Hlavní obsah
Názory a úvahy

Generace Z má život před sebou. Ale jaký?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Petr Fořt/vlastní

cesta do budoucnosti?

Fakta o stavu generace Z. Fakta o stavu světa a jeho nepříliš jasném vývoji. Predikce vlivu technologií jsou různorodé. K dispozici jsou sofistikované zdroje informací.

Článek

Nejprve ta praktičtější část. Připomenutí současného života

Život tak, jak ho vnímáme od začátku 21. století, lze popsat dvěma způsoby – nadějeplně (optimisticky) a realisticky. K realismu nás nutí objektivní hodnocení vývoje společnosti a světa za posledních 24 let. Předpokládám, že nemá smysl připomínat vývoj technologií.

Stav světa a realita života?

To, jak současnost vnímá mladá generace, je poplatné jejímu věku. Absenci životních zkušeností. To, čemu je tato generace vystavena v reálném životě, je stále náročnější. Přitom je to přesně to, co ona vnímá jen podvědomě.

Jak to formulovat?

Život nikdy nebyl snadný. Byl to různě intenzivní boj o život. V reálu je tomu tak i nadále. Podmínky boje jsou aktuálně modifikovány stavem společnosti (politiky a médii) a působením technologií a sociálních sítí. Kromě toho je přítomen další fenomén, jímž je „odlidštění“, tedy ztráta lidské sounáležitosti.

Všude konkurence. Už od školky. Pochopíte tam, co vás čeká ve škole. Prý se tam jistý slavný spisovatel naučil vše, co později potřeboval k životu. Děti se musí učit, co nikdy v životě nebudou potřebovat. Později na internetu si všimnou, že všechno je jinak. To je důvod, proč se dětem, teenagerům a adolescentům nechce chodit do školy.

Tak co bude s tebou, milá generace Z?

Generace Z je narozená 1995-2010. Žije v prostředí moderních technologií už od kočárku. Současný život vnímá odlišně od dospělých.

Občas si všimnu tvrzení, že se tato generace (okrajově?) setkává s globálními výzvami, ale vnímá je. To samé v případě rizika světového konfliktu a změn klimatu. Přitom prožívá osobní životní peripetie. Suverénně využívá technologie a preferuje online platformy pro komunikaci a vzdělávání. Ztrácí tak potřebu osobní komunikace.

Poté, co přejde do zaměstnání automaticky očekává flexibilní pracovní prostředí, žádá firmou placený osobní rozvoj, očekává uspokojení ze života ze smysluplné práce, ale její smysl chápe jinak, než je od ní požadováno. Možná se někdy angažuje v globálních otázkách, třeba v udržitelnosti a sociální spravedlnosti aniž chápala komplexitu těch dějů a jejich provázanost s politikou.

Klíčový problém, patrný až v posledních několika letech?

Nejistota, plynoucí z aktuálních životních okolností, proto útěk před realitou do matrixu, navzdory tomu úzkost, nízká sebedůvěra, plynoucí z nepochopení reality životních trablů a jednání rodičů. Riziko zneužití běžně dostupných stimulantů, energetických nápojů a rekreačních drog. Ztráta schopnosti odolat stresu a poprat se s problémy. Minimální fyzická aktivita. Nepříznivý vliv změny způsobu stravování. Vzestup obezity a zdravotních komplikací, plynoucích z virových infekcí a obecně nezdravého životního stylu.

Musím připomenout velmi nepříznivý vliv v médiích převažujících negativních a poplašných informací. Generace Z je (logicky) ignoruje, uniká před nimi na sociální sítě a youtube. Co se týče reálného života mimo její vlastní prostředí, je zcela mimo.

Generace Z by se měla naučit vnímat a akceptovat realitu současného života, nežít v představě, že život bude snadný i po dosažení plnoletosti. Musí opustit představu, že může zůstat na existenčním výsluní a přitom pracovat jen když se jí chce a když se jí (většinou vždy dočasně) líbí to, co dělá. Důsledkem je hrozba vlivu bezohledných manipulátorů.

Život je stále sofistikovanější

Stoupá vzdělanost, ale odlišného typu, než tomu bylo před 10-20 lety. Všichni z generace Z dělají, že tomu, co dělají, rozumí. Hned po škole chtějí radit a tak často tvrdě narazí. Jistě, existují výjimky. Přitom nelze vyloučit, že právě ony výjimky jsou těmi nejkřehčími jedinci. Důsledek? Separace, izolace, osamělost.

Co čeká generaci Z podle následujícího zdroje?

Síťové technologie budou zelené, integrované, bezpečné a důvěryhodné, aby byly schopné podporovat inteligentní svět budoucnosti.

Pozn. autora: dovolím si připomenout naivitu této představy.

Technologický pokrok je už několik let výrazný zejména v oboru zdravotnictví a v průběhu následující dekády čeká toto odvětví ještě razantnější proměna.

S nárůstem stárnoucí populace stoupá poptávka po zdravotnických službách, dle odhadů však v roce 2030 bude ve zdravotnictví chybět 5,7 milionu sester a 18 milionů dalších zdravotnických pracovníků.

Naštěstí technologie zvládnou mnohé zastoupit a monitorovací systémy budou za deset let tak dokonalé, že umožní spoustě obtíží předcházet. Lze očekávat používání biosenzorů, analýzu monitorovaných dat AI i modelové scénáře vyvoje. Velká část zdravotnických služeb bude dostupná z pohodlí domova.

Pozn. autora: Připomenu komplikace, související s „generací EX“, jak jsem si dovolil označit nás, seniory. Technologie v medicíně pokročily, to bohužel nestačí, protože senioři musí být někde „uskladněni a opečováváni“. Paradoxem je, že aktuálně vzkvétá také medicína proti stárnutí a výzkum dlouhověkosti.

Téměř 690 milionů lidí trpí hladem. Toto číslo dramaticky poroste, nedojde-li k razantním změnám v zemědělství. OSN si stanovila „nulový hlad“ jako jeden ze svých cílů pro udržitelný rozvoj do roku 2030.

Díky novým technologiím získají zemědělci údaje o vlhkosti půdy, teplotě a stavu plodin, což umožní upravovat lhůty setí, zavlažování a hnojení, předcházet plýtvání a zvyšovat produktivitu. V roce 2030 budeme „tisknout“ maso na 3D tiskárnách.

Pozn. autora: To vše lze už dnes, ale jen teoreticky.

Operační systémy IoT nové generace umožní lidem žít a pracovat v adaptivním prostředí, které rozumí jejich potřebám. V roce 2030 bude 50 % prodávaných vozů na elektřinu a proměnou k automatizaci projde celý dopravní průmysl. Rozšíření digitální infrastruktury umožní lepší správu měst, prostředí a šetření se zdroji. Technologie pomohou budovat inkluzivnější a udržitelnější prostor.

Pozn.autora: Zdá se mi to? Tvrzení výše uvedené mi připadá nepřiměřené poté, co zcela selhala digitalizace stavebního řízení. Krásná vize, kterou považuji za nerealizovatelnou.

Dále prezentuji další zdroje, které jsou daleko realističtější a objektivnější a odborně vyspělé.

Pandemie se často ukázaly jako zlomové body historie. Ta nedávná byla narušitelem, nikoliv akcelerátorem trendů. Mnohé z účinků COVID-19 na civilizaci ještě nejsou viditelné. Mezitím čínsko-americké nepřátelství vyvolává přízrak rozsáhlého konfliktu.

Co je před námi?

Scénáře prognózy jsou založeny na deseti významných trendech, které již mění svět a budou ho formovat i za deset let.

Deset trendů utvářejících současný a budoucí svět

1. Vakcinační zázrak – a varovné poselství

2. Technologický dvousečný meč

3. Příchod de-globalizace

4. Prohlubování vnitřních nepokojů

5. Příchod New World Order 2.0

6. Změny klimatu v lokalitách, kde vliv čínsko-americké konkurence může být prospěšný

7. Akt vyvažování centrální moci proti bipolárnímu světu

8. Snaha Evropy o strategickou autonomii

9. Vznikající asijsko-pacifická zajišťovací strategie

10. Rostoucí internacionalizace konfliktů

Tři typy alternativních světů v roce 2030?

A/ Komplikovaná II. Studená válka

B/ Svět, změněný klimatickými šoky

C/ Renesance demokracie

Jak to vidím já?

II. Studená válka už dávno začala. Existuje několik možných variant jejího průběhu a konce. Stejně tak je to s klimatickými šoky, které zdaleka neskončily a jejich formy a důsledky nelze předvídat. Možnost renesance demokracie? Pro mne na úrovni zázraku.

Důvod? Společnost je názorově nesourodá, sobecká, nekomunikativní, politicky nevzdělaná a velmi vznětlivá.

To nejdůležitější?

Principy existence společnosti plynou z podstaty člověka. Ta se evolucí téměř nezměnila. Člověk je obrazem a důkazem duality – je v něm dobro a zlo současně. Mnohem snáz v něm lze probudit zlo než dobro.

Níže uvedený zdroj je aktualizovaný materiál od stejné organizace jakou je ta předcházející. Její obsah je naprosto jedinečný!

Je to bezkonkurenční analýza budoucnosti do roku 2033, která by měla dostat prostor v médiích. Zde to samozřejmě není možné. Těm, kdo mají zájem o názory odborníků a dění ve světě i s prognózou vývoje mohu jen doporučit! Predikce v ní představené by měly tvořit klíčový zdroj ke zpracování strategie vývoje naší společnosti. Pevně věřím, že výše zmíněné dva zdroje mají v malíčku naši politici.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz