Hlavní obsah
Cestování

Ano, cestování je i pro starý, ale ne vždy a za všech podmínek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
21. 8. 17:17

V minulém článku jsem se snažil pojmenovat některé nástrahy, které čekají na cestách dříve narozené. Dnes bych chtěl být konkrétnější a přiblížit některá úskalí, které si často zaviňujeme i sami.

Článek

Kromě rozšířeného nešvaru, který snad trochu funguje v Chorvatsku, ale jinde určitě ne - totiž mluvit s místními česky a nahlas, je hlavní překážkou spokojeného pobytu neochota přečíst si pořádně podmínky v nabídce nadcházející cesty.

U pobytových zájezdů je si třeba všímat především následujících věcí:

- Jak vzdálené je moře od hotelu ( v nabídkách cestovních kanceláří jsou v levnějších kategoriích i nabídky vzdálené od moře desítky minut chůze, často přes rušné komunikace). Nesnázím a zklamání předejdete nejlépe tím, že se podíváte na mapu destinace, které je téměř vždy v nabídce k dispozici.

- Pokud nemáte all inclusive, ale polopenzi, je (pokud to není výslovně uvedeno jinak) vždy pravidlem, že veškeré nápoje k večeři si hradíte sami. Často je to potom důvodem dohadů a rozladění.

- Pokud v nabídce výslovně není, že lehátka a slunečníky jsou pro hotelové hosty na pláži zdarma, počítejte s tím, že zaplatíte někde i několik set korun za pronájem, a to každý den! V některých případech je dokonce pobyt na pláži podmíněn pronájmem lehátek a slunečníků.

U poznávacích zájezdů je především nezbytné si velmi dobře přečíst program, a to nejlépe s mapou při ruce. Pokud se nejedná o zájezd specializované cestovní kanceláře pro seniory, bývá většinou program dost náročný jak časově, tak fyzicky, protože snaha řady společností, je do nabídky (většinou do 7-10 dní) dostat co nejvíce atraktivních míst navštívené oblasti. Je nezbytné počítat s brzkým odjezdem na denní program, přečíst si délku trasy pěších přesunů a především se podívat do mapy, jak jsou jsou jednotlivé body denního programu od sebe! To vypovídá o nutné délce přejezdů. A potom realisticky zvážit své možnosti. I zde totiž platí pravidlo, vše se odvíjí od nejslabšího článku!

Výsledkem bývá pak zoufalá snaha průvodce sjednotit skupiny kdy musí brzdit ty silnější (a většinou mladší), kteří jsou logicky naštvaní z času prostojů a několik seniorů, kteří neodhadli své možnosti a se značným úsilím a s potem v tváři dohánějí čekající hlouček turistů. A to nemluvím o zlatém českém zvyku: „Dorazil poslední, tak jsme všichni a můžeme jít.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz