Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nebezpečí na seniory nečíhá jen na sítích

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
4. 8. 17:31

V předchozích článcích jsem se zabýval nástrahami, které číhají (nejen) na seniory na síti. To je však jen špička ledovce a podvodníci cílí i na dříve narozené, kteří třeba ani internet nepoužívají.

Článek

Tuny papíru již byly popsány praktikami „šmejdů“, kteří prodávají, často za použití nevybíravých metod, předražené výrobky pod záminkou „vlastivědných“ zájezdů. Na toto téma vznikl i dobrý a velmi užitečný film.

Další, též v médiích široce probírané téma, jsou podomní obchodníci s „výhodnými“ smlouvami na elektřinu a plyn. Popsány jsou nejen jejich praktiky, ale i způsoby, jak se jim bránit.

Daleko nenápadnější, ale o nic méně nebezpečné, jsou však praktiky jiné!

Dnes již každý senior , až na skutečné výjimky, vlastní nějaký mobilní telefon. Nemusí být ani takzvaně chytrý, stačí obyčejný tlačítkový, která má jen funkce volání a sms zpráv. Podvodníkovi stačí získat telefonní číslo (databáze všeho druhu kolují veřejným prostorem), nebo dokonce jen zkouší vytočit náhodné číslo, a pokud se mu ozve starší hlas, má často vyhráno.

Jedna část takovýchto podvodů se uskutečňuje přes sms, kdy na číslo seniora přijde znepokojivá zpráva (z banky, pojišťovny, sociálky apod.) která pod nejrůznějšími záminkami se snaží vylákat citlivé informace.

Druhá, ještě rafinovanější mívá například následující scénář:

Starší, osamoceně žijící ženě, které málokdy někdo volá, zazvoní telefon. Ozve se hlas „to jsi ty, babičko“? První varovné znamení, nepředstaví se a nenazve ji jménem!

„To jsi ty, Martínku?“

„No já babičko, prosím tě, nutně potřebuji (a nyní je celá škála možností například, rozbilo se mi auto, uletělo letadlo, byl jsem okraden…). Potřebuji nutně x korun na vyřešení a hrozně to spěchá!“ Už zná jméno vnuka a pracuje s tím.

Jsou osoby soudné, které se například zeptají, proč nevolá partnerovi, nebo komukoliv jinému z rodiny. Nebo na jakoukoliv další rodinnou záležitost, kterou podvodník samozřejmě nemůže znát.

Ale bohužel jsou i tací, kteří ve snaze pomoci milovanému „vnoučkovi“ na udaný účet peníze pošlou. Ještě horší jsou příklady, kdy podvedená seniorka, která neumí peníze poslat a sdělí „vnoučkovi“ číslo účtu, aby si je vybral!

A věta, já ti to hned zítra, až se dostanu domů, vrátím, je to poslední, co uslyší. Číslo bude nadále hluché a nedostupné.

Přitom je tak jednoduché si ke každému číslu, které používáte, přiřadit jméno nebo jiný poznávací znak a neznámá čísla prostě nebrat! Pokud se jedná o něco skutečně důležitého, jistě se to dovíte přes jiné členy rodiny nebo kamarády a známé.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz