Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak (ne)žít v samotě a osamělosti. Užít si ve Varech?

Foto: unsplash.com

Člověk je tvor společenský. Jak kdy. Co když musí žít sám? Šance tu jsou pro ty, kdo si uvědomí důsledky. Návody existují, jen je použít.

Článek

Jak žít, když život pokročil?

To záleží na: Zaprvé, zadruhé, za třetí… laskavý čtenář si doplní sám.

Také to jde i jinak: Na samotě u lesa pozoruji nebesa, neposlouchám předpovědi, tuším, že přiletí rytíř Yedi. Čekám, že se zjeví dobrá víla, zlatokopka, nebo kouzelník.

O co jde? A já sám, vždycky sám, své koníčky osedlám, svou panenku pomiluju.

Samota je když…? A co osamění? Samota je fyzický stav, osamělost je stav duše a mysli.

Filosofové mluví o samotě jako o testu osobnosti. Viz poustevníci a ti, co tráví čas v nirváně. Kdo ji zvládá, ten je „vyvolený“. Co je to nirvána? Buddha nechtěl stav nirvány definovat, raději mluvil o tom, co nirvána není. Hovořil o ní v pozitivních pojmech: pravda, jemnost, věčnost, mír, svoboda…

Buddha nechtěl stav nirvány definovat, raději tedy mluvil o tom, co nirvána není. Hovořil o ní ale také v pozitivních pojmech: pravda, jemnost, věčnost, mír, svoboda… Aby její význam přiblížil ostatním, používal při svém popisu mnoho slov.

Jogíni to definují s použitím mnoha slov.

Samota (nebo sociální izolace) je situace, kdy člověk má málo kontaktů nebo žádné. Není však nutnou podmínkou, že každý, kdo žije sám, se cítí osaměle. Někomu to dokonce vyhovuje.

Osamělost je pocit. Mohu se cítit osaměle, i když kolem sebe mám spoustu lidí. Nejde o počet vztahů, ale o jejich kvalitu. Problém je, když osobní vztahy nejsou naplňující ani uspokojující. Ale to už jiná kapitola.

Odborníci připomínají, že hrozí epidemie osamělosti a upozorňují na zdravotní problémy, které s ní souvisí. Konkrétně úzkosti a deprese. Osamělost je stejně riziková jako kouření, drogy a obezita. Může postihnout každého, v jakékoliv věku, včetně dětí a mládeže.

Situace v Česku?

Každý čtvrtý senior (muži i ženy) v Česku se cítí osamělý. Každý třetí žije sám. To je samota. Dlouhodobá osamělost nepříznivě ovlivňuje psychiku i do jisté míry také fyzickou kondici. Spolu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem a Itálií jsme zeměmi s nejvyšším počtem osamělých seniorů. U nás to je 20 % důchodců. Čím je člověk starší, tím je pocit silnější. U seniorů nad 80 let osamělost zažívá téměř 50 %. Nejčastěji jde o ženy, které po smrti partnera zůstanou samy. Samota je hlavní příčinou pocitu osamělosti. To je šokující, když si uvědomíme, že v Česku je 31 % populace v důchodovém věku a roste skupina seniorů nad 80 let. Takže? Bude hůř!

Důvodů, proč se (nejen) starší lidé cítí osaměle, je mnoho. Někteří autoři to vysvětlují jako pocit, že si nepřipadají dost dobří (?) na to, aby s nimi ostatní chtěli komunikovat nebo dokonce být. Možná je to tím, že senioři vnímají, že společnost k nim není vstřícná, naopak, doslova jim senioři překážejí, takže oni cítí nedůvěru nebo odtažitost veřejnosti. Ještě horší je situace, kdy si uvědomí, že jim ostatní lidé nerozumí. A to se týká dokonce i nejbližších. Nelze nezmínit egoismus a individualismus ve společnosti.

Specifický problém v životě seniorů je dán intenzivní digitalizací a technologiemi. V pokročilém věku člověk nemá mentální sílu učit se něco, co vyžaduje čilou mysl a dostatečnou inteligenci. Komunikace maily nemůže nahradit osobní kontakt. Ale co když je to současně šance?

Co dělat, jaké způsoby prevence použít, abychom se osamělosti ve stáří vyhnuli? Má smysl psát neustále stejné „moudré rady“ (viz příklady níže)? Nebo některé z nich jsou „dar z nebes“?

1. Udržuj a kultivuj dobré vztahy už od mládí. Komentář autora článku: To se rovná zázraku. Pravděpodobně se tím myslí „společenskost“.

2. Plánuj a realizuj společenská setkávání s přáteli a rodinou. Komentář autora článku: V případě rodin nejisté nebo rizikové.

3. Zapoj se do místní komunity. Komentář autora článku: Kluby, církve, sekty? Specifické jsou kluby důchodců. Mezi jejich členy je drtivá (opakuji, drtivá) převaha žen. Muži jsou na druhé (doslova slepé) koleji. Pochopitelně to není ze strany žen záměr, je to důsledek jejich přirozeného projevu. Aby v tom muž vydržel, musí být osobnost, která se dokáže „zapojit“, protože v opačném případě se bude cítit osamělý ještě víc.

4. Pečuj o své fyzické i psychické zdraví. Komentář autora článku: Moudrých knih je víc než dost. Je snadné být ve zcela jiné sociální skupině a „radit“, když jsem nic podobného nikdy nezažil a chybí mi nejenom zkušenosti, ale také empatie. Jak a co poradit seniorovi, kde najde elán? K tomuto bodu jsem použil doporučení viz níže pod bodem ad 5.

5. Buď otevřený, mluv o pocitech osamělosti, když se objeví. Komentář autora článku: S kým? Co když si uvědomím svoji osamělost ráno po probuzení, když pomyslím na to, jak zase osamělý prožiji další den? ZDE je možnost! Zkusím si naplánovat realizovatelný osobní program minimálně 1-2 dny dopředu.

Tak co třeba psát memoáry s cílem předat životní zkušenosti a doporučení mladé generaci, když jsme ti moudří starci typ Děd Vševěd a stařenky typ …?

To je beznadějné pro toho, kdo nikdy žádný souvislý text nenapsal. Něco jiného jsou politici, herci, sportovci apod., protože jim přitom pomáhá odborník, většinou novinář. Někdy je to vysloveně dialog. A to je situace, kdy tázaný nebude zcela otevřený a upřímný!

Rozhodnete se psát vlastní memoáry? Pro koho? Leda jako beletrii. Jde o to, co principiálně znamená popsat vlastní život. Vzpomínat a analyzovat „jak to tehdy bylo“, aniž by pocity autora nebyly zkreslené jím samým? Jde o to, že popsanou situaci okolí vždy vnímalo odlišně!

Jak se vyrovnat s názorem, že minulost už byla a nic s tím neuděláme, snad jen to, že jsme se (snad) z ní poučili. Přitom opakující se historie společnosti i lidstva jako celku dokazuje, že jsme se dokonce opakovaně, nepoučili.

Co dělat v případě, když se vám osobní minulost vrací, především ve snech? To souvisí s následující radou.

6. Vyhledej pomoc v podobě „zpovědi“, například na poradenské lince, nebo rovnou psychoterapeuta. Komentář autora článku: Co k tomu dodat? Odborníci chybí, jsou drazí, ne všichni něco umí. Ostatně, psychoanalýza, to by byla kapitola sama pro sebe.

Dlouhodobá samota téměř vždy vyvolá deprese, zhorší zdraví a zkrátí život.

Připomenutí autora článku? Proč se asi ve věznicích, což je stres sám o sobě, používá specialita v podobě „samotky“? Samota není jen nepříjemná, je nebezpečná. Dlouhodobý neřešitelný stres zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob, urychluje kognitivní úpadek a přispívá ke vzniku úzkostí a depresí. Dlouhodobá osamělost může člověka emocionálně vysát, život se bude zdát bezútěšný a zbytečný. Může být zdrojem fyzických obtíží včetně nespecifických bolestí, problémů se spánkem a náchylnosti k nemocem všeho druhu.

Samota se může do života vkrást mnohem dříve než ve stáří. Dokonce už v dětství. Autor článku ví, o čem píše!

Jak vzniku pocitu osamělosti (za)bránit?

Existují kurzy pro seniory, kde se naučíte používat chytrý telefon a počítač, psát si elektronicky s kýmkoliv nebo se zažít nějaké akce online. Videohovory mohou zmírnit pocit samoty a umožní vám být v kontaktu s rodinou, i když žije daleko. A když opravdu nemáte nikoho, můžete kontaktovat různá centra pomoci.

7. Změň pohled na realitu

Každý má jiné potřeby interakce. Většina lidí potřebuje blízké vztahy, lásku a sounáležitost, pochopení okolností reálného života. Přitom samota nabízí příležitosti k sebeobjevování, kreativnímu myšlení a sebereflexi. Komentář autora článku: Tak tohle je nejdůležitější! Kdo je tohoto schopen? Přinejmenším je nutné, aby tyto možnosti někdo, kdo má respekt a důvěru, uvedené možnosti (řešení) seniorovi připomenul a případně k průběžně inspiroval a podporoval.

8. Hudba léčí

9. Méně je někdy více

Trávit čas s lidmi nemusí zmírnit pocit osamělosti, protože záleží na kvalitě interakcí, nikoliv na jejich počtu. Především ve velké skupině cizích lidí se lze cítit velmi osaměle (a beznadějně). Níže doporučení!

  • Sdílejte emoce a osobní zkušenosti.
  • Naslouchejte ostatním.
  • Mluvte o záležitostech a událostech, věcech, na kterých záleží.

Komentář autora článku: Tomu se říká socializovat se. To vyžaduje schopnost komunikace. Bez té to nepůjde!

10. Citovost a umění

Kreativní aktivity jako umění, hudba a psaní pomáhají vyrovnat se s izolací. Umělecká činnost může vyjádřit emoce beze slov.

Komentář autora článku: To vyžaduje inspiraci a základní dovednosti. Většinou je třeba přítomnost „inspirátora“.

11. Sociální sítě mohou být prospěšné, ale také mohou škodit!

Komentář autora článku: Když jste sami, mohou vám vadit příspěvky těch, kteří tráví romantické chvíle s partnery a na dovolených, nebo se chlubí úspěchy (a přitom si hodně vymýšlejí).

12. Je tu šance, protože tu je internet!

Komentář autora článku: Samotu lze vyplnit „samostudiem“. Není nad osobní zkušenost!

Mnoho štěstí!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz