Hlavní obsah
Cestování

Senior není ani na dovolené bez nebezpečí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
8. 8. 18:33

V sérii předchozích článků jsem se zabýval nástrahami, které číhají na dříve narozené na sociálních sítích a komunikačních prostředcích. Dnes z trochu jiného soudku - senior a cestování.

Článek

Již postupně od devadesátých let si velké i menší cestovní kanceláře začínají uvědomovat, že senioři jsou cílovou skupinou, která je pro ně velmi zajímavá. Později vznikají i cestovní kanceláře a agentury, které se na seniory specializují.

Je to výhodné pro obě strany. Nabídka se soustřeďuje především do období před a po hlavních prázdninových měsících, což zajišťuje pro klienty příznivější ceny a pro cestovní kanceláře a hotelové řetězce vítané prodloužení sezóny a výrazné zvýšení obsazenosti hotelů a penzionů.

Až potud vše v pořádku. Potíže však mohou nastat ještě před nástupem do zvolené destinace. Jen malá část penzistů je na tom tak, aby mohli cestovat kam chtějí a nezajímají se primárně o cenu zájezdu a úroveň poskytovaného servisu.

Většina však má omezené prostředky. Značná část i dlouho šetřila, aby si vysněný týden u moře nebo na poznávacím zájezdu mohla dovolit. Proto je nezbytné velmi pozorně číst nabídky.

Pár příkladů, které mohou dokonale zhatit požitek z dovolené:

Poznávací zájezd stojí např. 15 000 Kč . Je však v nabídce poznámka, že průvodce bude vybírat částku např. 120 euro na vstupy. Řada lidí si řekne, no, já půjdu jen někam, vyberu si pár míst a ušetřím. Chyba, okamžitě po příletu začne průvodce jako první věc vybírat celou částku, protože návštěva památek a dalších objektů je v programu - tudíž pro všechny bez výjimky povinná. A zájezd rázem nestojí 15 ale 18 tisíc korun.

U pobytových zájezdů je někdy jiná potíž. Vzhledem ke skutečnosti, v jaké době jsme vyrůstali, není jazyková vybavenost zrovna na vysoké úrovni a řada starších lidí neumí ani základy jakéhokoliv světového jazyka. Proto je nezbytný delegát! Pokud je v nabídce, že delegát je přítomen v místě pobytu - výborně. Pokud vám ihned po příletu je sděleno, že delegát bude přítomen na seznamovací schůzce a potom ještě dvakrát v určené dny a hodiny - dobře. Pokud je však v nabídce, že delegát je na telefonu, je to zárodek celé řady možných potíží.

Stejně pečlivě je nutno se seznámit s pojištěním, protože některé pojišťovny mají horní hranici pro pojištěnce např. 70 let. Krásnou ukázkou je nabídka jedné cestovní kanceláře, specializované na seniory, která nabízí atraktivní okruh exotickou zemí v autech, které si půjčíte ihned po příletu. V téže nabídce o kus díle je řečeno, že horní hranice pro půjčení auta podle místních zákonů je 65 let!

A na závěr těchto několika příkladů, co vám může znepříjemnit cestu jedno upozornění. Pokud v restauraci nebo na recepci hotelu budete svojí otázku v češtině opakovat ještě jednou pomalu a nahlas - stejně vám nebudou rozumět!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz