Článek
Dnes však současný ministr školství Mikuláš Bek přichází s revoluční myšlenkou. Podle jeho právě publikovaného názoru až polovina středoškolských oborů by měla poskytovat všeobecné vzdělání. Dnes prý není profesně zaměřena jen třetina oborů. Podle plánů ministra by odborné zaměření mohli někteří žáci získat až na univerzitě. Aby bylo vysokoškolské vzdělání přístupnější a mohlo rychleji reagovat na trh práce, tak ministr navrhuje, aby lidé mohli vystudovat i za jeden až dva roky!
Ano je to tentýž ministr školství, který před několika dny obhajoval Cermat a jeho excelentní spuštění elektronických přihlášek na školy střední.
Co na tom, že i studenti, kteří absolvují celé tj. 4-6 leté studium (dle zaměření školy) velmi často zjišťují, že pro praktické vykonávání vystudovaného oboru se musí ještě mnoho věcí doučit a teprve po několika letech praxe se stanou skutečnými odborníky.
Jak asi trh práce obohatí „vysokoškolák“, který má za sebou všeobecné gymnasium a roční, maximálně dvouletý pobyt na vybrané vysoké škole? Nehledě na skutečnost, že není vůbec jasné, jaký titul by takový absolvent měl! Navrhuji pracovní označení jednoroční (dvouletý) podbakalář. Před jménem tedy JPBc. respektive DPBc.
Před několika lety, po zjištění závažných pochybení na právnické fakultě vysoké školy v Plzni, koloval takový vtip: „Co děláš příští týden? Práva v Plzni.“
Ve světle popsaných návrhů mně ten vtip již zas tak směšný nepřipadá.