Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Nesvítí, nefouká. Seveřané vypěnili a Češi utřou nos?

Foto: Petr Bayer

S kvapnou zelenou transformací energetiky v sousedním Německu, jejíž cenové „volume“ pociťujeme v Česku už nějaký ten rok, zdá se, dochází trpělivost, už i jiným zemím a obyvatelům Evropy.

Článek

Naposledy kvůli prosincovému skokovému zdražení elektřiny vypěnili mimo EU stojící Norové a přidalo se i unijní Švédsko. Co se přihodilo? Vlastně se opakoval známý roční scénář, kdy tolik prosazované obnovitelné zdroje, v tomto případě solární a větrné, postihlo tradiční evropské počasí. Bylo pod mrakem a nefoukalo. Cena elektřiny tak v Německu v druhém prosincovém týdnu dosáhla rekordní výše 936 eur/MWh právě kvůli nízké produkci z větrných a solárních elektráren.

Dotklo se to cenově už i obou zmíněných evropských zemí napojených na společný energetický trh Evropy. Švédsko, a také na obnovitelných zdrojích, jenže hlavně vodních, stojící Norsko, pak zkritizovaly mj. i německý odklon od jaderné energie, který podle nich zvyšuje ceny elektřiny v celé Evropě. Švédská ministryně energetiky Ebba Busch dokonce přímo obvinila Německo, že jeho politika zdražuje elektřinu i ve Švédsku. Požádala, aby Německo rozdělilo své území na cenové zóny, což by mohlo zmírnit dopady na okolní země. V Norsku se pak začalo diskutovat o omezení dodávek elektřiny do Evropy. Někteří politici dokonce navrhovali neobnovovat starší podmořské kabely spojující Norsko s Německem a Dánskem, jehož zelená energetická soustava také notně míchala cenami na trhu.

Hezké vize pro české plány odebírat elektřinu ze zahraničí, až kvůli všem unijním restrikcím a cenám emisních povolenek budeme muset už brzy vypnout svoje uhelné zdroje, že ano? Prosazovat to za současných reálií může snad jen neznalý snílek nebo někdo zcela odtržený od reality. Jenže vysvětlujte to někomu, koho je vlastně ideově plný Evropský parlament, a když vedení unie včetně klíčového energetického komisariátu ovládají viníci drahoty a zelení energetičtí radikálové Německo s Dánskem. Stačí pár dnů trudné oblohy, „kein Luft“, a možná taky kombinace s nedostatkem elektřiny pro všechny, když z francouzských jaderek odebírají v tyto dny kromě Německa i další velké země (jako např. Itálie a další), a Češi tak leda utřou nos.

Když se vrátíme k nám domů, jsou dalším hojně diskutovaným tématem spojeným s prodražováním cen za energie investice do distribučních sítí právě kvůli rozvoji především solárních elektráren. Od Nového roku si české domácnosti znovu připlatí v rámci tzv. regulované složky ceny za energii distribučním společnostem několik stovek nebo i přes tisícovku za rok. Vzroste jim totiž cena za rezervovanou kapacitu sítě, která jim musí být pro jakékoli období dne zajištěna. Na složenkách ji najdeme v kolonce „poplatek za jistič“.

Tyto peníze z regulované složky získají distributoři elektřiny a používají ji na investice spojené s provozováním distribuční sítě. A jak k tomu podotkl mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort: „Objem investic přitom narůstá vzhledem k modernizaci sítí, která souvisí i s postupující decentralizací.“ Fajn, takže modernizaci sítě zaplatí zákazníci v cenách za elektřinu. Celková cena na faktuře pak zůstane i přes pokles cen silové elektřiny při nejlepší variantě asi stejná (tedy jedna z nejvyšších v Evropě) nebo zdraží ještě více.

Dalo by se to možná i glosovat – to se nám to podniká, když nám lidi na to dávají peníze. Stejně postupují ale i např. vodárenské společnosti a jiní dodavatelé základních potřeb domácností, bez nichž to žití v 21. století ve střední Evropě prostě tak nějak nejde. A tak nějak není ani z historie známo, že by stát něco takové plošně podporoval, např. když se budovala železnice nebo první silnice či dálnice. Nikdo tehdy lidem asi nevzkázal – bude tu jezdit vlak, povedu tu dálnice, posíláme vám proto složenku…

Co je to za obecně prospěšnou modernizaci a technický pokrok, když výsledkem je zdražení všeho všem? Energie jsou, jak všichni snad víme, základním vstupem do produkce čehokoli, co lidským přičiněním vzniká a je určeno k další směně, tedy prodeji. A koupit si to můžu, jen když na to mám a vybírám si, pokud mohu, co je cenově přijatelné nebo levnější. Tady ale na výběr moc není. Zvlášť když skrytě i cítíme současný podtext – buďme vůbec rádi, že nějaká elektřina/teplo zatím je, i když jsou stále dražší a dražší… Nic moc hezkého běžné spotřebitele a naše portmonky prostě nečeká, i když si to političtí marketéři připustit nechtějí.

Zdroje:

https://www.focus.de/auto/elektroauto/news/rekordhoch-bei-strompreisen-forderungen-nach-neuen-akw-verkennen-die-realitaet_id_260566328.html

https://www.epochtimes.de/politik/ausland/schwedische-energieministerin-kuendigt-bau-neuer-atomkraftwerke-an-a4972341.html

(Článek byl publikován na Roklen24.cz)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz