Článek
Ivan Lendl zase láme rekordy.
Tentokrát však na kurtu nemovitostí. Po letech snažení se mu v Connecticutu podařilo prodat rodinné sídlo v přepočtu za 280 milionů korun. Široko daleko se tam žádný dům za takovou sumu neprodal. No, bodejť, domek za skoro 300 milionů to nemá snad ani Karlos Vémola nebo Petr Fiala.
Ale vážněji, kdo je a byl vlastně Ivan Lendl?
Zejména mladším čtenářům je dobré jej stručně představit. Ostatně zeptal jsem se tento týden 10 fyzických osob mladších 20 let, zda znají Ivana Lendla a znali ho jen dva.
Ivan Lendl se narodil ve stejném městě, avšak o devět let dříve než místopředseda českého ústavního soudu Vojtěch Šimíček. Ano, Lendl se narodil v Ostravě roku 1960.
Lendl je bývalý super úspěšný profesionální tenista, který reprezentoval nejprve tehdejší ČSSR a po získání amerického občanství také USA.
Experti jej označují nejlepšího českého (resp. československého) mužského tenistu všech dob.
V 80. letech 20.století patřil mezi absolutně nejlepší tenisty planety a patrně i vesmíru.
Mnohokrát vedl žebříček ATP. Na pozici světové tenisové jedničky setrval celkem neskutečných 270 týdnů. Což je čtvrtý nejdelší úsek v dějinách. Lepší byli za celé dějiny jen pánové Djokovič, Sampras a Federer.
Nadto, počtem 1 071 vítězných utkání dvouhry na okruhu ATP se v celkovém pořadí zařadil dokonce na třetí místo za Connorse a Federera. Prostě třetí nejvyšší počet vítězství v dějinách tenisu mužů.
Davis cup - 1980
Do srdcí milionů sport milujících Čechoslováků se Ivan zapsal především díky pražskému finále Davis cupu v památném roce 1980.
I autor tohoto článku si památné finále pamatuje jakoby to bylo včera, kdy skvělý Ivan Lendl vyhrál proti tehdy silným Italům jak obě náročné dvouhry tak i s Tomášem Šmídem čtyřhru.
Do šedivého Československa tehdy naši tenisté s Ivanem Lendlem v čele přinesli trochu radosti.
Emigrace - 1986
Zásadní životní zlom, v roce 1986 emigroval Lendl do Spojených států, které následně i reprezentoval na mezinárodních kolbištích.
Pravou rukou hrající Lendl vyhrál osm grandslamových titulů ve dvouhře. Třikrát „Paříž“, třikrát US Open, dvakrát „Austrálii“. Jen ten zpropadený Wimbledon nikdy. I když tam byl dvakrát až ve finále.
Dodejme, že Ivan Hrozný (jak jej též nazývala hlavně americká media) se probojoval celkem do 19 (sic!) grandslamových finále, což byl v té době rekord mezi muži, který byl až v roce 2009 překonán R. Federerem.
Zajímavost Lendl dosáhl alespoň jednoho grandslamového finále během jedenácti (!) let v řadě, což je rekord všech dob. Nikdo ho nikdy nepřekonal, pouze P. Sampras ho vyrovnal.
Malé nakouknutí do soukromí
Ivan Lendl se v roce 1989, kdy v jeho staré vlasti pukaly ledy, oženil s Američankou Samanthou Frankelovou.
Spolu mají pět dcer – Mariku (nar. 1990), dvojčata Isabelle a Caroline (nar. 1991), Danielu (nar. 1993) a Nikolu (nar. 1998).
Lendl se rád věnuje golfu.
Byl taktéž vyhlášeným sběratelem díla českého malíře Alfonse Muchy. Vlastnil údajně jeho 116 plakátů, chyběli mu již pouze tři, v roce 2013 však sbírku prodal. Lendl sbírku údajně před jedenácti lety prodal za tři a půl milionu dolarů, tedy zhruba 70 milionů korun.
Satirik by si skoro „dloubnul“, že tak jako mu chybí triumf z Wimbledonu, tak mu chybí i poslední tři Muchovy plakáty. Takový už je život.
Panu Ivanu Lendlovi přeji ze srdce hodně zdraví a štěstí do dalších let. A děkuji za krásné chvíle u televizní obrazovky v osmdesátých letech minulého století.
Zdroje: