Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Jak prohlédnout lži a přečíst skryté myšlenky? Těchto 7 technik funguje už tisíce let

Foto: Wallace Chuck / Pexels.com

Přemýšleli jste někdy, co si lidé kolem vás doopravdy myslí? Možná vás překvapí, že většina z nás tráví většinu času ve vlastní hlavě – přemíláme minulost, plánujeme budoucnost, a přitom zapomínáme na to nejdůležitější: co se děje právě teď.

Článek

Jenže právě přítomnost je klíčem k tomu, abyste konečně pochopili, co lidé kolem vás chtějí, cítí a myslí. A možná zjistíte, že jste se v některých úplně spletli…

Tady je 7 ověřených principů od dávných mudrců a moderních psychologů, díky kterým budete vnímavější, empatičtější a hlavně – už vás jen tak někdo neoblafne.

Sledujte činy, ne řeči

Lidé mohou říct cokoliv. Ale to, co opravdu dělají, prozradí jejich skutečné záměry. Někdo může opakovat, že vás miluje – ale pokud mu jste jedno, nepodporuje vás, nezajímá se, tak jen mluví do větru.

Slova jsou levná. Činy jsou pravda.

Řeč těla nikdy nelže

Podle starověkého filozofa Epiktéta neverbální signály říkají víc než slova. Kdo něco skrývá – často to na něm vidíte. Vyhýbá se očím, je nervózní, má ruce založené, uhýbá.

Upřímnost naopak poznáte na otevřené řeči těla, přirozených gestech a klidném postoji.

Oči – vstup do duše

Seneca řekl: „Oči jsou zrcadlem duše.“ Podívejte se lidem do očí. Jestli lžou, budou se dívat jinam nebo naopak civět nepřirozeně dlouho.

Pohled prozradí víc, než byste čekali – nejistotu, vinu, radost i faleš.

Empatie je superschopnost

Cítit s druhými neznamená, že s nimi musíte souhlasit. Ale pochopit, co prožívají, vám dá obrovskou výhodu. Mudrci tvrdili, že empatie je základem moudrosti.

A Nietzsche dodal: „Síla člověka se měří jeho schopností chápat druhé.“

Poslouchejte doopravdy

Nečekejte jen na chvíli, kdy sami začnete mluvit.

Sokrates říkal, že moudřejší je ten, kdo víc poslouchá než mluví. Když druhé opravdu posloucháte, odhalíte nejen, co říkají – ale i co skrývají.

Trénujte emoční inteligenci

IQ vás může dostat do školy, ale EQ vás dostane do srdcí lidí. Ten, kdo rozumí vlastním emocím a emocím druhých, lépe zvládá konflikty, stres i vztahy.

A hlavně – nechá se méně zmanipulovat.

Důvěřujte intuici

Váš vnitřní hlas ví často víc než rozum.

Sokrates říkal: „Poznej sám sebe.“ Ticho, příroda, klid – to jsou chvíle, kdy uslyšíte vlastní intuici. A ta vás málokdy zradí.

Bonusový příběh:

Slepý bratr a král – Když oči nejsou potřeba k vidění

V jednom království žili dva bratři. Jeden byl zdravý, silný, všemi obdivovaný – a druhý byl slepý. O zrak přišel v dětství, ale nikdy si nestěžoval. Místo očí si vypěstoval něco jiného – citlivost, pozorování, intuici.

Lidé ho přehlíželi, považovali za bezmocného. Ale on sedával tiše na dvoře, naslouchal rozhovorům, vnímal tón hlasu, váhu slov, ticho mezi větami. Pozoroval svět ušima, kůží, srdcem.

Jednoho dne se v paláci stalo něco podivného. Z královské pokladnice začalo mizet zlato. Král zuřil, podezíral všechny – sluhy, rádce, stráže. Všechny nechal předvolat, vyslýchal je celé hodiny. Všichni přísahali, že nic nevzali.

Slepý bratr požádal, aby mohl být u výslechů. Král se mu nejdřív vysmál – „Ty, který ani nevidíš?“ – ale nakonec souhlasil.

Slepý bratr mlčel, jen poslouchal. Vnímal, kdy se hlas zlomil, kdy někdo nedokončil větu, kdy příliš vysvětloval zbytečnosti. Všiml si, že jeden ze strážců mluví příliš jistě, ale jeho hlas je neklidný.

Po chvíli promluvil: „Tohle není hlas člověka, který je nevinný. Jeho slova nesedí s tím, co prožívá.“

Král byl ohromen. Nevěděl, čemu víc věřit – svému zraku, nebo slovům slepého. Rozkázal strážce sledovat. A za pár dní ho chytili, jak schovává ukradené zlato pod podlahu ve své komnatě.

Král byl v šoku. Přiznal se slepému bratrovi: „Myslel jsem, že bez očí nemůžeš poznat pravdu. Ale ty jsi viděl víc než my všichni.“

Na to mu slepý bratr odpověděl: „Vidět očima je snadné. Ale vidět srdcem, vnímat, co se skrývá mezi slovy – to je dar, který získáš, když se naučíš mlčet, naslouchat a důvěřovat svým smyslům.“

Shrnutí:

Tyto techniky nejsou magie. Jsou to nástroje moudrých lidí, které fungují už tisíce let. Začněte je trénovat a uvidíte, jak se vám otevře úplně nový svět. Svět, ve kterém konečně pochopíte druhé – a možná i sami sebe.

Zdroje: Kniha „Jak prokouknout druhé lidi“ Joe Navarr a Marvin Karlins ISBN: 978-80-247-3350-0.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz