Hlavní obsah
Lidé a společnost

Obec Tišice za komunismu dvakrát uzavřel lockdown. Jeho dodržování hlídali esenbáci

Foto: Bratislavská župa , Wikimedia Commons, CC BY 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Když se řekne lockdown, každému se asi vybaví covidová pandemie. Přísnou uzávěru, kdy nikdo nesměl dovnitř ani ven, jsme však mohli zažít i před několika desítkami let kvůli řádící slintavce a kulhavce. Bylo to ve středočeských Tišicích.

Článek

Dnes už si asi další lockdown neumíme představit. V době šíření covidu-19 jsme si podobných karantén užili víc než dost. Pokud by zde však vládl totalitní režim, jak tomu bylo za komunismu, možná bychom plošné zákazy volného pohybu zažívali častěji. Komunisté se totiž nijak nerozpakovali a celou obec klidně uzavřeli i kvůli nákaze slintavky a kulhavky.

Tato nemoc řádí i nyní, zatím však naštěstí jen na Slovensku. Pojďme si ale připomenout jak to vypadalo, když nákaza slintavky a kulhavky v minulém století dvakrát dorazila do středočeské vsi Tišice. Bylo to v letech roku 1952 a 1975. Vládnoucí režim v obou případech nechtěl nic riskovat, a tak nicnetušící obyvatele neprodyšně uzavřel v jejich domovech. Obec obklíčily bezpečnostní složky, aby se nikdo nedostal ven.

První případ slintavky v padesátých letech

Zmínku o výskytu slintavky v Tišicích najdeme už v roce 1952. Konkrétně v zápisu stojí: „Obec byla přísně uzavřena, na silnicích postaveny závory a výstražné tabulky, zastavena docházka školní mládeže do škol.“ Život lidí byl tedy striktně omezen, ale nepřistupovalo se k plošnému vybíjení chovu skotu.

Deset krav zemřelo a ty, co přežily, byly oslabené a produkovaly méně mléka. To byl v temných padesátých letech pro místní obyvatele velký problém, protože měli problém splnit povinné dodávky. Kvóty na odvod zemědělských komodit přitom byly i pro běžný stav přehnané a jejich nesplnění vedlo k perzekucím.

Foto: Marcel Antonisse / Anefo, Wikimedia Commons, CC0, https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en

Oslabené dojnice nebyly schopné plnit přehnané požadavky dodávek od komunistického režimu v padesátých letech.

Na 19 dní zakázaná zóna

Roku 1975 dorazila slintavka do Tišic znovu a komunisté reagovali opět stejně - vesnici neprodyšně uzavřeli, aby se nikdo nedostal dovnitř ani ven. A kdyby zákaz někoho napadlo porušit, v celém okruhu kolem vsi hlídali příslušníci veřejné bezpečnosti a lidových milicí.

Dá se říct, že život v obci se zcela zastavil. Vlak pouze projížděl, škola ani obchody nefungovaly a všechny příjezdové cesty byly zablokovány. Jakékoliv veřejné akce včetně pohřbů byly zapovězeny, stejně tak sklízení vlastní zeleniny. A zaměstnanci těch nejrizikovějších provozů, jako byla například místní kafilerie, nemohli po celou dobu opustit ani své pracoviště.

Někteří se snažili zákaz volného pohybu porušovat

Nesmíme však zapomínat, že je stále řeč o éře komunismu, kdy se za drobný úplatek dalo zařídit snad cokoliv. Za drobnou protihodnotu šlo získat kvalitnější zboží v obchodech, ale i přednost v pořadníku na lékařské vyšetření. Stejným způsobem bylo možné opustit onu „nepropustnou“ hranici mezi Tišicemi a okolním světem.

Například jeden z pamětníků vzpomínal na jeden z takových případů: „Vyplížil se večer ke hlídce a podplatil ji, aby ho pustila. Neměl to levné, prý musel dát 500 korun, což bylo jako dneska pět tisíc.“ Takové nezodpovědné jednání však bylo značným hazardem, protože slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se přenáší nejen přímým kontaktem se zvířaty, ale i na povrchu kůže, předmětů nebo vzduchem.

Foto: Kenyh Cevaro, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Nikdo nemohl dovnitř ani ven. Tedy alespoň oficiálně. Za úplatek se ale dal dozor z řad Sboru národní bezpečnosti obměkčit.

Některým karanténa vyhovovala

Tento lockdown trval v Tišicích dohromady 19 dní a přinesl i úsměvné momenty. Režim si například chtěl obyvatele přiklonit na svou stranu, a tak je pomyslně uplácel v té době běžně nedostupnými pomeranči, mandarinkami a banány. Když ale uzávěra skončila, zmizely i bohaté příděly exotického ovoce.

Spokojení také byli někteří školáci, kteří si o několik dní prodloužili prázdniny. A po roce od karantény se navíc ukázal ještě jeden důsledek - oproti předchozím i následujícím letem stoupl počet narozených dětí v obci.

Znovu už jsme si ale naštěstí stejnou situaci v Česku vyzkoušet nemohli. Od té doby totiž slintavka a kulhavka na naše území nedorazila. Doufejme proto, že se k nám tento virus nerozšíří podobnou plošnou karanténu nebudeme muset zažívat znovu.

Anketa

Byli byste ochotní nastoupit do karantény, pokud by se v místě vašeho bydliště vyskytla slintavka a kulhavka?
Ano
87,7 %
Ne
12,3 %
Celkem hlasovalo 560 čtenářů.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Slintavka_a_kulhavka

https://www.echo24.cz/a/HmVpF/slintavka-a-kulhavka-na-jihu-slovenska

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-slintavka-jim-prosla-obci-dvakrat-muze-se-opakovat-totalni-lockdown-272815

https://www.ustrcr.cz/uvod/citanka-kolektivizace/represe-diskriminace/povinne-dodavky/

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/slintavka-kulhavka-nakaza-karantena-skot-tisice.A250327_142412_domaci_tml

https://www.denik.cz/listopad-89-zdravi/odevzdej-uplatek-nebo-zemres-20201031.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz