Hlavní obsah
Zdraví

Nakopněte imunitu, nejvyšší čas! Kdo a proč?

Foto: Petr Fořt

relax je základ zdraví

Imunita je obrana před infekcemi. Zdravý životní styl je zdrojem. Imunitu lze podpořit přírodními prostředky i fyzikálními postupy. Postupy primární a sekundární prevence.

Článek

ÚVOD

CO ŽE TO MÁM NAKOPNOUT? Proč?

Vstupní doporučení? Články, provokující zájem čtenářů nesmyslným sloganem „nakopněte imunitu“ jsou povrchní. Je snad imunita motorka? Nebo je na vašem těle konkrétní místo, sloužící k nakopnutí (= nastartování) imunity? Pozor, překvapivě jsme blízko pravdě! Těch míst je totiž šest. Všechny lze stimulovat.

Není to „náhoda“, že lidský organismus je vybaven imunitním systémem, nutným k přežití. Imunita se, je-li to nutné, dokáže postarat o obranu, aniž bychom jí museli pomáhat. Nastartuje se sama když zjistí, že její majitel má konkrétní problém? ANO, ale….

Co se myslí tím „nakopnout“ imunitu? Ona tvrdě spí a musíme ji probudit kopancem? Spí, protože je vyčerpaná? ANO. Stává se, že jí dojdou síly? ANO. Třeba když žijeme hekticky a nestaráme se o sebe. Nebo usne a oslabí se, když žijeme v prostředí, které je co do hygienických podmínek bezpečné. Zleniví, když nemá práci.

Jste zvědaví, co se dozvíte?

TO DOUFÁM! Nebudu vás napínat. V první řadě fakt, že imunita pracuje automaticky. Ani o tom nevíme. „Nakopnout“ je slang, připomínající možnost (nutnost) aktivace imunity v případě, kdy na nás „něco leze“ a my si nejsme jistí, že odoláme, protože zkušenost nám připomíná, že naše imunita není v dobré kondici. Převážně jde o respirační onemocnění, žaludečně-střevní trakt apod. Standardně sáhneme ke tradičním postupům a prostředkům. Třeba čaje a léčivé bylinky, nějaký volně prodejný lék (nazvat to lékem je odvážné). Vždy je to „něco“ na pocení, odkašlávání, snížení horečky, ošetření sliznic, střev, kůže, zastavení problému s vyměšováním apod. Souběžně se připomínají procedury fyzikální, třeba sauna a pára atd.

Faktem je, že imunita je daleko složitější, než tušíme.

Tak se na to podíváme. Vy nemáte rádi „mediální školení“? Doufám, že tohle bude výjimka.

Začnu tím, co většina lidí podceňuje péči o zdraví. Říká se primární prevence. Na prvním místě je zdravý životní styl. Naneštěstí obehraná písnička, kterou většina lidí ignoruje. Spoléhá na „prášky“.

Doporučuji změnit myšlení. Najít čas na prevenci, jejíž formy se liší v závislosti na osobním zdraví. Když nejste v optimálním stavu, zvažujte aplikaci tzv. sekundární prevence, např. ozdravné pobyty v lázních nebo u moře, úpravu stravy a konzumaci přirozených potravinových zdrojů (některé houby, česnek, fermentované potraviny), použijte doplňky stravy včetně těch, které jsou součástí přírodního arzenálu bylin. Tomu se říká biohacking.

Biohacking je vědomý přístup k vlastní fyziologii, V RÁMCI NĚHOŽ se používají POSTUPY, PROSTŘEDKY, TECHNOLOGIE A DOPLŇKY STRAVY (tzv.„suplementy“). Ty by měly být součástí zdravého životního stylu jehož cílem je optimální kondice fyzická a psychické.

Už zase výživa? Autor přehání, že? To je pořád to samé – stravujte se zdravě.

AŽ NA TO, že vztah výživy a imunity je neoddělitelný

Nevhodně živení nebo podvyživení jedinci (to nejsou jen ti opravdu hubení) jsou náchylnější k infekčním chorobám! Mají sníženou imunitu! Když je strava dlouhodobě nekvalitní, je pravděpodobně deficitní co do obsahu makro-, a mikro-živin. Možná proto, že zkoušíte alternativní výživu, shazujete nadváhu, máte problém se žaludečně-střevním traktem, trpíte chronickou metabolickou chorobou či berete léky, zhoršující vstřebávání mikroživin. Nakopnutí znamená okamžitou akci, oprávněnou jen v případě aktuální ataky infekce, kdežto „posílení“ znamená prevenci.

IMUNITA

Imunitní systém disponuje šesti systémy:

Lymfatický s. – Respirační s. – Slezina – Kůže – Lymfocyty – Střevo

Imunita je sofistikovaná, organizačně složitá armáda, vybavená neuvěřitelným arzenálem k obraně před vetřelci. Viry, bakteriemi, nejrůznějšími patogeny a parazity. Ti nás napadají a ohrožují neustále. Je třeba být „vždy připraven“. Udržovat imunitu ve stavu ostražitosti, kdy může pracovat bez vnější podpory. Teoreticky stačí málo, aby se imunita uvedla to pohotovosti. Musím připomenout, že někdy není vše ok. Stává se, že imunita je příliš aktivní, dokonce pořádá bojové akce, aniž by to bylo nutné. Tomu se říká autoimunita. Jedním z důkazů je chronický, stále aktivní zánět.

Dr. Ray Cronis: Zánětlivé reakce se u řady lidí objevují častěji a intenzivněji, než je běžné. Poté, co jsem viděl pacienty s autoimunitními onemocněními, tak to poslední, co bych doporučil, je posilovat (nebo aktivovat) imunitu.

Není třeba dramatizovat, ale je nutné vědět, jak na tom konkrétní člověk po stránce imunity je. Připomenul jsem také autoimunitu, protože výskyt autoimunitních onemocnění stoupá.

Pokud jste absolvovali odborné vyšetření a lékař vám oznámil, že všechno je v pořádku, gratuluji. V tu chvíli nemá smysl přemýšlet o stimulaci imunity, dokonce naopak. Buďte v klidu, nejste-li často nemocní, nemáte chronické obtíže, žijete (relativně) zdravě, jíte přiměřeně zdravě a nežijete či nepracujete v rizikovém prostředí, ani nejste permanentně ve stresu.

Nicméně to neznamená, že vám nechybí některé esenciální (nezbytné) mikroživiny, podílející se na stavu a akceschopnosti imunity. Nespoléhejte, že jste zdravý superman. To proto, že nikdo z nás není dokonale zdravý, mnohým něco chybí. Výsledkem je (nenápadný) pokles imunity, jehož důsledky se projeví až v nějaké „krizové“ situaci.

Kdy začít s (preventivní) optimalizací imunity?

Když si uvědomíte, že váš životní styl není ideální. Prevence je vždy nutná ve zdravotně nepříznivých obdobích roku, pokud se pohybujete v infekčním prostředí a žijete v nepříznivých podmínkách. Když jsou ohlášeny virové epidemie. Když se náhle změní životní okolnosti a prostředí, např. při dovolené v exotických zemích nebo zahájení docházky do předškolních zařízení a škol. Nezapomínejte na reálné riziko při kulturních akcích v uzavřeném prostoru a v MHD.

Jak se projevuje snížená imunita? (základní informace)

Náchylnost k opakujícím se „banálním“ infekcím (záněty močových cest, uší, dutin, afty, opary), alergie a ekzémy, zhoršené hojení ran, únava ,vyčerpání, otok uzlin, edémy, zarudnutí, kvasinkové infekce, zánět kloubů, obtíže s gastrointestinálním traktem apod.

Příčiny poklesu imunity?

Podrobný popis nelze. Kromě nezdravého životního stylu, silného stresu, chronické metabolické choroby (např. diabetes) také např. gravidita a šestinedělí. V posledních dvou případech nelze použít léky, nutná je opatrnost také při použití přírodních prostředků!

Specifickým životním obdobím je stárnutí (viz dále), kdy se imunita fyziologicky mění.

Záludnost? Imunodeficience!

Imunodeficience je snížená reakce na podněty, vyvolávající specifickou a nespecifickou imunitní odpověď. Hlavním projevem je zvýšená náchylnost k infekcím. Vrozený deficit není četný ale závažnější, někdy život ohrožující. Získané imunodeficience jsou četné, ale méně závažné. Většinou jde o důsledky infekce viry (hepatitidy, HPV, HIV, EBC, CMV atd.).

Problém s výkyvem imunity oběma směry lze očekávat po těžkých úrazech, popáleninách, složitých operacích, jako vedlejší účinek terapeutických postupů (radiace, chemoterapie, imunosupresivní terapie apod.). Jinou příčinou (přechodného?) oslabení imunity je celkové vyčerpání, nesprávně nebo zbytečně aplikovaná ATB. Může to být absence rekonvalescence.

Významná část imunity? Střevní mikrobiom (biom, mikrobiota)

Mikrobiom je společenství bakterií, kvasinek, hub, parazitů, obývajících gastrointestinální trakt, sliznice a kůži. Střevní mikrobiom se výrazně podílí na sebeobraně od útlého dětství. Jsou to například ony „hodné“, dobře známé Laktobacily a Bifidobakterie.

Opět cosi v kontextu s výživou? Hodně důležité je omezit sladkosti, cukr a potraviny, obsahující jednoduché sacharidy. To je výživa, ale vítaná patogenními (škodlivými) střevními bakteriemi.

Vztah mezi imunitním systémem a mikrobiomem souvisí také se stárnutím, kdy se rozvíjí stav, zvaný imunosenescence.

Imunosenescence je proces postupných změn imunity v procesu stárnutí. V různé míře zasahuje do všech součástí imunity, kterou však netlumí, ale remodeluje (mění jednotlivé složky imunity). Mění se také další systémy (např. neuroendokrinní), s nimiž imunitní systém spolupracuje. Je to provázeno vyšší četností zánětů, omezením autofagie (schopnost likvidace a vyloučení nefunkčních buněk, jakýsi „buněčný detox“). Problémy jsou výraznější, když senior žije v domově důchodců, kde je zvýšené riziko infekce.

V průběhu stárnutí je tendence ke zvýšenému výskytu některých infekčních, nádorových a autoimunitních onemocnění.

Poučení? Optimální imunita je podmínkou přežití organismu a dlouhověkosti.

Souvislost oslabené imunity s antibiotiky a střevním mikrobiomem
Antibiotika likvidují patogenní bakterie, ale spolu s nimi hynou i bakterie přátelské. Převaha patogenních znamená oslabení imunity. Šance je v nasazení „svaté trojice“, kterou je pre-biotika, pro-biotika a post-biotika. Doporučuji specializovaný web.

Jak podpořit optimální složení a tím správnou funkci střevního mikrobiomu?

Fermentovaná zelenina: kyselé zelí a zeleninové směsi, kimchi apod. Fermentované nápoje, například kombucha.

Fermentované mléčné i nemléčné produkty: kefíry a jogurty vč. kokosových, ne sójových.

Prebiotika: různé druhy vlákniny, inulín

Probiotika a postbiotika: probiotika jsou živé přátelské (střevní) bakterie, postbiotika jsou produkty, vznikající v důsledku jejich činnosti.

Přirozené imunostimulanty: česnek, třapatka (Echinacea), divoké indigo (Baptisia tinctoria) a plamatka (Spilantes acmella).

Do stejné kategorie lze řadit beta-glukany hub, některých obilovin a kvasinek nebo mořských řas. Uplatní se houba Čaga, Cordyceps, Graviola a Lapacho (Inka tea).

Mezi finančně náročné patří enzymy (enzymoterapie), individualizovaná směs probiotik, některé bylinné extrakty.

Připomenutí autora: Konkrétní postupy, sestava účinných produktů, konkrétní druhy, to by měl vytvořit zkušený odborník. Je nutná opatrnost, protože fermentace může být zdrojem histaminu (alergen). Je třeba vědět, zda netrpíte histaminovou intolerancí!

Imunonutrice

Lékaři někdy používají pojem imunonutrice, což znamená obohacení výživy člověka o některé živiny, jejichž aplikované množství přesahuje doporučené denní dávky pro zdravé lidi. Imunonutrice není určena pro laické použití, používá se v intenzivní medicíně.

Standardní poučení ze strany zdravotníků? V případě zdravého jedince nelze bez předchozí konzultace s lékařem doporučit užívat v nadměrném množství jakékoli vitaminy, minerální látky apod. Připomenu, že „poučení“ je dramatizováno!

Závěry?

Nutná je CELOŽIVOTNÍ NEPŘETRŽITÁ primární prevence, jejíž obsah byl zdůrazněn v textu.

Žádný lékař nebo analytická laboratoř nedokáže zcela objektivně zjistit obsah mikroživin v organismu ani ve stravě! Neexistuje objektivní seznam optimálních hodnot. Lze mít jen podezření na deficity. Než diagnostické postupy zjistí, kde je „zakopaný pes“, může být pozdě.

Důležité!

Výše je připomenuta uvážlivost při sestavování taktiky použití přírodních imunostimulantů. Nechcete-li investovat do konzultace s prověřeným specialistou, nezbývá než si na internetu dohledat informace. Problém je, že producenti nesmí na obalech nebo v přívalových letácích uvádět podrobnosti o efektech, protože SZÚ omezuje informace jen na jím schválená zdravotní tvrzení. Mnozí producenti také dost přehánějí.

Dobré rady?

Doporučuji prostudovat složení produktů, dávkování, možné vedlejší účinky nebo vliv souběžného použití s léky. V tom případě je vhodné konzultovat aplikaci doplňků stravy a volně prodejných léků s lékaři. Vyplatí se udělat si porovnání cena/ výkon.

Poznámka: Liší se řízené ovlivnění imunity, tzv. imunomodulace a podpora aktivity, tzv. imunostimulace. To spadá do gesce medicíny, týká se to farmak, nikoliv doplňků stravy.

Hlavně se vyhýbejte radám v „lidových“ časopisech. Bajky jsou k pobavení, ne k léčení!

Poučení?

Existuje řada přírodních a přírodně identických produktů, optimalizujících imunitu. Nepodléhejte však vábení producentů k bezhlavému nákupu s cílem stimulace imunity, pokud je vaše zdraví O.K. Buďte opatrní při použití a sledujte efekt. Může to být placebo.

Jak to říci lidově? Nedrážděte hada bosou nohou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz