Hlavní obsah
Zdraví

Ozempic aneb řešení obezity generuje naději i zklamání

Foto: unsplash

obezita je léčitelná

Komentář příčin zájmu o léky Ozempic, Wegovy a Rybelsus pro diabetiky a obézní, varování před falzifikáty a nákupy na internetu. Přehled problematiky s odkazy pro odborníky.

Článek

Motto: Zdravý způsob života je (teoreticky) morální imperativ, který civilizované lidstvo ignoruje, protože jeho realizace vyžaduje pochopení významu, účelu a principů a poté akci a disciplínu.

ÚVOD

Proč je nutné při rozhodování o OPTIMALIZACI somatického (fyzického) a psychického stavu nejprve připustit problém a poté učinit rozhodnutí o změně? Protože to souvisí s vážným existenčním problémem moderního lidstva, generovaným nezdravým způsobem života – jde o chronické neinfekční choroby a nejnověji také obezitu.

Člověk je schopen mimořádných výkonů po stránce fyzické i mentální. Má vědecké myšlení, zvídavost a touhu po vývoji technologií. Není však dokonalý, zapomíná na prevenci, nutnou ke zdravému životu. Důsledkem je nepoměr mezi evolucí lidského myšlení a okolnostmi, provázejícími život.

Člověk je tím pádem tvor nedokonalý, chybující a snadno „porouchatelný“ navzdory tomu, že je vybavený odhodláním, morálkou a vůlí. Problém je, že toto tvrzení neplatí pro celou lidskou populaci, naopak. Člověk je totiž náchylný k porušování životosprávy. Podléhá negativním vlivům civilizace, což mu poškozuje psychiku. Moderní medicína, farmacie a psychologie zatím nedokáží eliminovat negativní vliv stresu, vyvolaného neférovou soutěživostí, konzumem a hédonismem. Ne že by se o to ony obory nesnažily…

Nepříznivě působí neregulovaný vliv potravinářského průmyslu a nových stravovacích zvyklostí, využívajících především průmyslově ultra zpracované potraviny a stravování v různých typech bister typu fastfood. Minimalizace fyzické aktivity a nadbytek konzumované energie znamená energetickou dysbalanci. Důsledkem je vzestup váhy, který stále častěji končí obezitou. Selhávají preventivní opatření počínaje edukací přes nabídku konkrétních forem pohybových aktivit, kurzů stravování a zdravého životního stylu až k individuálnímu poradenství. Výsledkem snahy farmaceutů je nabídka nových léků proti civilizačním chorobám včetně diabetu 2. typu a obezity. Což souvisí.

A stalo se! Začaly se dít věci!

Už zase Američané? Jako vždy na špici, přestože v případě léků OzempicWegovy nejsou autory. Zato jsou na špici ve výskytu obezity. Začalo rodeo. Zmíněné léky totiž snižují pocit hladu a chuť na jídlo, protože zpomalují vyprazdňování žaludku. Proto se ty léky v USA staly hitem typu „must have“. USA disponují osobnostmi, jejichž majetek jim dovoluje využívat nejnovější a finančně nejnáročnější „zázraky vědy a techniky“. A tak se stalo, že (nejenom) Elon Musk, Kim Kardashian a Oprah Winfrey začali brát Ozempic, díky tomu zhubli, svěřili se s tím médiím a začal binec. Lék, původně určený pro diabetiky, se stal hitem desetiletí.

Lék si pacient sám píchá do podkoží jen čtyřikrát měsíčně. Přitom nehrozí kritický pokles hladiny krevního cukru, jako v případě předávkování inzulínu. Navíc jedním z příznivých vedlejších efektů je snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a jak se zdá díky pokračujícímu výzkumu, tak také zlepšení stavu nemocí ohrožených dalších orgánů.

Zájem o Ozempic byl v Česku tak náhlý, že v roce 2023 došlo k vyčerpání jeho zdrojů.

To mělo své následky. Ozempic je pouze na recept od diabetologa, endokrinologa a internisty a v Česku by měl být (zatím?) předepisován výhradně diabetikům, tedy nikoli k podpoře terapie obezity. K řešení obezity je naopak určen lék, obsahující (zajímavé, že?) stejnou účinnou látku jako Ozempic, kterou je tzv. semaglutid, ale ve vyšší dávce a s jiným názvem - Wegovy. Ten v Česku ještě není dostupný. Jde také o to, že Ozempic pomáhá diabetikům snížit nadváhu, ale v něm obsažené nižší množství účinné látky (1 mg) v porovnání s Wegovy (až 2,4 mg) znamená, že pokles váhy je nižší.

Cena nejvyšší dávky Ozempicu se v Česku pohybuje okolo 2400 Kč za měsíc. V případě Wegovy nebyla pro Česko (zatím) stanovena. V Německu je to zhruba 300 eur. U pacientů, splňujících kritéria hrazení zdravotní pojišťovnou, je doplatek Ozempic malý, závisí na lékárně. Leckoho napadne, zda za předepsání relativně nového léku lékař „něco má“. Lékaři tvrdí, že v tomto případě nikoliv.

Jak už to v případě účinných (nových) léků bývá, na trhu se rychle objevily kopie k dostání na nedůvěryhodných webech. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na padělky upozornil koncem roku 2023. Na internetu jsou také inzeráty na prodej Ozempicu, nejčastější částkou je měsíční dávka za cca 5 tisíc Kč.

Jako každý lék, má také Ozempic svůj patent a dokud nevyprší, vyloučí to možnost vyrábět tzv. biosimilární léky, což jsou levnější generika se stejnou účinnou látkou, ale jiným názvem. Na to se mnohé společnosti připravují, například čínská firma Livzon Pharmaceutical Group už zažádala o registraci léku na bázi semaglutidu.

Není divu, zájem po celém světě je obrovský, například téměř tři čtvrtiny britských žen zvažují, že použijí lék ke snížení hmotnosti. Čtvrtina z nich (24 %) přiznala, že dosud si dávala symbolická novoroční předsevzetí o zhubnutí opakovaně a třetina (33 %) to prý udělal jen jednou až dvakrát. To, co je důležité, je fakt, že mnohé ženy odrazuje od použití Ozempic nebo Wegovy:

  • Cena léku: 42%
  • Pochybnosti, zda bude fungovat: 37 %
  • Obavy z vedlejších účinků: 36 %
  • Obavy z přibírání na váze po ukončení léčby: 33 %
  • Obavy ze stigmatu užívání léků na hubnutí: 31 %
  • Obtížnost konzultace (stud) s praktickým lékařem: 25 %

Řešením je individuální poradenství s diabetology, obezitology, endokrinology, nutričními specialisty, výživovými praktiky a klinickými psychology.

Další zdroj níže připomíná, jak to končí, když se odborné problematice začnou věnovat laická média. Lidé, popisující vedlejší účinky nejsou zdrojem objetivních informací. Někteří, především celebrity a veřejně známé osobnosti, léky vychvalují, možná se domluvili s producentem na odměně za bagatelizaci svých obtíží. Kdo by se divil, že? Je to byznys století pro producenty. Jak si přečtete níže, boj „zuří“ i uvnitř medicíny samotné. To proto, že tyto léky významně snížily zájem o bariatrickou chirurgii. Přitom odpovědní lékaři a výzkumníci objevují nepříznivé vedlejší účinky (viz dále).

Náklady na použití léku Ozempic v případě nutnosti dlouhodobé aplikace

Cena Ozempicu v Česku viz výše. Důležité je připomenout, že účinky mohou nastat až po uplynutí mnoha měsíců aplikace, někdy dokonce let.

Nelegální falsifikáty

Všechny léky které fungují (léčí), se stávají předmětem falsifikace nebo prodeje na černém trhu. Některé farma firmy pracují na (legální?) modifikaci původní molekuly s cílem podpořit jeho efekt nebo vytvořit její levnější variantu, a tak si otevřít cestu k podílu na zisku. Na trhu se objevily také kopie Ozempic, dostupné na některých nedůvěryhodných stránkách na internetu. Existují falsifikáty nebo FDA neschválené varianty, například ve formě solí semaglutidu-1. Tyto varianty dosud nejsou schváleny.

Příznivé účinky

Týkají se pozitivního vlivu na neurologické a celkové zdraví, snížení rizika závislosti na alkoholu, stimulantech a opioidech! Lidé, užívající Ozempic nebo Wegovy zaznamenali omezení sebevražedných myšlenek a sebepoškozování, bulimie a psychotických poruch včetně schizofrenie.

Závěry WashU Medicine zase prokázaly snížení rizika neuro-kognitivních poruch, tzn. Alzheimerovy choroby a demence. Léky totiž působí na receptory v oblastech mozku, podílejících se na kontrole nervových vzruchů a pocitu odměny nebo závislosti, což souvisí s omezením chuti k jídlu a závislosti. Také snižují zánět v mozku v kontextu se snížením rizika Alzheimerovy choroby a demence.

Z důvodů zachování objektivity je nutné uvést, že účinek rozhodně není 100 %, v případě použití Ozempicu ne-diabetikům je to přibližně 15 %. To znamená nutnost Ozempic kombinovat se změnami životního stylu a s některými dalšími léky.

Efektivita aplikace Ozempic

Dietologové zvyšují úspěšnost terapie Ozempic-em personalizovanou péčí a omezováním intenzity vedlejších účinků. Personalizované dietní poradenství je zásadní v optimalizaci výsledků.

V každém případě Ozempic a Wegovy zajistí vyšší úbytek hmotnosti, než jiné dosud používané léky včetně jejich kombinací. Je to optimální řešení pro osoby, které se opakovaně marně pokoušejí zhubnout pomocí redukčních diet a úprav stravovacího režimu v kombinaci s fyzickou aktivitou.

Nejde jen o hubnutí!

Ve studii, publikované v Nature Reviews Endocrinology vědci hodnotí nedávné pokroky v terapii na bázi semaglutidu. Terapeutické indikace se rozšířily za hranice diabetu a zahrnuly léčbu kardiovaskulárních a renálních onemocnění, spánkové apnoe a metabolického onemocnění jater.

Zdroj: https://www.news-medical.net/news/20241128/Expert-explores-the-expanding-applications-of-GLP1-therapies.aspx: Drucker, DJ (2024). Rozšíření aplikací terapií, založených na GLP1. Nature (Endocrinology) doi:10.1038/s41574024010669)

Shrnutí

OzempicWegovy a jim podobné léky mohou snížit riziko poruch, souvisejících se zneužíváním opioidů a alkoholu. Přitom jsou bezpečné pro duševní zdraví v souvislosti s diabetem. Novo Nordisk A/S připomíná, že lék pro perorální aplikaci (ústy) s názvem Rybelsus®(perorální semaglutid 14 mg) snižuje riziko kardiovaskulární příhod u pacientů s diabetem. Ozempic zlepšuje docházkovou vzdálenost lidí se symptomatickou PAD a diabetem 2. typu a je efektivní v ochraně ledvin diabetiků.

NE žádoucí (vedlejší) účinky

Prakticky jakýkoliv lék má nějaké vedlejší (nepříznivé) účinky. Vysvětlení je v obrovské variabilitě organismu pacienta dané genetikou, životními podmínkami a případně souběžnou konzumací dalších léků. Analýza dat FDA ukazuje, že semaglutid souvisí například s vyšším rizikem problémů se zrakem.

Základní nevýhody jsou ve zvýšeném riziku nevolnosti, zvracení, průjmu, ve vzácných případech zácpy, výjimečně dokonce v paralýze žaludku. Nově se objevily informace o nepříznivém vlivu na slinivku břišní a ledviny. I když jsou tyto případy neobvyklé, mohou být vážné, proto lékaři musí být ostražití. Problémy s ledvinami mohou nastat bez příznaků, dokud není stav v pokročilém stádiu, což znamená omezené možnosti léčby.

Zdroj: Washington University v St. Louis, Odkaz: Xie, Y a kol. (2025): Mapování účinnosti a rizik agonistů GLP-1 receptoru. Natural Medicine. doi.org/10.1038/s41591-024-03412-w

Zajímavý paradox? Boj o trh mezi farmaceutickým průmyslem a bariatrickou chirurgií

Podle časopisu Surgical Endoscopy náklady na injekce léků proti obezitě liraglutidu (Saxenda) a semaglutidu (Wegovy) převyšují náklady na metabolickou a bariatrickou chirurgii, která (údajně) nabízí trvalejší a rychlejší řešení obezity a metabolického syndromu s dlouhodobými úsporami nákladů.

Další zdroj uvádí, že bariatrická chirurgie překonává GLP-1 léky v ochraně funkce ledvin. Studie Cleveland Clinic ukázala, že u pacientů s diabetem 2. typu, obezitou a chronickým onemocněním ledvin, byla bariatrická operace spojena s významným snížením progrese chronického onemocnění ledvin ve srovnání s těmi, kteří dostávali léky s GLP-1.

Níže je citován zdroj, který výše uvedeným argumentům oponuje a tvrdí, že přístup k lékům na hubnutí by mohl zachránit tisíce životů (pozn. autora: tak o tom snad není pochyb, že?).

S ohledem na odbornou problematiku, která není uzavřena, není autor článku kompetentní ke kategorickým vyjádřením.

Další odborné zdroje pro čtenáře – odborníky:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz