Hlavní obsah
Cestování

Ol Pejeta nabízí nosorožce, rovník i výhledy na ledovec

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Petr Hejna

Zhruba 300 kilometrů severně od Nairobi se v Keni nachází chráněná oblast Ol Pejeta, jejíž význam je silně spojen s naší vlastí a prací našich zoologů.

Článek

K hrobu posledního nosorožce svého druhu, léta chovaného u nás

Jedná se o po meči k vyhynutí odsouzeného nosorožce severního bílého, jehož poslední jedinec Sudán doputoval do naší vlasti 19. září roku 1975 spolu s dalšími pěti, kdy je k nám dovezl Ing. Josef Wágner do jím budovaného safari parku ve Dvoře Králové. Roku 2009 byl přemístěn do chráněné oblasti Ol Pejeta v Keni s vizí šance na reprodukci. Doprovodem mu byla jeho dcera Nájin a její dcera Fatu.

Leč příběh nemá dobrý konec - v roce 2017 Sudán, poslední stářím sešlý samec svého druhu, onemocněl a o rok později, 19. března musel být utracen. 1. dubna mu byl v Ol Pejetě odhalen pomník, při ceremoniálu vlála i česká vlajka. Jeho ostatky se vrátily do letité domoviny v české kotlině, kde byl po vypreparování vystaven v Národním muzeu a v roce 2023 se dle dřívější dohody vrátil do Keni.

Foto: Petr Hejna

U Sudánova hrobu

Jaká je šance na návrat druhu?

Pouze ve Dvoře Králové se podařilo ho rozmnožit. Dnes se uvažuje o tom, jak získat z posledních jedinců tohoto druhu vhodný reprodukční materiál pro budoucí přenos embryí, vytvořených s pomocí našich vědců. Jedná se o proces, kdy zárodky, vygenerované ze zmrazeného spermatu Sudánova, u nás v roce 2014 uhynulého samce Suniho a dalšího samce ze San Diega. Zmíněné samice ze Sudánovy rodiny - pravděpodobně též poslední dvě uvedeného druhu. nejsou schopny zabřeznout. Jako možná cesta se jeví využít k donošení embrya samice příbuzného nosorožce bílého jižního.

Co ještě uvidíte v Ol Pejetě

V Ol Pejetě je k vidění spousta nosorožců, toulajících se savanou, ubytování v Serena Sweetwaters Campu umožňuje je pozorovat přímo z jídelny nebo terasy stanu u napajedla s kulisou nejvyšší hory Keni se zbytky ledovce, kterou je Mount Kenya. Pochopitelně nechybí zebry, stáda buvolů, sloni, prasata a antilopy, lvi odpočívající i v akci, hyeny, šakali, paviáni, ale i různí ptáci jako třeba jeřábi královští, můžete vidět i nádherného ledňáčka šedohlavého. V přísně střeženém výběhu jsou chovány Sudánova dcera a vnučka.

Foto: Petr Hejna

hyena skvrnitá

Foto: Petr Hejna

hodující lvice

Foto: Petr Hejna

poslední dvě samice na světě

Záchranná útočiště

Ve výběhu u informačního centra Morani je chován slepý nosorožec Baraka. Baraka, ve svahilštině Požehnání, se narodil ve volné přírodě v Ol Pejeta, ale již v mládí po souboji s jiným nosorožcem oslepl na jedno oko. Druhé oko mu poškodil šedý zákal, nepomohla ani operace. Tohoto handicapovaného nosorožce je možné „adoptovat“, tedy přispět na náročný provoz péče o něj.

Foto: Petr Hejna

Baraka

Dalším podobným zařízením je záchranná stanice šimpanzů Sweetwaters, která slouží jako útočiště pro šimpanze zachráněné z černého trhu s exotickými zvířaty. Proto pocházejí i z arabských zemí, nejedná se tedy jen v Africe zadržené živé obchodní zboží. Je to jediné místo, kde můžete tyto člověku na první pohled při chování blízké lidoopy v Keni vidět.

Foto: Petr Hejna

malý šimpanz

Jdu na sever, jdu na jih aneb suchou nohou přes rovník

Jelikož oblast leží přímo na rovníku, krom návštěvy hřbitova nosorožců je prakticky povinností tuto nejdelší rovnoběžku planety překročit. Kuriózní se zdá fakt, že v Africe neprochází Rovníkovou Guineou, zato z afrických států Keňa, Somálsko, Uganda, obě republiky, mající v názvu Konžská, stejně jako Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov s počtem obyvatel cca 250 000, jsou jeho přítomností poctěny. Jelikož okolní terén u zastavení na rovníku je přehledný a bezpečný, jedná se o jedno z míst - stejně jako u pomníků nosorožců, kde lze opustit safari automobil. Pak již, a to nejen milovníkům her Divadla Járy Cimrmana, lze nadšeně jásat nad tím, že po pár krocích jdu na sever a po otočení zase na jih. Ovšem zde dobýváme v jednu chvíli severní polokouli a mžikem oka jižní.

Foto: Petr Hejna

Na rovníku

Foto: Petr Hejna

svítání nad Mount Kenya

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz