Článek
Existují spokojené vánoční svátky? Pod tímto pojmem si obecně představujeme nazdobený vánoční stromeček, pod ním spoustu dárků, štědrovečerní večeři, obvykle smažený kapr s bramborovým salátem, rozzářené dětské oči a spokojenost rodiny. Toužíme po radosti, dobré náladě a přátelské soudržnosti.
Vánoce v české kotlině jsou tradiční i rituální. Tradice mají jednu velkou výhodu, stačí se jich držet. Tím nám dávají jedinečnost, klid a pohodu. Rituály k tomu dodávají pocit sounáležitosti s ostatními, podobně smýšlejícími lidmi. Netřeba vymýšlet každé Vánoce něco originálního, stačí se držet tradic. Přestože tradice Vánoc jsou v každé rodině trochu jiné, jsou jedinečné právě v každoročním opakování.
Vánoce a atmosféra svátků by měla být synonymem pro chápavé postoje ke vztahům k blízkým i druhým lidem. Chceme se chovat tolerantně, chápat pocity ostatních a vnímat dokonalou atmosféru spokojenosti. Psychologické přínosy nostalgie navíc hrají významnou roli v naší lásce k Vánocům, protože vzpomínáme na milované vzpomínky z minulosti a vytváříme nové, kterých si budeme vážit v budoucnu.
Vánoce mají v našich srdcích a myslích zvláštní místo, ať už jde o lidskou potřebu sociálních vazeb a citové vazby na tradice, reakci mozku na dávání dárků a vliv sváteční hudby na naše nervové dráhy. Vánoce přinášejí radost a štěstí. Měly by řešit potenciální výzvy a upřednostňovat duševní pohodu.
Náš mozek během vánočních svátků spouští mnoho nervových reakcí spojených s odměnou a potěšením. Sváteční hudba, rozdávání dárků a nostalgie vytváří neurotransmiter dopamin, který je spojený se štěstím, vyvolává emoce a dokonce spouští uvolňování oxytocinu, „hormonu lásky“. Tyto nervové reakce přispívají k radosti a štěstí, které zažíváme během Vánoc.
Jenomže Vánoce nepřicházejí proto, že jsou napsané v kalendáři. Vánoce si děláme sami svým chováním, svým rozhodnutím, tím, že chceme, aby se všichni cítili co nejlépe.
Někdy chceme mít Vánoce dokonalé za každou cenu. Překážkou k ideálním Vánocům může být nutkavá touha po dokonalosti a strach ze selhání. Snaha po dokonalosti nás může doslova zničit a uštvat. Od přehnaného úklidu, přes pečení spousty cukroví, až po nakupování dárků.
Vánoční období může být pro některé jedince zdrojem stresu a depresí. Musí se vyrovnat s očekáváními blízkých, ale i s finančními problémy, s pocity osamělosti a zvládání očekávání. Stres mohou zmírnit sociální vazby.
Není nic mimořádného, že člověk přijde o výpadek příjmů a přesto nakoupí drahé dárky na půjčku. Sice na Vánoce nejbližším udělá radost, ale tím jim zároveň ublíží. To může přispět ke konfliktu. Navzdory nejlepším úmyslům snaha zachovat tradice a vytvořit dokonalé Vánoce může mít i stinné stránky.
Vánoční svátky by v nás měly vyvolávat především sounáležitost s lidmi. I jen to, že dáte někomu vědět, že jste tu pro něj, pokud to potřebuje, může být velice prospěšné a může to být opak stresu a negativních emocionálních nálad.
Vánoce přinášejí radost a štěstí. Zásadní je upřednostnit potenciální výzvy a duševní pohodu. To může podpořit smysluplnější a příjemnější prožití vánočních svátků.