Hlavní obsah
Věda

Jak souvisí plodnost lidí s věkem?

Foto: Pavel Trávník

Folikulů s vajíčky v kůře vaječníku ubývá s věkem (20 až 50 let)

Věk neprospívá mužské ani ženské plodnosti.

Článek

Muži

U mužů se spermie začínají tvořit v pubertě a jejich tvorba probíhá až do pozdního věku, jejich množství není nijak omezené.

Má to ovšem své háčky. Na tvorbu spermií má vliv zdravotní stav muže, takže jeho plodnost může ovlivnit s věkem přicházející nebo se prohlubující cukrovka, jaterní onemocnění, kornatění tepen. S věkem se u některých mužů objevuje i tak zvaná varikokéla, to znamená varixy na žílách odvádějících krev z varlat, což negativně působí na tvorbu spermií.

Kromě plodnosti ovlivňuje věk mužů i genetickou kvalitu spermií. Nezávisí to vůbec na výchozím stavu genetické výbavy daného muže. V buňkách, z nichž vznikají spermie se objevují samovolné mutace genů a čím je muž starší, tím více mutací se nahromadí. Navíc, některé mutace kromě toho že způsobují vrozené vady také vedou ke zvýšenému množení postižených zárodečných buněk, takže podíl spermií s vadou se s věkem stále zvyšuje a s tím i pravděpodobnost, že vajíčko bude oplozeno spermií nesoucí mutaci.

Ženy

U žen vznikají vajíčka složitým procesem už před jejich narozením, během vývoje plodu. Po narození má žena zásobu asi 1 000 000 vajíček, která už nepřibývají, naopak neustále od narození do přechodu ubývají. Při dosažení pohlavní zralosti má děvče asi 400 000 vajíček a jejich počet neustále klesá, až dosáhne počtu kolem 1 000, a tehdy nastává přechod.

Vajíčka jsou po celý život ve velmi citlivé profázi prvního zracího dělení (meiózy), před ovulací se dělení dokončí a jeho výsledky se s věkem zhoršují a přibývá tak vajíček s chromozomovými chybami. Převážná většina embryí vzniklých po oplození vajíček s chybami není životaschopná. To je další faktor snižující ženskou plodnost s přibývajícím věkem.

Často opomíjený je fakt, že s věkem klesá i kondice ženy a těhotenství představuje daleko větší zátěž v 45 létech než ve 30.

Jaká jsou východiska?

Nejlepší je počít děti v mladém věku, kdy spermie i vajíčka jsou v lepší kondici a je jich dostatek. Má to také tu výhodu, že se s větší pravděpodobností budeme dlouho z dětí těšit a dočkáme se vnoučat.

A když jsme to nestihli? Ani počet vajíček ve vaječníku ani jejich genetickou kvalitu nelze žádnou léčbou zlepšit. Často ale lze získat vajíčka pro asistovanou reprodukci. Asistovaná reprodukce pomůže i tam, kde je málo spermií a nejsou dostatečně pohyblivé. Pomůže vyřešit i většinu problémů s genetickou kvalitou vajíček a spermií, protože má k dispozici preimplantační genetické testování. Ale ani při využití vymožeností reprodukční medicíny není dobré příliš váhat a léčbu oddalovat.

Zdroje informací:

Řezáčová J. ed. Reprodukční medicína. Vydání první, Praha, Mladá fronta - 2018. 297-313. ISBN: 978-80-204-4657-2

Trávník P. Klinická fyziologie lidské reprodukce. Vydání první, Praha : GRADA Publishing, 2022. 320s. ISBN:978-80-271-1275-3

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz