Článek
Vážení čtenáři a milé čtenářky,
6. červenec je dnem, kdy si připomínáme upálení mistra Jana Husa.
Jak známo, stalo se tak na církevním koncilu v Kostnici v roce 1415.
Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven.
Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek. Husova smrt však ještě zesílila vliv jeho myšlenek a vyústila až v husitskou revoluci.
Pozor, k odkazu Jan Husa se vedle husitů hlásí i další církve. Jako svatý mučedník je spolu s Jeronýmem Pražským uctívaný například pravoslavnou církví. V roce 1999 byl mistr Jan Hus označen za reformátora církve samotným papežem Janem Pavlem II. Ten tehdy i veřejně politoval jeho upálení.
Jan Hus se narodil kolem roku 1370 v Husinci u Prachatic. Vyučoval na pražské univerzitě (od roku 1398) a posléze se stal i jejím rektorem. V roce 1400 byl vysvěcen jako římskokatolický kněz a od roku 1402 působil jako velmi oblíbený kazatel v betlémské kapli.
Pro vyšší informační komplexnost dodejme, že Jan Hus se ve svých kázáních inspiroval učením reformátora Johna Wycliffa.
Ostře kritizoval poměry v církvi, která se obohacovala prodáváním odpustků. Upozorňoval na morální úpadek církve a hledal řešení k její nápravě.
Prameny a další informace:
https://mzv.gov.cz/brussels/cz/krajane_skolstvi_kultura/aktuality/ceske_svatky/x6_cervence_den_upaleni_mistra_jana_husa.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Hus
Franzen A.: Malé dějiny církve. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2006. 400 s. Kapitola Jan Hus a jeho kostnický proces, s. 179.