Článek
Překvapivé a mnohdy velmi bizarní zprávy chodí z USA už více než dva měsíce. Cla, připojení Kanady či Grónska, označení prezidenta napadané země za „diktátora“, sbližování s Ruskem. A mnoho dalšího. Člověk občas neví, zda tomu má vůbec věřit nebo zda se neprobudil v nějakém dystopickém filmu.
Na noční už od čtrnácti
Jednou z nejnovějších zpráv, kterým je těžké uvěřit, je ta, která se týká možného znovuzavedení dětské práce. Florida momentálně projednává zákon, který umožní školním dětem pracovat i v noci, a to už od 14 let. Ano, skutečně tam budou pracovat ti, kdo v určených hodinách mají spát ve svých pokojíčcích, aby byli připraveni na další školní den.
Uvolňování dětské práce na Floridě není až takovou novinkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Už minulý rok byl schválen zákon, který umožnil mladým lidem ve věku mezi 16 a 17 pracovat v kteroukoliv denní i noční hodinu, pokud se vzdělávají doma nebo navštěvují jen virtuální školu. V Evropě mladiství ve věku mezi 15 a 18 lety pracovat v noci nesmějí, nicméně některé státy umožňují výjimku v několika profesích jako námořní doprava či rybolov, ozbrojené síly nebo policie, práce ve zdravotnictví nebo v kultuře. Před 15. narozeninami taková výjimka neexistuje.
Levná pracovní síla
A co je důvodem těchto změn na Floridě? Po masových deportacích migrantů není nikdo, kdo by jejich levnou práci zastal. Zatímco dnes děti mezi 23. hodinou a půl sednou ranní pracovat za žádných okolností nesmí, nově by takto pracovat mohli a nahradili by tak chybějící pracovní sílu. A to i ve školní dny. Zákon by navíc pro mladistvé od 16 let zrušil povinné přestávky na jídlo a pracovat by mohli i osm hodin denně. Odpůrci návrhu ale upozorňují, že děti se rychle mohou ocitnout pod tlakem zaměstnavatelů, kteří budou chtít, aby pracovaly na plný úvazek.
Zákon prosazuje zejména republikánský floridský guvernér Ron DeSantis, který stál za tvrdými opatření vůči migrantům. „Proč říkáme, že potřebujeme dovážet cizince, dokonce je dovážet ilegálně, když teenageři dříve pracovali v těchto oborech a měli by to umět? A co je špatného na tom, očekávat, že naši mladí budou nyní pracovat na částečný úvazek? Chci říct, že to tak bývalo, když jsem vyrůstal,“ řekl DeSantis ne jedné panelové diskusi.
Sám Ron DeSantis se narodil v roce 1978. Skutečně byla floridská legislativa v době jeho dospívání tak volná, jak dnes tvrdí? Ne tak docela. Děti v noci nesměly pracovat až do 16 let a ve školní dny mohly pracovat navíc nejvýše tři hodiny denně, o prázdninách mohly pracovat až osm hodin denně. Od šestnácti let to pak bylo možné neomezeně, děti jen nemohly vykonávat nebezpečné práce. Pokud někdo před 16. narozeninami pracoval v noci, bylo to ilegálně nebo šlo o práci pro rodinný podnik jako je farma. V tomto směru se nic nezměnilo, pracovat na nich mimo denní hodiny mohou i dnes, a to v případě, že ji vlastní rodiče dítěte.
Právě to si zřejmě DeSantis z dětství pamatuje, byť jeho rodina vlastní farmu neměla - otec byl televizní technik a matka byla zdravotní sestra. DeSantis však často využívá rétoriku zaměřenou na tradiční americké hodnoty, tvrdou práci a venkovský způsob života, což oslovuje konzervativní voliče, a to nejvíce v zemědělských oblastech.
Novela zákona, která je nyní ve hře, se však netýká jen agrárních oborů - teenageři budou moci v noci pracovat v jakémkoliv oboru. Volná místa po imigrantech, kteří nyní byli deportování, vznikli kromě zemědělství zejména ve stavebnictví, pohostinství, ve zdravotnictví, sociálních a úklidových službách a také na jatkách.
Nedomyšlené důsledky
Zajímavé je také to, že někteří američtí politici nedomýšlejí důsledky svých rozhodnutí. Patrné to bylo už v případě cel, o kterých si někteří američtí voliči Donalda Trumpa mysleli, že jim přinesou levnější výrobky a že je zaplatí vlády zemí, od kterých do USA putuje levné zboží. Faktem, že cla se promítnou v koncových cenách, které zaplatí sami Američané, pro mnohé z nich byl velkým překvapením. A je otázkou, zda si těchto a dalších důsledků byl vědom i sám Trump. V případě deportací ilegálních imigrantů zjevně zase nedomysleli fakt, že levnou práci za ně nikdo jiný nezastane, což může americkou ekonomiku vážně poškodit. Nicméně na Floridě našli vskutku kreativní řešení tohoto „nečekaného“ problému!
Zdá se, že se Spojení státy americké v některých ohledech vracejí nejméně o sto let nazpět. Zákon zvaný Fair Labor Standards Act (FLSA) už z roku 1938 zavedl trvalá omezení dětské práce, včetně zákazu noční práce pro děti mladší 16 let v neagrárních odvětvích a omezil pracovní dobu pro mladistvé. Nyní jej Florida možná prolomí. A tak se stát zjevně vrací do období „průmyslového kapitalismu“, který byl typický pro evropské i americké státy v průběhu Průmyslové revoluce. Zbývá otázka, co bude dále? Obnoví Spojené státy otroctví nebo zruší povinnou školní docházku, aby se děti mohly plně věnovat práci? Možná se Američané dočkají argumentu, že i to přece kdysi „bývalo zvykem“.
Další zdroje:
Florida may loosen child labour laws to fill gap left by migrants; The Times 26.3.2025