Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Nevzali vám tříleté dítě do školky? Obec vám musí zajistit místo v jiné

Foto: Pavla Čechová

Tříleté děti mají na místo v mateřské škole právní nárok. Tečka.

Článek

Minulý týden skončil termín zápisů do mateřských škol. Stejně jako v předchozích letech ale zůstanou desetitisíce dětí bez možnosti docházet do státem a obcemi zřizovaných předškolních zařízení. A mnohé matky tak budou muset podat v práci výpověď, nebo si vzít neplacené volno, neboť rodičovská dovolená jim už skončila a zaměstnavatel proto není povinen držet jim nadále místo. Nepříjemná situace, kterou zřejmě vyřeší až významný pokles porodnosti, neboť nabízená politická řešení k žádnému významnému zlepšení nevedou.

Desetitisíce „namydlených“ dětí i rodičů

V předchozích letech zůstalo bez školek kolem 40 tisíc dětí. Některé našly místo v těch soukromých, nebo nastoupily do dětských skupin, které ale byly původně zamýšleny pouze pro děti do tří lety. Tento typ předškolního vzdělávání není pro každého, a to zejména proto, že jde o placenou službu (byť ji stát významně dotuje). Také jsou tím některé děti a jejich rodiče diskriminováni, protože stát, respektive obce, nezajistily, aby pro ně byla dostupná veřejná služba, na kterou mají nárok všechny děti, které v předchozím školním roce (včetně letních prázdnin) dosáhnou věku tří let. A tak zatímco Honzíkovi rodiče platí jen symbolickou částku ve státní školce, protože chlapec se narodil v lednu roku 2021, rodiče Anetky budou muset oželet zhruba pět tisíc korun každý měsíc, protože Anetka se narodila až poslední červencový den stejného roku.

Existují přitom místa, kde školky nepřijmou ani starší, kupříkladu čtyřleté dítě, protože mají volnou kapacitu jen pro předškoláky. Školský zákon přitom hovoří jasně. Předškolní vzdělávání v České republice probíhá od dvou do šesti let, přičemž od pěti let do nástupu školní docházky je povinné. V paragrafu 34 se píše: „Dítě mladší 3 let nemá na přijetí do mateřské školy právní nárok“. Ve stejném paragrafu se pak praví: „Do mateřské školy zřízené obcí nebo svazkem obcí se přednostně přijímají děti, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně třetího roku věku, pokud mají místo trvalého pobytu, v případě cizinců místo pobytu, v příslušném školském obvodu (§ 179 odst. 3) nebo jsou umístěné v tomto obvodu v dětském domově, a to do výše povoleného počtu dětí uvedeného ve školském rejstříku“. Z toho vyplývá jedině, všechny děti, které v daném školním roce dosáhnou věku tří let mají až do nástupu školní docházky právní nárok na předškolní vzdělávání.

Jenže, co dělat, když vaše spádová mateřská škola jednoduše nemá kapacitu a vaše dítě proto přijmout nemůže? I na takovou situaci má školský zákon odpověď. V paragrafu 179 odstavce 2 se praví toto: „Obec je povinna zajistit podmínky pro předškolní vzdělávání dětí přednostně přijímaných podle § 34 odst. 3. Za tímto účelem obec a) zřídí mateřskou školu, nebo b) zajistí předškolní vzdělávání v mateřské škole zřizované jinou obcí nebo svazkem obcí.“

Čili, pokud vás vaše spádová mateřská škola odmítne s tím, že pro vaše dítě, které v předchozím školním roce dosáhlo tří let věku, nemá místo, obraťte se na obec, kde žijete. Ta musí zajistit místo pro vaše dítě ve školce jiné.

Nemáte místo? Plaťte!

Další možností, která je nyní ve hře, je návrh ministra Mariana Jurečky, aby obce proplácely nepřijatým dětem náklady na soukromá zařízení. Inspirovala jej situace ve středočeské obci Husinec-Řež, kde rodičům náklady spojené se vzděláváním v předškolních soukromých zařízeních rodičům kompenzují.

Pokud by byl takový návrh novely školského zákona přijat a vy byste museli dát své dítě do dětské skupiny, která vás měsíčně vyjde na 5000 korun, platila by je za vás obec. Pokud ale takovou skupinu neseženete a budete muset dát dítě například do soukromé školky, kde jsou náklady ještě o dost vyšší a mohou se šplhat klidně až ke 20 000 korun, proplatí vám obec čtyřikrát vyšší částku. Návrh neřeší nejdražší možnost, kdy jsou rodiče nuceni nechat si dítě doma. Mnozí ale nakonec z nedostatku možností zvolí právě tuto variantu. Finanční ztráta pak může mnohonásobně převyšovat zmíněné náklady. A lze vůbec vyčíslit náklady toho, kdy se třeba matka nemůže z důvodu nedostupnosti školky musí vzdát své původní pozice, a později se tak pravděpodobně bude muset smířit s nižší pozicí? O kolik peněz tak přijde v průběhu následujících let?

Školský zákon zatím negarantuje přijetí dětí, které v dosáhnou tří let v průběhu daného školního roku. Národní ekonomická rada vlády ale takové opatření v současnosti navrhuje. I tentokrát hovoří o kompenzaci v případě, že by daná obec místo pro čerstvě tříleté děti v „rozjetém“ školním roce nezajistila, a rodiče tak museli pokrývat dlouhé měsíce čekání na začátek následujícího školního roku například tím, že budou shánět placené hlídání.

Taková opatření jsou jistě krokem správným směrem. Nicméně, nemohu se zbavit jisté nepatřičnosti. Předškolní zařízení typu školek jsou ve školském zákoně definována výhradně jako „vzdělávací zařízení“. Nikde se nehovoří o tom, že složí také rodičům, kteří se mohou vrátit ke svým pracovním povinnostem. Argumentovat pak potřebou rodičů pracovat se zdá být liché. Nestálo by za to rozšířit definici předškolních zařízení o tuto roli? Možná by to pak i obce i stát tuto službu vnímaly jinak a bylo by snazší vymáhat některé odstavce paragrafů školského zákona. A možná by pak bylo jasnější i to, proč mají mít mateřské školy otevřeno také během letních a dalších prázdnin.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz