Hlavní obsah
Názory a úvahy

Trump zboural klimatickou dohodu jak domek z karet. Má ho cenu opět stavět?

Foto: Petr Bayer

Vpád staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa do svěřeného úřadu, stále ještě první světové mocnosti, připomínal rachot kamení valícího se údolím po protržení umělých a nepříliš pevných podpěr.

Článek

USA hned první den po jeho návratu do funkce odstoupily od Pařížské klimatické dohody. Prezident též zastavil financování projektů, které měly na základě zákona svého předchůdce Bidena bojovat se změnou klimatu. Prohlásil také, že Spojené státy se vrací k neomezené těžbě ropy a plynu (o uhlí se v českých médiích nic neobjevilo). Zrušil taky další Bidenovo nařízení, že do roku 2030 má být polovina prodaných vozů v USA elektrická. A přišel se spoustou dalších „nápadů“. Uvidíme, jestli se z nich stanou i činy, on pan Donald na slovo sem i tam nehledí, a leckdy bývá i prostořeký.

Střihem se podívejme na starý kontinent a k nám do Čech, kde máme aktuálně zhruba dvojnásobně dražší ceny elektřiny než v USA, přičemž Trump mluví o dalším jejich výrazném snížení u nich za mořem. Firmy u nás v Česku, namátkově Spolana, Mitas aj., kvůli tomu hromadně propouštějí zaměstnance. Jedna z nadnárodních bank měří svým klientům uhlíkovou stopu, aniž by o to všichni stáli. Manažerky některých firem naříkají, že z Pardubic do Ostravy bez dvojího dobytí svých služebních elektromobilů, zvlášť když si pustí v minus pěti i topení, nedojedou.

Houfně nadále investujeme (a jsme přesvědčováni, že v tom máme vytrvat) za cenu obrovských dotací do obnovitelných zdrojů. Aniž bychom měli náhradu za stávající stabilní jaderné (Němci) či uhelné (Češi), vypínáme je, nebo se to chystáme udělat. Že by tohle byly ty kroky ke zlevnění elektriky? Ani náhodou.

Trochu to připomíná racionální prozření generála Finka směrem k dobrému vojáku Švejkovi při jeho anabázi v zajetí vlastní armády: „Převlékat se na hrázi rybníka do nějaké ruské uniformy, kterou tam bůhvíkdo zanechal, dát se vřadit do partie ruských zajatců, to může udělat jenom bl*ec.“ Co bychom za to dali, aby evropská direktiva momentálně taky tak trochu zašvejkovala, posypala si hlavu popelem a pronesla ke svému půlmiliardovému národu něco v duchu repliky dobrého vojáka: „Poslušně hlásím,“ ozval se Švejk, „že opravdu sám na sobě někdy pozoruju, že sem slabomyslnej, zejména takhle k večeru…“

Místo toho slyšíme - my vytrváme! (mimochodem nepřipomínám vám to děsivá klišé našich let socialistických?). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová totiž den po Trumpově inauguraci v úterý 21. ledna na ekonomickém fóru v Davosu v reakci na jeho rozhodnutí odstoupit od pařížské klimatické dohody uvedla: „Evropa bude pokračovat v nastoupeném kurzu a bude spolupracovat se všemi národy, které chtějí chránit přírodu a zastavit globální oteplování.“

A to i přesto, že prakticky identicky v ten samý čas polský premiér Donald Tusk z pozice právě předsedající země EU zcela nepokrytě prohlásil, že takhle už by to tedy dál fakt nešlo. Mj. mluvil o tom, co všichni snad už víme - vysoké ceny energií podle něj ohrožují ekonomickou sílu Evropy.

Ano jsme už dlouho na rozcestí, které nám Trump nyní docela jasně ukázal. Buď budeme nadále bojovat neúčinnými zbraněmi jako postupně zchudlí rytíři proti něčemu, na co celý svět kašle. Nebo se konečně vzpamatujeme navzdory zelenému nářku a kvílení na dotace přisátého obnovitelného byznysu včetně většiny bank.

Tvrdohlavé lpění na Green Dealu za každou cenu, totiž může taky přinést pěkný celospolečenský průšvih. Opět to zcela otevřeně prohlásil polský premiér, když varoval před zavedením loni schváleného systému emisních povolenek pro všechny obyvatele EU. Takzvaný systém ETS2 má od roku 2027 zatížit ceny pohonných hmot a fakticky více zdanit domácnosti využívající k topení plyn a uhlí. „Pokud vstoupí v platnost, zlikviduje všechny demokratické vlády v Evropě. Zamyslete se nad tím, zda to stojí za to,“ prohlásil jasně Tusk. Tož (za)myslete bruselští Evropané, zamyslete se.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz