Článek
Motto: Německá vláda uvažuje (?) o radikálním zásahu do složení vysoce průmyslově zpracovaných potravin.
Vysvětlení
Německá vláda (náhle?) zjistila, že (opravdoví) odborníci varují před důsledky konzumace vysoce průmyslově zpracovaných potravin, jejichž složení prokazatelně poškozuje zdraví konzumentů. Jsou prý plné cukru a tuku.
Dostala záchvat strachu o zdraví národa?
Ta horší zpráva pro další evropské země zní: je to nakažlivé! Takhle to dopadá, když ministři jsou mimo mísu (chtěl jsem říci realitu).
Opravdu jde výhradně o humanismus (německé) vlády, pečující o blaho (zdraví) svého lidu? Kdo z vás tomu věří? Co nás čeká, když se německé vládě podaří realizovat to, co ji napadlo, aniž by uvažovala o důsledcích?
Pikantní zpráva?
Mnozí němečtí odborníci a lékaři s tímto úmyslem nesouhlasí!
Drahé a ještě dražší potraviny
Nedávno jsem v tomto médiu protestoval proti tvrzení vlády, že potraviny stále zlevňují. Vládci (chtěl jsem říci členové vlády) už asi nechodí osobně na nákupy a nečtou aktuální informace na internetu. Zjistili by, že už několik týdnů potraviny zase zdražují. Ale to byla jen předehra! To, co se děje aktuálně s jejich cenami a jak média věští jejich vývoj, to je začátek velkých komplikací.
(poznámka: vysoké ceny potravin + vysoké ceny bydlení + vysoké ceny energií, to v konečném výsledku znamená – co asi?)
Mohou za to jen klimatické změny a aktuální výkyvy počasí, nebo v tom jedou všechny zúčastněné složky? Co tím myslím? Producenty potravin (farmáři všeho druhu), jejich zpracovatele (potravinářské podniky), obchodníky (tedy také dovozci) a prodejci (především řetězce).
Kdo drží monopol produkce průmyslově zpracovaných potravin? Nadnárodní koncerny. Kdo v naší zemi má pod palcem prodej potravin? Nadnárodní řetězce. Nicméně já neumím objektivně vyhodnotit situaci a označit hlavního viníka. Nemusí to být šéfové řetězců v zahraničí, ve hře mohou být i šéfové místní. Nemluvě o pravděpodobných interních dohodách řetězců. Jednoduše řečeno mají nás spotřebitele v hrsti. Chovají se k nám přitom hůře než u sebe doma.
Co s tím uděláme?
Už jsem v médiích zaznamenal výzvu k odporu proti řetězcům spolu s konstatováním, že si za to můžeme sami, když neprotestujeme. Kdo z vás zjistí objektivní fakta a zveřejní je, aniž by riskoval vážné potíže? Kdo tu řetězcovou hru ukončí? Kdo zabrání řetězcům vydírat producenty potravin a nutit je podvádět? Budou se spotřebitelé nadále chovat pasivně? Budou bečet (chtěl jsem napsat brečet), ale nakupovat.
Nedávno jsem si přečetl návod na osobní obranu! Tím je doporučení naučit se nakupovat ve slevách. Původně jsem si myslel, že po supermarketech s informačním bulletinem aktuálních slev bloudí jen senioři. Přestože mají tučné penze, že? Od té doby, co jsem přestal vydělávat, to není až tak dávno, jsem si uvědomil, že mne to čeká také. Totiž, už se stalo.
Pár slov o výživě, to vydržíte
Vy jste nečetli řadu mých článků, věnovaných výživě a stravování. Musím vám to tedy vysvětlit zde.
Trh s potravinami je globální, svět je jeden velký supermarket. Globální elity sní o tom, že celé lidstvo bude jíst to samé. To, co jim dovolí. Jde prý o záchranu civilizace. To aktuálně znamená, že také v českých supermarketech (české, když jsou v zahraničním vlastnictví?) za pár let budeme (konečně?) nakupovat nové zdravé potraviny! To jsou které? Ty, které budou vynuceně obohacené potravinářskou chemií – konzervanty, aromaty, stabilizátory, ochucovadly, plnidly a umělými sladidly. To jsou totiž nutričně bezcenné, přitom zdravotně rizikové sloučeniny, většinou syntetického původu. To lze nazvat zdravými potravinami?
Prostě potraviny s nízkým obsahem jednoduchých cukrů a živočišných tuků. To jsou ty zdravé. Za každou cenu. Plné prospěšné vlákniny. Zhubnete. Hodně náhražek. O to chudší na základní makro a mikro živiny. A navíc a logicky to budou ty, jejichž zdrojem jsou rostliny. I když, možná (určitě) dojde na cvrčky a žížaly.
Souběžně je vytvářen tlak na omezení produkce potravin živočišného původu, cílem je dle vládních orgánů omezit produkci metanu a dusíku. Jako kdyby rostlinná produkce byla nezávislá na klimatu. Co Matka Příroda dokáže, to nám předvedla (nejenom) letos. Co ještě předvede, a to také ve světě, je obtížné predikovat. Lány obilovin neschováte do skleníku.
Na závěr by se mi chtělo napsat hlas lidu, hlas boží. Raději napíšu HLAD lidu, cesta k problémům. Jeho jménem prohlásím: nezdražujte tuzemské základní, relativně levné potraviny! Neberte nám naše (nezdravé) základní potraviny - buchty, knedlíky, rohlíky, gothaj, vlašák, točeňák, syrečky, zavináče, sekanou, nakládané okurky (na něco jsem zapomněl?)
Zdroje:
článek: T. Doucha, I. Mrhálková: Co se skrývá za vývojem cen potravin v ČR. In: Výživa a potraviny č.2, 2024