Článek
ÚVOD
A co bude dál? Jak bude vypadat blízká budoucnost?
Nejsem si jistý, zda bude dostatek času na to, abychom po několika (10–20?) letech mohli posoudit, jak to s prezidentem Trumpem a USA dopadlo. Zatím to vypadá na přípravu války velmocí. Nebo to bude dokonce střet pozemských „civilizací“, konkrétně náboženská válka? To všechno už tu bylo a je jasné, že historie se opakuje.
Neodpustím si úvod do děje
Většina těch, kdo se zabývají futurologií (a nejsou to podvodní „věštci“, toužící po popularitě) v podstatě píše „sci-fi“. Překvapivě ne vždy v negativní podobě. Ostatně, blízké vesmírné výlety v podání Elona Muska jsou také „sci-fi blízkého druhu“. Také jsou vidět a slyšet vědečtí analytici tvrdící, že umělá inteligence si to s námi vyřídí. Ostatně, už teď je válečný konflikt Ruska s Ukrajinou napůl válka technologií.
Jako příklad optimistické vize budoucnosti poslouží článek „12 technologických předpovědí pro rok 2025, které budou formovat naši budoucnost“ od Marka Mineviče. Netvrdím, že není zajímavý, ale moje kritická analytická mysl se brání přijmout přehnaný optimismus autora. Dobře, nevylučuji, že nedokonalý jsem já, jako autor tohoto článku. Zdroj: https://www.forbes.com/sites/markminevich/2024/12/29/12-predictions-for-2025-that-will-shape-our-future/
Veřejné mínění, interpretované specifickou organizací (viz zdroj níže), tvořenou nezávislými vědci, vidí realitu a blízkou buducnost všeho dění okolo existence lidstva nepříliš pozitivně, a to především v některých oblastech. Konkrétní fakta viz zdroj. Zdroj: https://www.atlanticcouncil.org/content-series/atlantic-council-strategy-paper-series/welcome-to-2034-what-the-world-could-look-like-in-ten-years-according-to-nearly-300-experts/#decade
Jak to souvisí s tím, co je uvedeno níže? Odpověď: všechno souvisí se vším.
Filosofové mudrují, prognostici věští, ale Amíci konečně pochopili, že vyhraje ten, kdo ctí princip „v první řadě se starej o sebe“. Co na tom, že v závorce by mělo být „na úkor druhých“. Stejně tak je moudré, ale hlavně nutné akceptovat pravdivost dalšího sloganu, jímž je „silnější vyhraje“, i když Příroda dodala: „jen si tím nejsem jistá, brzy uvidíme“.
Toto tvrzení důrazně podpořil autor článku, citovaného níže, jímž je paleontolog Henry Gee, autor knihy A (Very) Short History of Life on Earth (Velmi krátká historie života na Zemi), který prohlásil, že „člověk je odsouzen k vyhynutí“ a dokonce dodal „možná už brzy“. Musím vás uklidnit – on nemyslel horizont několika dalších desítek let! Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-vedec-o-zaniku-lidstva-mluvme-uz-nyni-40380251
Těžký život intelektuála, který chce motivovat veřejnost
Široká laická veřejnost nepatří mezi čtenáře vědeckých publikací, zabývajících se stavem světa a jeho budoucností se vším, co k tomu patří, počínaje světu vládnoucí oligarchií (světoví banka a další) přes politickou ekonomii, klimatologii, demografii, medicínu, technologie až po prognostiku. Veřejnost zajímá reálný život a schopnost se uživit, tedy přežít jako jedinec. Nepříliš úspěšní jsou autoři vědecko-populárních publikací. Prostě vyžadují soustředění a jistou úroveň inteligence.
Jednou z publikací výše uvedeného typu je kniha Koncem světa to teprve začne od Petera Zeihana, nakl. argo/dokořán 2024.
Proč vám ji připomínám? Protože při jejím studiu jsem si uvědomil, že nikdo není dokonalý (ani tento skvělý autor), nikdo není vždy nestranný a nezaujatý a nemůže znát všechno a zakomponovat to do knihy včetně sofistikovaného komentáře. Pokusím se vytvořit recenzi, pochopitelnou laickým čtenářům. Neodpustím si „poučení do života pro čtenáře“.
To, co je na té knize fascinující je jak vysvětluje, proč jsou USA opět jedničkou ve světě. Logicky, protože mají sílu (vojenskou, technologickou, ekonomickou) a energetické zdroje. Ta kniha je fascinující rozsahem témat a přehledem a zdroji. Je to ideální moderní učebnice politické ekonomie stejně tak historie a politologie (a diplomacie) a etologie (věda o chování živočichů včetně člověka). Nikdo není dokonalý a je jasné, že mnoho oborových specialistů (viz výše výčet) by mělo na řadu tvrzení v té knize jiný názor. Ostatně, taková je věda, tím víc, je-li aplikovaná.
Nemohu však přejít bez reakce některá tvrzení autora, z nichž „vyniká“ následující:
největším postrachem lidstva nejsou války a nakažlivé choroby, ale hladomory
S tím zásadně nesouhlasím nejenom proto, že jsem už četl optimistické vědecké analýzy kapacity produkce potravin.
Můj přístup k situaci lidstva?
Výrazně odlišný. Autor knihy totiž nepočítá s tím, čeho jsou schopni lidé, kteří jsou psychicky „nestandardní“ frustrovaní psychopati na hranici debility nebo totálně zfanatizovaní, schopní obětovat se v podobě atentátů. Čeho jsou schopní schizofrenici a paranoici v pozici „vůdců“ mocností (a jejich STEJNĚ vyšinutý tým). Může se také jednat o „syndrom Richarda III.“ (viz wikipedie). Musím tedy připomenout možnost komplikace mezinárodních vztahů v podobě světového terorismu.
Historie pokročilé civilizace začala v Evropě a dnes je kde?
Evropa se stala outsiderem. Ztratila totiž kredit po obou světových válkách, které začaly, ale odehrály se nejenom v Evropě. A co k té Evropě? Na relativně malé ploše žije velmi mnoho lidí v desítkách relativně malých států, které spolu soupeří a jejichž občané se často kategoricky liší stát od státu, a které nesjednotila ani Evropská Unie a NATO. Naopak, je to mocenská hra. Jako vždy. Kritická je situace, vyvolaná závislostí většiny evropských zemí na dovozu energetických zdrojů. Mnohem horší je poválečné odzbrojení a následně zcela nepochopitelná imigrační politika Angely Merkelové.
Už jen kombinace tlaku islámu a reálného rizika další invaze Ruska do Evropy je tím, co osobně považuji za velmi zneklidňující a svými důsledky již nyní devastující vyspělé státy Evropy. Nehodlám být prognostikem, ale moje špatné tušení lze popsat jako přízrak návratu Evropy v konstelaci po skončení 2.světové války. To znamená ve stavu, odpovídajícím napadení Západní Evropy Ruskem a invazi do Střední a Jihovýchodní Evropy (s výjimkou Turecka).
Z mého pohledu jeden z hlavních motivů Ruska? Zabrat Evropu pro sebe dřív, než to udělají islámské státy.