Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zelená smršť opět zdraží byty. Česko je přitom na špici v bytové nouzi

Foto: Seznam.cz

Tklivá báseň Adolfa Heyduka Marné volání, v níž teskní po pomíjivosti mládí, dostává zřetelné obrysy v marném volání po pominutí bytové krize. Další ránu zasadí nadcházející zelená legislativa pro pozemní stavby.

Článek

Do konce roku 2029 totiž podle nové evropské směrnice musí mít všechny bytové novostavby, včetně rodinných domů, fotovoltaiku a být bezemisní. To samozřejmě dále zvýší ceny bytů, přičemž Česko je už nyní podle OECD třetí nejhorší na světě v množství lidí na počet obyvatel v bytové nouzi po Británii a Francii. Jde o závaznou legislativu, která výrazně ovlivní stavebnictví včetně výstavby bytů. Nové požadavky na úspory zvednou cenu novostaveb podle odhadů Hospodářské komory ČR až o 25 či 30 %. A do roku 2050 podle nové směrnice musí tento požadavek plnit všechny domy, tedy i starší. Týká se to všech staveb –⁠⁠ činžáků, rodinných domků, kancelářských budov, škol, úřadů, nemocnic i továren, píší Seznam Zprávy.

Výjimkou mají být jen chráněné památky, ale to je jen slabá náplast na bolavá místa. Představa Karlštejnu se soláry, ale třeba i Versailles, kde již vládnul „Král Slunce“ Ludvík XIV, je vskutku bizarní. Členské státy mohou z této povinnosti vyjmout také kostely, některé armádní objekty, dočasné nebo velmi malé stavby. Největším žroutem energií v budovách je přitom vytápění, nová legislativa tak tlačí na přechod od plynu k tepelným čerpadlům, domovní plynové kotelny mají zmizet úplně. Povinné budou nejen střešní fotovoltaiky, ale též solární ohřev užitkové vody, nabíjecí systémy pro elektromobily, prostory pro jízdní kola pro každý byt.

Rozum až zůstává stát, jak si unijní úředníci libují v nabubřelých příkazech a regulacích, namísto seriózních údajů. Přes jasné důkazy o značných hospodářských potížích vyplývajících z překotného přechodu k bezuhlíkové energetice jejich apetit stále roste. Už ani významná mainstreamová média se nebojí otevírat téma, které bylo dříve spíš tabu. Agentura Bloomberg hovoří o nezastavitelném úpadku a ochrnutí EU. Evropa podle ní dojíždí na sociální model, přeregulovanost a „předotovanost“. Nedávno se k ekonomickému zaostávání Evropy znovu tvrdě vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron, jinak silný zastánce myšlenky „více Evropy“. Podle Macrona bude EU do pár let mrtvá, když se nic nezmění. Problém je, že léčit Evropu chtějí ti samí, kdo ji do tohoto stavu dostali, a nehodlají ani o píď uhnout z klimapolitiky. Včetně Ursuly von der Leyenové, která usiluje o znovujmenování na post předsedkyně.

Takže když vám někdo rozbije ústa, dovolíte mu, aby vám je ošetřil? Anebo se raději poohlédnete po skutečném lékaři? Evropu by měli vést lidé nezatížení (ideologicky ani finančně) současným marasmem, kteří by si mohli nasadit racionální brýle v pohledu na Green Deal. Především co se týče jeho rychlosti a parametrů. Celý okolní svět si ponechává například levnější uhlí v energetickém mixu, čímž se stává konkurenceschopnější oproti EU. Náprava povadlého hospodářství musí být razantnější povahy, jinak to je jako léčit rakovinu acylpyrinem.

A úplným paradoxem na závěr potom je zjištění, že zmíněné vyšší náklady na stavbu bytů se nemusí vrátit v levnějším provozu úsporných domů, jak varují developeři. Stoupnou totiž náklady na provoz. „Řízení energetických systémů v budovách bude náročnější než dnes,“ vysvětluje provozní ředitel developera Trigema Karel Branda. I bytové domy budou potřebovat vlastní energocentra, jež budou hospodaření s teplem, chladem, vodou a energiemi v domě řídit. Řízení energocenter vyžaduje znalost energetických i digitálních technologií. Služby kvalifikovaných pracovníků stojí víc, nehledě na výdaje na údržbu a revize složitějších systémů. Stoupnout mohou i výdaje za pojištění domů, protože pojišťovny hodnotí fotovoltaiku a parkování či nabíjení elektromobilů v domovních parkovištích jako zvýšené požární riziko a chtějí za ně vyšší platby.

To už je hotový Kocourkov, kdy ideové oslnění evropských elit ozeleněním všeho a nejlépe hned nedokáže domyslet konkrétní dopady na každodenní život Evropanů. Anebo nechce? Vševědoucí šiřitelé tohoto náboženství si těžko budou chtít připustit, že se mýlili a realita je jiná. V ní, nikoli v donekonečna omílaných líbivých frázích, pak musíme žít my. Oni ji tolik necítí, ani je příliš nebolí, protože odjakživa sytý hladovému nevěří.

(Článek byl publikován na Roklen24.cz)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz