Článek
ÚVOD
Co to je prevence a prostředky sebeobrany. Pozor na mýty. Dlouhé a výživné školení, které potřebuje každý!
Okolnosti, provázející stárnutí. Braňte se předčasnému stárnutí. Buďte po 70tce v důstojné kondici. Začněte včas s aktivní sebeobranou.
Kdo je v hlavní roli? VY!
Vaše tělesná schránka, před-programovaná genetikou a ovládaná šéfem, vyšší nervovou soustavou (CNS) a logistickým, vývojovým a výkonným centrem – mozkem.
Faktory, souvisejícími převážně s genetikou jsou: odolnost vůči stresu, povaha, osobnost, přístup k životu. V podstatě Osud.
PRAVDA: Stárnutí nezastavíš, ale chceš-li, zpomalíš.
Odchod do důchodu, kdy senior nepokračuje v práci jiným způsobem, vyžaduje přizpůsobit se zásadním změnám způsobu života! Udržet „řídící centrum“ v kondici, umožňující samostatnost až do vysokého věku.
Možná jste se setkali s tvrzením (některých) odborníků, že na stárnutí nemá mozek podstatný vliv. Jinými slovy? Zestárnou hlupák i génius. V tu chvíli si řeknete: haha, to je tedy objev!
Jenomže já si to nemyslím!
Odborníci (opět ne všichni): vina je na vyčerpaném kardiovaskulárním systému, k tomu vliv devastace kostní a svalové hmoty.
To je pravda. ALE….
Rychlost tohoto procesu souvisí s genetikou a způsobem života. Výhoda moderního života? K dispozici je řada sofistikovaných procedur a prostředků osobní sebeobrany, tvořících prevenci a podporující účinnost!
Jak se bránit? Rozpohybujte mozek i svaly!
Lidem, kteří rezignovali na pohybovou aktivitu a věnovali se výhradně mentální činnosti a sociálním kontaktům (to je ta smečka „bohémů“), ubývala mozková hmota stejně jako těm, kteří tu prostě jen tak byli. Proč, to není jasné. Ti, kteří se věnovali především pravidelné fyzické aktivitě, na tom byli o trochu lépe asi proto, že měli vyšší výkonnost oběhového systému, který zajišťuje krevní zásobení mozku a netrpěli výrazným stresem. Zvláštní. Znamená to, že myslet je nezdravé? Nesmysl, že? Nezdravé je myslet non-stop! Hrozí přinejmenším syndrom vyhoření.
Proto když kombinujete mentální a fyzickou aktivitu, je to výhoda.
Zajímavost? Všichni dlouhověcí „staříci a stařenky“, kteří žijí v tzv. modrých zónách, jsou fyzicky aktivní a střídmí ve stravě až do smrti. Zde musím připomenout realitu! Není to celá pravda! Podstatný je vliv IDEÁLNÍHO životního prostředí, skromný život v rodinném kruhu, minimum stresu ze života, který není ve „vyspělé civilizaci“. Tvrzení o ideální „středomořské stravě“ je klišé, papouškované odborníky ! V podstatě se za tím skrývá manipulace, cílená na přípravu přechodu změnu složení stravy. O tom někdy jindy.
https://revolucnicviceni.cz/modre-zony/ https://www.healthylongevity.cafe/blog/tajemstvi-dlouhovekosti-prozkoumavame-modre-zony
Co je tím, co zabíjí předčasně, když přeskočím vrozené vývojové poruchy, smrtelné choroby, různá neštěstí, války a přírodní katastrofy?
Přejídání, konzumace výhradně průmyslově zpracovaných potravin, nadměrný stres a poruchy chování, to znamená patologická závist, chamtivost, nerealizovaná touha po moci, chronické přetěžování hlavy (někdy také těla), psychické poruchy, syndrom vyhoření, deprese, úzkosti.
Jak mentálně nestárnout?
Zaměstnat hlavu. Nežít pouze v prostředí vrstevníků. Z mého pohledu je budování „sídlišť“ pro seniory a koncentrace seniorů do specializovaných „domovů“ jim ubližující segregace.
Navzdory stárnutí jsou senioři většinou schopni učit se nové dovednosti a vyrovnat se s životními změnami.
Podmínkou je zachování cílevědomosti (životního cíle) a mentální i fyzické aktivity.
Prokázána je souvislost pomalého stárnutí a dlouhověkosti s inteligencí, jejímiž projevy jsou neustávající touha po vědění (informacích) a tvůrčí činnost.
Dalšími účinnými postupy jsou aktivity, v nichž hraje roli podvědomí – výtvarná činnost, jakákoliv jiná tvůrčí činnost, vyžadující intuici.
MÝTY O STÁRNUTÍ
MÝTUS: Pokles kognice (všímavost). Ve stáří se nelze učit novým věcem.
Nepravda. Udržování kognitivní trvá celý život, jen se mění struktura a kapacita.
Doporučení? Zkuste se pustit do nového koníčka, který „zaměstná hlavu“, vynutí si přemýšlení a tvůrčí aktivitu. Směrem k okolnímu světu buďte ve stavu všímavosti, ale netrapte se sledováním katastrof a nepříznivých předpovědí.
MÝTUS: Se stárnutím nutně vznikne demence nebo jiná porucha paměti.
Nepravda. Neplatí to absolutně a když k tomu dojde, možná je to důsledek špatného životního stylu nebo genetiky. V tu chvíli je to osud. Pokračujte v aktivitách včetně nových forem. Například Univerzity třetího věku (U3V)
(Pozn. autora: v současnosti řada U3V nefunguje, protože to je pro organizátory ztrátová charita. Nebo nabídka témat není atraktivní).
MÝTUS: Se stárnutím je neodmyslitelně spojena deprese
Nepravda. Izolace (osamělost) je ve stáří častá, je jednou z příčin deprese. Evidentně to není Osud. Studie dokazují, že senioři jsou méně náchylní k depresi než mladší jedinci. .
O to více senioři trpí úzkostmi!
Opět existuje sebeobrana! Lze použít doplňky stravy, fytoterapii a aromaterapii. Stačí prohledat internet nebo se poradit s odborníkem. Kdo rezignuje na sebeobranu, postupně má velké obtíže (např. poruchy spánku), které možná bude muset řešit psychoterapeut.
MÝTUS: Senioři by měli VELMI OMEZIT FYZICKÉ AKTIVITY, riskují zranění nebo kolaps Nepravda. Přehnaná opatrnost. Jistě se zvyšuje riziko osteoporózy a zlomenin, často v důsledku relativně nenápadného úrazu nebo náhlé nepřiměřené fyzické námahy, ale:
Pohybová aktivita vyžaduje pozornost a schopnost se soustředit. Podporuje dobrou stabilitu (rovnováhu) a pohybovou koordinaci. Vyplatí se v zimních měsících (!). Nevzdávejte předčasně pohybovou nezávislost třeba tím, že se spolehnete na použití „chodítka“. Autor ukončil sjezdové lyžování ve po 70tce, potom jezdil až do 75 let na motorce a stále jezdí na kole a cvičí ve fit-centru.
Závěr? Pravidelný, vhodně sestavený program fyzické aktivity podpoří fyzické i duševní zdraví, sníží riziko obezity a diabetu a podpoří náladu zvýšením produkce hormonů štěstí.
Benefitem dobré fyzické kondice je sebedůvěra a soběstačnost.
MÝTUS: S přibývajícím věkem nepotřebujete tolik spánku
Nepravda. Senioři často praktikují spánkový režim stylem „chodit spát se slepicemi“. Tudíž vstávají brzy ráno. Stále však potřebují minimálně 7 hodin spánku.
(Pozn. autora: Často spí celkově déle, protože si v průběhu dne schrupnou. Není nutné se tomu vyhýbat, ale doporučuji nastavit si „minutku“ na max. 30 minut. Když budete spát přes den, budete omámení a budete špatně spát v noci. V noci musí být úplná tma.
MÝTUS: Stravou stárnutí nezpomalíte.
Nepravda. Řada seriózních studií prokázala, že stravou lze eliminovat riziko obezity a tím diabetu 2.typu a metabolického syndromu. Uvedené tvrzení je dáno odbornou nejistotou vědců (opatrnost při formulaci kategorických závěrů) a metodickou, časovou a investiční náročností statisticky významných studií. Přinejmenším lze preventivně podpořit dostatek zdrojů ochranných látek, především hořčíku, zinku a selenu, vitamínů skupiny B, hlavně vitamínů D3 a K2 a kvalitních produktů, obsahujících omega-3 mastné kyseliny.
Další klíčový faktor?
Nepřejídat se, omezit sladkosti a uzeniny. Hlídat dostatečný příjem neslazených tekutin! Naučit se a vyzkoušet specifické stravovací režimy, které jsem už zmínil v předchozích článcích - přerušovaný půst(angl. zkratka IF) a nebo časově omezený příjem stravy (angl. zkratka TRF). Nejde o nic složitého! Jednoduše - je to mírný, ale dlouhodobý nedostatek v příjmu energie. Je to prokazatelně prospěšné a prodlužující život!
Čemu je také třeba věnovat pozornost ve věku nad 70 let?
1. Stavu a změnám psychiky
Problém je, že to sami většinou nepoznáte nebo si to neuvědomíte, dokud vám to nepřipomene okolí. Někdy drsně. Větší problém je nedostatečná preventivní péče. Problém je v tom, že většina léků má vedlejší účinky. Hlavně hypnotika a antidepresiva.
Realitou jsou náchylnost k úzkosti, pocitu osamělosti, výkyvům nálady a emoční labilitě. Opatření jsou stále táž, tzn. sociální vztahy, hobby a komunitní aktivity.
Ve stáří se mění „mysl“, nutné je počítat s tím, že ke změnám dojde a pochopit, jak vznikají, a jak na to reagovat.
A/ Může dojít ke ztrátě identity, účelu a cíle života a ztrátě sociálních kontaktů.
B/ Souběžně se může snížit schopnost adaptovat se na změny.
To vše může vyvolat pocit osamělosti, apatii a rezignaci. Účast v komunitních skupinách, pravidelný kontakt s rodinou a udržování sociálních vztahů je jedinou prevencí.
2. Změnám a důsledkům chorob a vedlejším účinkům medikace (léky - viz výše)
3. Změnám v kognitivních schopnostech a mozkových funkcí
Je třeba být aktivní, nerezignovat, když se nedaří.
4. Změnám v rychlosti reakcí
Reakční doba se zpomaluje, to nepříznivě ovlivní reakci na nečekané událost, např. řízení auta nebo vykonávání koordinačně náročné práce, kdy je třeba se soustředit.
Existuje sebeobrana, kterou je pravidelné procvičování reakce na očekávatelné, výše připomenuté aktivity.
5. Změnám režimu spánku
Stárnutí ovlivní kvalitu spánku. Nespavost nebo probouzením se během noci.
Pozor na chronické použití „prášků na spaní“. Nepít alkohol před spaním. Nekombinovat Doporučuji testovat nejprve samotnou nenávykovou fytoterapii, poté lze přidat některé doplňky stravy. Je normální probudit se uprostřed noci. Komplikací je častější buzení „na záchod“. Může to být kritické s ohledem na riziko pohybu po temném bytě, ale rozsvícení působí nepříznivě na následné usnutí. Když je „nejhůře“, vypít trochu čaje z termosky u postele a chvíli si číst nenáročnou literaturu.
Jednou z příčin poruch spánku je pozdně večerní sledování TV! Doporučuji před spaním krátkou meditaci, dechová cvičení.
Zdroje: