Článek
Unity Valkyrie Mitfordová byla tváří, která spojila britskou aristokracii se zlem nacistické ideologie. Její fascinace Adolfem Hitlerem, mužem, kterého by většina považovala za bezcitného diktátora, odhalila nejen temné stránky jejího charakteru, ale také propastné rozpory uvnitř jedné z významných anglických rodin.
Unity ztělesňovala paradox svého rodu, kde elegance a výstřednost šly ruku v ruce se sklonem k extrémním názvům a kontroverzím. Společenská celebrita své doby, která místo oslnění šarmem vytvořila z vlastního života mrazivý příběh vzývání destruktivní ideologie, vzbudila v 30. letech ohromný poprask na obou stranách Atlantiku.
Rodina Mitfordových byla vše jiné než obyčejná. David Freeman-Mitford, známý jako lord Redesdale, byl patriarchou, jehož reakční pohledy a nezměrná přezíravost vůči modernímu světu nepřehlédnutelně ovlivnily jeho děti. Nejstarší dcera Nancy Mitfordová, známá spisovatelka, přeměnila osobnost svého otce v karikaturu jako „strýce Matthewa“ ve svých románech. Rozmanitá povaha rodiny byla patrná u všech šesti sester – každá z nich měla vlastní smysl rebelie, od komunistické aktivistky Jessicy až po nacistickou fanatičku Unity.
Unity se narodila do světa privilegia v Londýně 8. srpna 1914, jako pátá ze sedmi dětí. Její prostřední jméno Valkyrie bylo zvoleno jako pocta germánské mytologii, což předznamenalo její pozdější vášeň pro nacistickou ideologii. Byla mladou ženou neobyčejného vzhledu – vysoká, s platinově blond vlasy a ledově modrýma očima, což podle Hitlerových slov z ní činilo dokonalý exemplář árijského ženství.
V polovině 30. let Unity poprvé spatřila Adolfa Hitlera během Norimberského shromáždění. Tento moment vyústil ve fascinaci, která přerostla v posedlost. Přestěhovala se do Mnichova, kde pronásledovala svého idola a hledala způsoby, jak se dostat do jeho blízkosti. Sedávala každý den v kavárně Osteria Bavaria, kde Hitler pravidelně stoloval, až si jí nakonec čelní představitel nacistického Německa skutečně všiml. Bylo to setkání, které změnilo životy obou aktérů – Unity si splnila svůj sen, Hitler získal obdivovatelku z britské aristokracie.
Unity byla okouzlena nejen Hitlerovou osobností, ale i jeho vizí nacistického Německa. Její dopisy domů byly plné nadšení a zbožňování. „Byl to ten nejkrásnější den mého života,“ popsala své první setkání s Hitlerem. Pevně věřila, že její role v této tragédii 20. století je osudem předurčeným bohyněmi severských ság.
Jejímu okouzlení nacismem však nelze přičítat pouze mladistvý entuziasmus. Společně se svou sestrou Dianou – manželkou Oswalda Mosleyho, vůdce Britské unie fašistů – aktivně propagovala antisemitskou ideologii. Veřejně vystupovala s proslovy plnými nenávisti a napsala texty, ve kterých hlásala: „Anglii jen pro Angličany! Ven s Židy!“ Tento postoj nejen rozhořčil britskou veřejnost, ale hluboce rozdělil i její rodinu. Její mladší sestra Jessica, zapřísáhla komunistka, byla jejím úplným protikladem a jejich vztah skončil chladným nepřátelstvím.
Unity si plně uvědomovala, že válka mezi Británií a Německem je nevyhnutelná. Přesto naléhala na Hitlera, aby usiloval o spojenectví mezi oběma zeměmi. Když však v září 1939 došlo k vyhlášení války, osobní i ideologická bitva uvnitř její duše dosáhla vrcholu. Ve své zoufalé snaze uniknout tragédii, kterou sama pomáhala rozpoutat, se Unity v Mnichově pokusila o sebevraždu. Střelila se do hlavy pistolí, kterou jí kdysi daroval samotný Hitler. Přežila, avšak střela zůstala v její lebce a způsobila nevratné poškození mozku.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oV_A/nPvZcDuQhKLRimSeCIcIW2/21f7/r.jpeg?fl=cro,0,0,640,458%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Náhrobní kameny tří sester Mitfordových. Nancy Mitfordová, Unity Mitfordová a Diana Mitfordová.
Po svém zranění byla Unity převezena do Británie, kde žila ve stínu svého dřívějšího života. Její šarm a charisma zmizely, byla odkázána na péči své rodiny. Zemřela v roce 1948 ve věku pouhých 33 let v důsledku zánětu mozkových blan, způsobeného trvající přítomností kulky v její hlavě.
Unity Mitfordová je dodnes považována za jeden z nejtemnějších symbolů spojení britské aristokracie s nacismem. Její příběh je připomínkou toho, jak snadno může být privilegium, odhodlání a osudová přitažlivost zneužito ve prospěch ideologie, která přinesla světu nepředstavitelné utrpení.
Unity však zůstává víc než jen fascinující kapitolou dějin – je varováním, jak mocné a zároveň zhoubné mohou být sny jednotlivce poháněné slepou vírou v člověka, který ztělesňuje zlo.