Článek
Dlouholetý vikář Marek „Orko“ Vácha končí v Akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Nikoli z vlastní vůle, ale na základě rozhodnutí pražského arcibiskupství. Pro farnost i její farníky to bylo nečekané a překvapivé oznámení.
Mše v hospodě jako důvod
V pátek poskytl vyjádření mluvčí arcibiskupství Jiří Prinz, který pro Deník N uvedl: „P. Vácha je knězem brněnské diecéze. V Praze má pouze částečný úvazek. Během vystoupení v pořadu Hospodin v hospodě sloužil bohoslužbu proti předpisům katolické církve, což vyvolalo mezi věřícími bouři nevole, na což musel arcibiskup reagovat.“ Toto vyjádření však místo jasného vysvětlení vyvolalo další otázky. Není zcela zřejmé, kdo konkrétně se vůči bohoslužbě v hospodě vymezil. Tím spíše, že pořad v přímém přenosu vysílala TV Noe, se kterou Arcibiskupství pražské spolupracuje coby zřizovatel Vyšší odborné školy publicistiky Praha.
Ekumenická bohoslužba se konala v Sýpce Břevnovského kláštera, kam organizátory pozval opat Prokop Siostrzonek, který se na ní měl původně také podílet, ale v den jejího konání byl hospitalizován v nemocnici. Historicky je Břevnovský klášter úzce spjat s vařením piva – tradice sahá až do jeho založení v roce 993 a v posledních čtrnácti letech byla obnovena. Podobné propojení církve, respektive klášterů, a pivovarnictví není ve světě nijak výjimečné.
Zmíněné akce Hospodin v hospodě, která se podle informací na profilu Sarah Haváčové konala už počtvrté, se mimo Váchy a Siostrzonka účastnili také herečka a Váchova spolupracovnice Sarah Haváčová, která ji organizovala a moderátor Jakub Železný či ekonom Tomáš Sedláček. Program sestával z diskusí, ekumenické bohoslužby a následného neformálního setkání. Haváčová akci popsala jako „propojování svatého a světského světa“, kde měla bohoslužba římskokatolický základ, ale byla otevřená široké veřejnosti.
Kouřová clona?
Odstavení Marka Váchy od studentské farnosti vyvolává otázky. Vácha zde nejen sloužil mše a zpovídal, ale také se aktivně podílel na vzdělávání katechumenů – mladých lidí připravujících se na křest. Jako molekulární biolog a bioetik dokázal skloubit teologické a přírodovědné poznatky a vést hluboké diskuse o víře, vědě i etice. Pro mnoho lidí je jeho odchod velkou ztrátou.
Rozhodování o personálních změnách je samozřejmě plně v kompetenci církevních představitelů, v tomto případě však způsob provedení vzbuzuje spekulace. Nejen proto, že k oznámení změny došlo jen strohým dopisem a bez vysvětlení, ale i proto, že Akademickou farnost dlouhodobě řídí kněz Tomáš Halík, který se kriticky vyjadřuje k vedení pražského arcibiskupství. Nabízí se otázka, zda za rozhodnutím nestojí i snaha oslabit jeho vliv.
Další možnou souvislostí je pondělní reportáž České televize o sexuálním zneužívání v české církvi. Mimo jiné odhalila, že kněz obviněný z takových činů nadále slouží mše a zpovídá, přestože byl podle oficiálních informací pouze archivářem. Reportáž vrhla na církev dost nepříznivé světlo a vyvolala kritiku ohledně přístupu k těmto závažným případům. Je tedy možné, že odvolání Marka Váchy ve skutečnosti mohlo sloužit i k odvedení pozornosti právě od této kauzy.
Nepochopitelný krok arcibiskupství každopádně vyvolal mezi věřícími vlnu nesouhlasu i otázek. Jednou z nich je to, zda jde skutečně jen o disciplinární opatření, nebo spíše výrazem hlubokého napětí uvnitř církve a snahou zakrýt vlastní selhání.
Další zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Marek_V%C3%A1cha
https://www.farnostsalvator.cz/
DeníkN: „Sloužil bohoslužbu proti předpisům a věřící si stěžovali.“ Graubner odvolal kněze Váchu z pražské akademické farnosti; 14. 2. 2025