Článek
Podle výzkumníků z Cambridgeské univerzity by tento oceán mohl být tvořen z vody, jejíž teplota přesahuje hranici 100 ° C. Profesor Nikku Madhusudhan, který vedl analýzu, vysvětlil, že voda na této planetě by i přes svou teplotu stále mohla být v kapalném stavu kvůli vysokému atmosférickému tlaku. Dodal, že však není jasné, zda by tato planeta mohla být obyvatelná. Tamní podmínky by byly nesrovnatelné s těmi na planetě Zemi i kvůli tomu, že jedna strana exoplanety je trvale obrácena čelem ke své hvězdě, zatímco na té druhé panuje věčná noc.
Jde o exoplanetu, která je známá jako TOI-270 d. Tato je od planety Země vzdálená asi 70 světelných let. Dalekohled Jamese Webba dále odhalil, že se na exoplanetě vyskytuje kromě vody také metan a oxid uhličitý a tamní atmosféra je bohatá na vodík.
Tvrzení, že by se na TOI-270 d mohla vyskytovat voda v tekutém stavu, ale dementuje tým astronomů z Kanady, který tuto exoplanetu planetu také zkoumal. Tento tým sice detekoval ty samé látky, ale tvrdí, že je na této exoplanetě příliš vysoká teplota na to, aby se tam mohla vyskytovat voda v kapalném skupenství. Místo toho si myslí, že je planeta složená ze skalnatého povrchu a neuvěřitelně husté atmosféry z vodíku a vodní páry.
Zdroje: https://www.theguardian.com/