Článek
Od začátku existence ústavu bylo stěžejním tématem studium časné embryologie člověka, které započal prof. MUDr. Jan Florian (1897-1942), který své dílo nemohl dokončit, protože vysoké školy byly nacisty uzavřeny a prof. Florian byl popraven v koncentračním táboře.
Poválečná léta
Na jeho dílo navázal v poválečném období prof. MUDr. Karel Mazanec, DrSc. (1922-1967). Ten publikoval knihu Blastogenese člověka (1953), která vyšla i v zahraničí, zavedl do studia časných embryonálních stadií elektronovou mikroskopii a histochemii, které se v té době věnovali zejména MUDr. Zdeněk Lukáš a MUDr. Svatopluk Čech, pozdější profesoři.
1967–1989
Po úmrtí prof. Mazance pokračoval v jeho díle kolektiv vedený prof. MUDr. Milanem Dvořákem, DrSc. (1930-2012). Výsledkem jejich práce bylo získání řady nových poznatků o časném embryonálním vývoji savců a člověka, které byly publikovány i v zahraničí a jsou dodnes citovány, výsledky byly shrnuty i v monografiích. Ve spolupráci s brněnskou I. porodnicko-gynekologickou klinikou byla zahájena i klinická aplikace získaných poznatků, která vyústila v narození prvního dítěte počatého asistovanou reprodukcí v tehdejším Československu i ve střední a východní Evropě. Vznikly tak u nás de facto (až v 21. století potom de iure) dva nové zdravotnické obory, reprodukční medicína a klinická embryologie.
Devadesátá léta
Výzkum časných embryonálních stadií i klinická spolupráce Ústavu histologie a embryologie s I. porodnicko-gynekologickou klinikou pokračovaly i v 90. létech, kdy se stal na několik let vedoucím ústavu prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc., který následně odešel do klinické praxe. Po něm převzali vedení ústavu prof. MUDr. Drahomír Horký, DrSc. a následně doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc.
Současnost
V současné době vede ústav doc. MVDr. Aleš Hampl, CSc. Pod jeho vedením nejen pokračuje výzkum časných embryí a aplikovaný výzkum zaměřený na klinickou embryologii, ale ústav se stal i garantem výuky nově založeného studijního programu Embryolog, který vychovává pracovníky klinických embryologických laboratoří. Je to poprvé, kdy studenti mají u nás možnost v pregraduálním vzdělání získat odbornou způsobilost v laboratorních metodách asistované reprodukce. Je to jediný studijní program tohoto typu v kontinentální Evropě, obdobné studijní programy v Evropě existují jen v Anglii a Skotsku.
Jedinečnost Ústavu histologie a embryologie
Proč považuji historii Ústavu histologie a embryologie za tak významnou? Málokterému oboru se podařil 100 let trvající kontinuální vývoj se světově prioritními výsledky a úspěšnou klinickou aplikací získaných poznatků. Špičkových výsledků bylo dosahováno i v době, kdy byly k dispozici jen skromné prostředky. Současně ústav konstituoval nový studijní obor, jehož absolventi budou kvalitně pracovat ve prospěch pacientů. Ústav má značný podíl na tom, že asistovaná reprodukce v naší republice je na světové úrovni k prospěchu našich párů s poruchami plodnosti i těch, kteří do naší republiky přijíždějí nejen z Evropy, ale i z jiných kontinentů.
Zdroje informací:
Vlastní zkušenosti z někdejší dlouholeté práce v tomto ústavu