoucí a zmenšující se obrázky, ke kterým přiřadili naprosto nesmyslná slova. Chtěli vytvořit asociaci určitého objektu s určitým slovem. Následně k polovině stejných obrázků přiřadili jiné slovo. Základem studie byl výzkum, jestli kočky spojují lidský výrok a odpovídající objekt. 31 koček dostalo test pro kojence ve věku 8 až 14 měsíců. Jak na to kočky reagovaly?

Kupodivu, kočky to zvládly lépe. Drtivá většina koček se naučila každou asociaci slova a obrazu po pouhých dvou devítisekundových lekcích. Naproti tomu většina čtrnáctiměsíčních dětí potřebovala čtyři patnáctivteřinové lekce, včetně toho, že každé slovo musí slyšet sedmkrát při jedné lekci.

Viditelně zmatené kočky strávily v průměru o 33 procent více času sledováním obrazovky, když slyšely takové neshody, což je známkou toho, že se naučily spojovat původní slova s obrázky. „Některé kočky dokonce zíraly na obrazovku s rozšířenými zornicemi,“ říká kognitivní vědec a autor studie doktor Saho Takagi, Ph.D., z katedry psychologie na Kyoto univerzitě v Japonsku. „Bylo roztomilé vidět, jak vážně se na experimentu podílely.“

Evoluční psycholožka doktorka Brittany Florkiewicz, Ph.D., z Lyon College, která se na práci nepodílela, říká, že kočky s lidmi sdílejí dlouhou historii asi 10 000 let. „Takže dává smysl, že se mohou naučit tyto typy asociací.“

U psů byla studie podobná. Psům byly pojmenovány jejich hračky jinak a psi byli odměňováni, pokud přinesli správnou hračku. Psi uspěli po expozici (vystavení podnětu) v sociálním kontextu, naopak neuspěli po vystavení úkolu založenému na vyloučení předmětu. Jejich naučení se novým názvům trvalo více než dvě minuty. Zároveň neprokázali žádný důkaz, že by se naučili jména objektů. Tuto schopnost vykázalo velice málo jedinců. Přesto studie poskytuje důkaz, že jazykové učení není výsadou člověka.

Výzkum kognitivních schopností zvířat a především koček a psů je zajímavý tím, že i bez tréninku dokážou podle slov majitelů určit, co se od nich chce. Dokonce by se dalo říct, že při běžné mluvě v domácnosti kočky částečně rozumí slovům. U psů se jedná spíše o vnímání emocí.

https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2F0012-1649.34.6.1289

https://www.nature.com/articles/s41598-022-10261-5

https://www.nature.com/articles/s41598-021-81699-2

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz