Článek
Úvod
Problém je v tom že se oba výrazy používají jako synonyma. Jenomže to není obsahově správné.
Detoxikace, angl.slang = detox, očista, angl. = purification, ale vhodnější by byl výraz cleansing (čištění)
Nežijeme v ráji, v němž je všechno křišťálově čisté, zdravé a bezpečné, počínaje vodou a vzduchem a božskou manou konče. Realita pozemského života je provázena nepříznivě působícími vedlejšími produkty moderního způsobu života, jimiž jsou průmyslové polutanty, odpadky, vzniklé jako důsledek všech forem lidské činnosti, syntetické (umělé, nepřirozené sloučeniny a materiály). Např. mikroplasty, teflon, BPA apod. Na druhé straně jsou hrozbou toxické látky přírodního původu včetně těch, které se nacházejí v potravinových zdrojích. To je paradox. K těm všem přidejme patogenní mikroorganismy.
Tvrdá realita
Lidský život už dávno přestal být „přírodní“. Navzdory pokročilé civilizaci však nepřestal být bojem o život. Zdá se, že ten boj je paradoxně stále urputnější.
Na prvním místě musí být eliminace v lidském organismu přirozeně vznikajících metabolitů (škodlivých, vedlejších produktů přeměny látek, tzv. metabolismu). Přitom nelze zanedbat ani druhý klíčový proces, jímž je odstranění toxinů, z vnějšku atakujících lidský organismus, tzv. exotoxinů.
Jak je to potravinami?
Jsou zdrojem všeho, co organismus potřebuje? To nelze kategoricky tvrdit! Závisí to na způsobu stravování a na kvalitě konzumovaných potravin. Ale moderní, tzv. průmyslově ultra-zpracované potraviny obsahují chemické látky, z nichž některé poškozují zdraví a další, pokud je organismus nedokáže vyloučit! Ukládají se v některých orgánech a v tukové tkáni.
Závěr?
V oblasti výživy neexistuje větší zmatek a nejistota, než detoxikace a očista.
Co je to očista?
Konkrétní definice očisty neexistuje, obvykle se tím myslí omezení příjmu stravy na krátkou dobu, jehož cílem je snížit jejich zátěž a udělat jim jakýsi „očistný sertvis“. Díky tomu se organismus zbaví alespoň přirozených metabolitů a současně také některých endotoxinů. Metabolity vyloučí pomocí několika přirozených procesů, zajišťovaných játry, ledvinami, lymfatickým systémem, vyměšováním (moče, stolice) a kůží (potem).
Většina procesů očisty spadá do kategorie „módních diet“, které eliminují použití některých skupin potravin, například těch, které obsahují alergeny, tedy jde o potravinové intolerance nebo alergii, jejichž pachateli jsou různé lektiny, laktóza, histamin apod. Tím se zabrání chronickému zánětu.
Výzkum je sice skeptický a nestaví se za pravdivost zdravotních tvrzení, spojených s detoxikačními programy, na druhé straně nemůže vyloučit pozitivní zjištění z praxe optimalizované výživy nebo dokonce její personalizace. Otázkou je, zda lze eliminační dietu prohlásit za očistnou či dokonce detoxikační.
Stoupenci čištění a detoxikace tvrdí, že výsledkem je:
Zvýšený pocit energie – Optimalizace tělesné hmotnosti – Optimalizace vyměšování – Eliminace únavy a bolestí hlavy a svalů
Tzv. detoxikační diety však nejsou specificky eliminační, nýbrž jde o relativně krátkodobé specifické postupy, využívající např. bylinkové čajové kůry, ovocné a zeleninové šťávy nebo dokonce hladovky s použitím specifických směsí výše uvedených zdrojů nebo dokonce projímadel.
Cílem je „vyčistit a restartovat“ trávicí trakt
Rozdíl mezi očistou a detoxem
Očista se zaměřuje na „restart“ trávicího systému. Propláchne ho s pomocí některých prostředků přírodního původu a osadí ho optimálním střevním mikrobiomem za pomoci probiotik (vlákniny) a probiotik, případně tzv. postbiotik.
Postbiotika jsou biologicky aktivní látky, ovlivňující imunitu, snižující výskyt nepříznivě působících bakterií, plísní, hub a kvasinek ve střevech. Většinou jsou to přirozeně fermentované potraviny (v sortimentu mléčných produktů například kefír a jogurt), mezi nápoji např. kombucha, mezi zeleninou tzv. kimchi a běžné kysané zelí nebo rychlokvašky.
Detox je cílený k odstranění exotoxinů, nikoliv přirozených metabolitů
Poznámka autora článku: do jisté míry lze tímto způsobem pomoci organismu zbavit se také tzv. endotoxinů, což jsou produktu patologických mikroorganizmů.
Možné nepříznivé důsledky detoxikace, ale především eliminační diety?
Malnutrice. To je nedostatek živin.
Únava svalová i mentální.
Gastrointestinální potíže. Například dočasný průjem, který hrozí dehydratací nebo nadýmání.
Riziko použití nelegálních, odborně neoprávněných nebo nefunkčních postupů a produktů.
(zdroje: https://www.nationalgeographic.com/premium/article/cleanse-detox-health-benefits-risks, https://health.clevelandclinic.org/detox-cleanse)
DETOXIKACE
Většina vědeckých institucí detoxikaci jako nutný a efektivní proces neuznává, protože neexistuje dostatečné vědecké zdůvodnění ani konkrétní důkazy. Konkrétní vyjádření? Detoxikace je plýtvání časem a penězi, marketingem cíleně šířený mýtus a šarlatánství.
Doporučuji zachovat klid!
Jsou v mém těle skutečně toxiny?
Začněme premisou detoxikace. Pokud se rozhodnete detoxikovat, musíte nejprve odstranit toxiny. Jsou ve vašem těle opravdu nějaké toxiny? ANO.
Termín „detox“ se tradičně používá v lékařských kontextech k popisu procesu odstranění alkoholu, drog nebo jedu z pacienta. To může znamenat vypumpovat pacientovi žaludek, podat protijed nebo, jak tomu často bývá, nechat tělo, aby samo zlikvidovalo toxiny.
Ve zdravotním kontextu je však detoxikace aplikována na jakékoli toxiny v těle, nejen na ty výše uvedené. To může zahrnovat alkohol, ale ne jeho život ohrožující množství. Mezi další toxiny v těle většiny lidí patří odpadní látky a vedlejší produkty trávení, chemikálie, pesticidy, inhalační toxiny z ovzduší, chemické čisticí prostředky v domácnostech atd.
Detoxikace (zkráceně detox, nebo očista) je jednou z procedur, používaných alternativní medicínou.
Poznámka autora článku: v současnosti je patrná změna přístupu tradiční medicíny ke zdraví tím, že začíná používat metody alternativní medicíny. Jde především o tzv. komplementární, komplexní a někdy také holistickou medicínu. Je tomu tak proto, že tradiční klinická moderní medicína nedokáže rozšířit své působení do oblasti primární prevence.
Cílem detoxikace je zbavit organismus nespecifikovaných „toxinů“, látek, které se nahromadily v organismu a nepříznivě ovlivňují zdraví. Mezi detoxikační procedury patří specifické krátkodobé diety nebo půst, dále také tzv. eliminační dieta, to znamená konzumace výhradně určitých druhů potravin a nápojů nebo jen některých druhů nápojů a vody), očista tlustého střeva a v kritických situacích (otrava těžkými kovy) také tzv. chelatační terapie, případě (údajně nesmyslné) odstranění amalgámových zubních výplní.
Detox nebo očista jsou možné kdykoliv, nezávisle na ročních obdobích!
Příkladem může být reset po nějakých „vylomeninách“, který cílí na akutní detox a očistu. Může být součástí postupů, používaných psychosomatickou, komplexní a komplementární medicínou.
PŮST (nebo dokonce hladovka) JAKO DETOX?
Nikoliv, protože zvyšuje produkci metabolitů a odpadu, který se musí odstranit ze tkání
Toxiny?
Poněkud náročné téma. Omezíme se na základy.
Exotoxiny: kouření, návykové látky, konzervanty, zplodiny oxidace a hoření tuků (hlavně rostlinných olejů) při přípravě pokrmů, kosmetika, ovzduší, asbest, těžké kovy = nikl, kadmium, glyfosát, arzén, hliník, rtuť, alobal…
Endotoxiny: Borélie, chlamýdie, mykoplazma, EBV, to jsou zdroje bakteriálních endotoxinů, která způsobí vznik chronického únavového syndromu.
Detox v tradiční medicíně?
Na prvním místě to je tzv. odvykačka v případě drogové závislosti, na druhém podpora vyloučení toxinů a funkce detoxikačních orgánů pomocí lymfatické masáže.
Dlouhodobé zatěžování organismu celou škálou nevhodných látek z potravy, vody, vzduchu a konzumace alkoholu, kávy, nikotinu způsobí snížení imunity. Vzniká chronická intoxikace, která se zpočátku projevuje únavou, podrážděností, bolestmi hlavy, poruchami spánku a následně vznikem závažných nemocí.
(zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Detoxikace)
Něco o detoxu z oblasti náboženství
Každé náboženství disponuje vlastními metodami detoxu stravovacího i psychického. Na prvním místě to jsou ony známé půsty. Což není hladovka! Podobně svátek, zvaný ramadán. Nebo obdobné procesy v ajurvédské medicíně. Nemluvě o jogínech.
Něco z historie?
Biochemie a mikrobiologie v časech 19. století zmiňovaly autointoxikaci, ale na počátku 20. století to upadlo v nemilost. Představy o vnitřní očistě se znovu objevily spolu se vzestupem alternativní medicíny v 70. letech 20. století. Přispělo k tomu také šíření environmentalismu.
Podle recenze v Journal of Human Nutrition and Dietetics existuje jen velmi málo klinických důkazů efektivity detoxikačních postupů. Na druhé straně několik studií prokázalo, že některé konkrétní látky, obsažené v celé řadě potravin může podpořit detoxikaci jater.
Upozornění autora článku: problémem je fakt, že rozhodnutí jedince aplikovat nějakou formu „detoxu“ pomocí manipulací se způsobem stravování v kombinaci s použitím nějakých doplňků stravy, nebývá motivováno racionálními úvahami. Prostě je to reakce na zmanipulované informace nebo dokonce nesmysly, šířené na internetu. Ty plodí dvě skupiny autorů – první skupině říkám „výživoví pomatenci“ (v podstatě se jedná o poruchu příjmu potravy nebo nepochopení smyslu výživy), té druhé „výživoví šmejdi“.
Detoxikační diety a detox očima vědy
Zdravotníci se obávají, že zneužívání detoxu a očisty může mít dalekosáhlé důsledky pro zdraví. Jejich zdůvodnění? Normální funkce střev je absorpce minerálních látek, vody a živin ze střeva, protože většina živin se vstřebává v tenkém střevě. V případě použití projímadel dojde ke stimulaci střevní peristaltiky (pohyby střev), což pomáhá při zácpě, ale nemělo by se to užívat bezdůvodně. Může dojít ke ztrátám některých minerálních látek a rovnováhu kyselin v těle, což může poškodit ledviny a kardiovaskulární systém.
Upozornění autora článku: Takzvané „džusové půsty“ jsou příkladem detoxikačních diet, které mohou být velmi nezdravé. Použití komerčních hotových šťáv, které nejsou pasterizovány ani správně skladovány je rizikové! Vysvětlení důsledků tohoto procesu by vydalo na další článek.
Detoxikace je vždy v první řadě záležitostí jater a ledvin, případně tlustého střeva.
Produkty metabolismu se odstraňují přirozeně: střevo = vyměšování (stolice), játra a žluč, ledviny a moč, plíce a dech, termoregulace a pot, do jisté míry také kůže (nejenom pot).
Existují situace, kdy metabolismus je příliš intenzivní nebo jeho procesy jsou ovlivněny nějakou nemocí. Důsledkem je hromadění toxicky působících metabolitů. Příklad – kyselina močová = nemoc dna. V tuto chvíli je důležitá podpořit detoxikaci a očistnou dietu (vyloučení zdrojů kyseliny močové ze stravy).
Problém může být také s odstraněním metabolitů vzniklých z některých léků.
Vědecký časopis Journal od Inherited Metabolic Disease je klíčovým hráčem sloučenina s názvem glutathion.
Detoxikace jater
Za zmínku stojí, že játra neumí odstraňovat některé chemikálie, konkrétně bisfenol A (BPA), ftaláty, rtuť a olovo. Ty se hromadí v tukové tkáni. Detoxikační diety údajně podporují detoxikaci v játrech. Nelze to popřít, ale rozsah je dosud otázkou diskuzí. Mezi látkami, které hrají prim v tomto procesu je glutathion. Jeho přirozeným zdrojem jsou některé potraviny: brokolice, růžičková kapusta, chřest a avokádo. Studie také prokázaly, že tyto potraviny mohou zvýšit aktivitu jaterních detoxikačních enzymů.
Existuje možnost používat glutathion ve formě doplňku stravy (liposomální glutathion).
Podle recenze v časopise Nutrients může suplementace několika aminokyselin, jimiž jsou cystein, glycin a glutamin a vitaminy C a E, zvýšit produkci glutathionu v těle. Existují (omezené) důkazy, že ostropestřec může pomoci snížit zánět jater a léčit onemocnění jater.
Z pohledu autora článku jsou dalšími možnostmi kurkuma, chlorella (naváže a eliminuje rtuť), ocet, pampeliška kořen, koenzym Q10 a ubiquinol, probiotika, probiotika a postbiotika a aplikace některých tzv. terapeutických enzymů.
Racionální přístup znamená….
Opatrnost! Ta předpokládá odolnost vůči dezinformacím. Všechny na první pohled manipulativní články, popisující „zázraky“, tím spíše v případě, kdy jsou podporované slavnými osobnostmi, jsou motivovány jen byznysem.
Toto varování není cíleno paušálně na všechny producenty a jejich prodejce, na specialisty, kteří ty produkty používají ve své praxi. Není to odsouzení odborníků, formulujících metody prevence a alternativní řešení, protože neexistuje absolutní pravda. Přesto je nutná opatrnost stylem „důvěřuj, ale prověřuj“!
V případě detoxikace musím důrazně připomenout, že za aktuálních okolností, daných způsobem života a životním prostředím, by detoxikace musela být aplikována snad dokonce i 1× za měsíc!
Řešením je „rozum v hrsti“ a dostatek informovanosti spolu s kritickým myšlením. Zaklínadlem je tolik zprofanovaný zdravý životní styl. Napadají mne mnohá osvědčená „moudra“: kdo hledá ten najde, každý svého štěstí strůjcem, neznalost neomlouvá, kdo nic nedělá nic nezkazí ale ničeho nedosáhne, dvakrát měř, jednou řež!
Kdo chce a disponuje informacemi, ten může:
1. Podpořit optimální činnost detoxikačních orgánů a přispět k jejich regeneraci
2. Volit rozumnou výživu v kontextu se svými osobními charakteristikami (zdravotním stavem, pohlavím, věkem životním stylem
3. Podpořit pravděpodobnost, že se vyhne potížím, cíleným použitím volně prodejných podpůrných prostředků, disponujícími certifikáty kvality, které podporují funkci orgánových systémů, zajišťujících stabilní vnitřní prostředí (mimo jiné také co možná nejnižší možnou kontaminací