Článek
Jak jsem se mýlil! Zde citovaná směrnice jde daleko za dál a přinese nám netušené změny.
„Všechny státní budovy postavené od začátku roku 2027 budou muset fungovat bezemisně. Od roku 2030 se tatáž povinnost dotkne všech ostatních nových budov včetně rodinných domů. A do roku 2050 by žádná budova na území Česka neměla produkovat emise. Jenom historické budovy dostanou výjimku. Vyplývá to ze Směrnice o energetické náročnosti budov, kterou minulý týden schválil Evropský parlament.“
První dvě podmínky budou sice někde těžko splnitelné, ale dejme tomu. Technologie jde dopředu a atom, fotovoltaika, větrná energie, tepelná čerpadla a pravděpodobně i další zdroje v příštích letech umožní, aby nové státní a později i rodinné domy fungovali bezemisně.
Zlom nastane v roce 2050, jestli vejde směrnice v platnost a zda bude v té době ještě nějaká Evropská unie?
Představme si to v praxi. On totiž rok 2050 je za 26 let, což je pouhá jedna generace. Každý současně obývaný dům, a to jak novostavby, tak sto a více staré budovy budou muset fungovat bezemisně! Z jediného komínu nebude stoupat dým bez ohledu, kdy a jaký kotel byl v domě instalován. Zvláště na vesnicích a v malých městečkách to bude jistě velmi dobře splnitelné.
A proto se vracím k titulku tohoto článku. Příslušný úřad bude zavalen žádostmi o zařazení objektu mezi historické památky. To bude totiž jediná možnost, jak fungovat dle současných podmínek. A i vysoký úplatek bude stále mnohem levnější, než náklady spojené se splněním podmínek této směrnice!