Článek
Není den, abychom v projevech, vystoupeních našich některých politiků, zejména opozičních a pak hlavně v diskuzích pod články nenašli výlevy o zplundrované, vykradené, zbídačené zemi, kde všichni třou než hlad a bídu a proti tomu slavnému životu za socialismu se to nedá srovnávat.
Já si připadám, jak Alenka v říši divů. Protože po zemích českých a slovenských už chodím pěšky nějakých…no, hanba mluvit. Všude. Nejen v Krkonoších a v Tatrách, ale i po Nymbursku, Jičínsku, jižní Moravě, snad jen Šumava a západní Čechy mi chyběly, ale to ne proto, že bych tam nechtěl, ale proto, jak soudruzi pečlivě hlídali tu hranici, aby si lidé nevšimli těch zbagrovaných a rozstřílených dědin, kde kdysi žili lidé.
Nuže nejdřív k tomu zplundrování. Toho si opravdu všimnete v celém našem pohraničí, pokud se díváte pozorně a jdete pěšky. To jdete po pěšince mezi dědinami a najednou - hele - tady někdo kdysi dávno postavil zeď z balvanů, aby se ochránila cesta a nezplavovala zem z luk a polí. Dlouhá zeď z velkých těžkých balvanů. Když je začnete počítat, nedopočítáte se - jsou všude - v celém pohraničí. Dnes už zarostlé křovím a kdejakými ,,kudlibabkami", ale jsou tam, kde je postavili ti, kdo tu žili dávno před námi. Lidé, kteří tvořili krajinu citlivě a opatrně, aby jí neubližovali. Z materiálu, kterého je v pohraničí všude spousty - až moc na to, že oni tam - na rozdíl od nás - hospodařili a žili. Mnohdy je nacházíme na místech, kde nám nedávají logiku. Nebojte, to by nikdo nedělal, ta cesta tam kdysi skutečně vedla, to jen zmizely ty domy a dědiny, mezi kterými vedla…
Nebavme se o tom, zda poválečný odsun Němců byl nebo nebyl správný, jestli to bylo rozhodnutí správné nebo ne. Pro naši krajinu a zemi obecně to bylo devastující a vlastně pořád je. Neboť v těch krajích žijí lidé, kteří s nimi nevyrostli , necítí s nimi, jejich rodiče tam přišli jen za obživou a nebo prostě krást, dokud bylo co a z čeho. Výjimkou jsou chalupáři, kteří koupili stavení ,,po Němcích" hned, jak se uvolnila a postupně ta stavení a jejich okolí zvelebovali. jenže tu práci odváděli jen a pouze na svém, ne na krajině jako takové.
Těch zničených a zbuldozerovaných a rozstřílených vesnic je v pohraničí desítky a možná daleko víc - nevím. Zkuste Přebuz v Krušných horách - postavíte se nad poslední dům a vidíte před sebou pláň plnou trosek a zbytků domů, kde kdysi žili lidé. Co dům, to malý svět jedné rodiny, hospodářství a hospodaření v průběhu dlouhých desetiletí a spíš století. Lidé se tu rodili, umírali, pracovali, povídali si, měli svůj maličký kousek světa, který jim někdo vzal a vstrčil pod něj šůlek dynamitu. Ten svět zničil definitivně. Dokonce se báli i mrtvých, a tak zničili i hřbitovy. Pro jistotu.
Nachodil jsem stovky a tisíce kilometrů po Jizerských a Lužických horách a v dnešní zbídačelé a zplundrované zemi i tam jsou dědiny , kde všechny domy jsou opravené, u zděných nové fasády, u dřevěných nátěry, nové střechy, opravená náměstí a návsi, nikde žádné šedivé a oprýskané fasády, jak za komančů. Opravené kostely, květinové záhony, chodníky i na dědinách na návsích a většinou celkem slušné silnice. Tak vypadá soudruhy zplundrovaná a zbídačená dědina v pohraničí dnes.
Jdu přes město - Sušice v jižních Čechách. Pamatuji si to městečko z dob, kdy jsme jezdili vandrem, až kam nás soudruzi pustili. Šedivé, plesnivé fasády, nějaké ty samozřejmě šedivé paneláky, silnice podle vůle Páně hrbaté až na ultimo a většinou ještě z kostek, chodníky žádné nebo hrbaté a nerovné jak oranice. Smrad z fabriky a řeka, na kterou nebyla radost pohledět. Tak si Sušici pamatuji z dob dřívějších. Dnes veselé barevné městečko, na panelácích střechy a všechno to vyhlíží čistě, klidně, domy opravené, silnice velice pěkné a chodníky krásně rovné a pohodlné. Všude kytky, v městské zástavbě jsem viděl asi 3 domy, které by ještě opravit potřebovaly a asi pět, na kterých se makalo. Řeka nádherně čistá a dýcháte čistý svěží šumavský vzduch. Tak vypadá vykradená, zplundrovaná a zbídačená Sušice dnes.
Pamatujete se na dojmy lidí, kteří za socíku přejeli se nějakým zájezdem hranice na Západ a pak nadšeně vykládali, jak hned za hranicí všechny domky opravené, trávníky posekané, všechno čisté a natřené, všude krámky, květiny, silnice jak letiště…tak to už je historie. Dnes nepoznáte, že jste přejeli v Železné Rudě do Německa jinak než podle nápisů a řeči. Neboť i v Železné Rudě je všechno opravené, všude květiny, krámky a silnice rovná a hladká jak letiště. A jdete kolem krámku a prodavač vás pozdraví - zažili jste to někdy za socíku?
Píšu o pohraničí, ale stejně je to s městy a dědinami ve vnitrozemí. Jistě - někde je třeba silnici opravit, někde tenhle dům by novou fasádu už potřeboval, ale není to tak, že by ji potřebovaly všechny , jenom tenhle ji už má. Ne, ve městě vás prodavač nevítá pozdravem už před krámkem. Protože si může nohy ušoupat, aby stačil všechny ty ožebračené a zbědované zákazníky obsloužit.
Jo, ještě jedna maličkost k té Sušici. Pamatujete dříve? Fronty před masnou, před zeleninou, před elektrou, fronty, fronty, fronty..,.na všechno a všude…V celé Sušici jsem viděl jednu minulý týden - a to nevím, jestli to byla fronta, nebo jen sešlost sousedů. Ale asi spíš fronta - před cestovní kanceláří.
Takhle nevypadá zbídačená a zplundrovaná chudá zem. Takhle vypadá země, kde žijí lidé, kteří mají na to, aby si postavili nové domky ( a postavili jich nejvíc za její historii), aby si ty svoje staré opravili ( a opravených je určitě podstatně víc než těch, které to ještě potřebují. Před domy ve zbídačené zemi nestojí nová nablýskaná auta všech možných značek, z nichž spoustu ani neznám ( dříve mi stačilo dvacet názvů a cokoliv nad to číslo byl zázrak nad zázraky). Ve zbídačené a zplundrované zemi asi těžko bude každý čumět do mobilu, protože na něj nebude mít. Ve zbídačené a zplundrované zemi se v novinách neobjeví titulky na způsob ,,cestovky trhají rekordy". Ve zbídačené a zplundrované zemi nebude pod kdejakou dědinou čistička odpadních vod. A před každým obchodem na parkovišti narváno. V zemi, kde žijí zbídačení a zchudlí lidé, není třeba parkovišť a obchodů na každém rohu. Lidé v nich nemají čím jezdit a v obchodech za co nakupovat.
Lidé, kteří do veřejného prostoru zavedli narativ zbídačené a zplundrované země jsou lháři a zločinci. Lidé, kteří mluví o zplundrované a ožebračené zemi, lžou a vědí to. Otázka je, proč to jedni i druzí dělají. A lidé, kteří hovoří o tom, jak za socialismu bylo v téhle zemi lépe a chtějí tu dobu vrátit, jsou lháři a zločinci naprosto stejní. Protože buď trpí amnézií, nebo to dělají úmyslně. Důvod je nasnadě. Lidé žijící v bohaté a prosperující zemi , jako žijeme my, jsou spokojení a nemají důvod vyvádět nesmysly. Takže je třeba zařídit, aby byli lidé zpruzení, naštvaní, frustrovaní. Kdo chce mít občany v tomto stavu? No hlavně strany, které dělají přece všechno pro ,,našilidi“ a nastolí ,,lepšovládu“. Bůh tuto zemi před nimi ochraňuj!