Článek
Podívejme se na věc z jiného úhlu pohledu. Zúročme dánskou zkušenost. Dánsko je nepochybně tradiční západní demokracie, žádný „Dezolátov“.
Dánská premiérka Mette Frederiksen v roce 2020 při zahájení zasedání parlamentu upozornila na znepokojivý trend mezi mladými muži s nezápadním původem. Podle statistik v Dánsku každý pátý muž narozený v roce 1997 porušil zákon před dosažením 21 let.
Mette Frederiksen - tvář evropské protiimigrantské levice
Sociální demokratka (tedy žádná extremistka) Frederiksen svými slovy upozornila na hlubší problém, který tato čísla představují, a to nejen pro jednotlivce, ale i pro společnost jako celek.
„Není to každý. Ale je tu příliš mnoho mladých mužů, kteří ostatním berou jejich svobodu, kteří ničí budoucnost dětem, kteří zastrašují dokonce i dozorce ve vězení… a nechávají za sebou strach,“ uvedla Frederiksen.
Její prohlášení sice nejdříve šokovalo, avšak otevřelo hlubší debatu o integraci, prevenci kriminality a sociální kohezi v Dánsku. Mnoho lidí prostě přišlo o iluze. Ostřejší slova o kriminalitě migrantů pronesla mladá sociální demokratka, žádný holohlavý pravicový extremista s fotkou Adolfa Hitlera v kanceláři.
Statistiky ukazují, že mladí muži s nezápadním původem jsou nadměrně zastoupeni v trestné činnosti. To vyvolává otázky o příčinách tohoto jevu. Mnozí odborníci poukazují na faktory jako socioekonomické znevýhodnění, nízkou úroveň vzdělání a obtížnou integraci do společnosti. K tomu se přidávají kulturní rozdíly a problémy s identitou, které mohou vést k pocitům odcizení a frustrace. A to se netýká samozřejmě jen Dánského království.
Dánská vláda se proto snaží přijmout komplexnější opatření, která by těmto mladým mužům nabídla alternativy k trestné činnosti. Patří sem investice do vzdělávání, programy zaměřené na prevenci kriminality a podpora integrace na pracovním trhu.
Kromě toho je kladen důraz na podporu komunitních iniciativ, které by mohly pomoci posílit sociální vazby a zlepšit mezikulturní porozumění.
Premiérka Frederiksen ale také zdůraznila potřebu tvrdšího přístupu k těm, kteří opakovaně porušují zákon. „Musíme být spravedliví, ale i přísní. Pokud někdo opakovaně porušuje pravidla, musí nést důsledky,“ prohlásila.
Tato slova odrážejí snahu najít rovnováhu mezi prevencí a represí.
Co říkají kritici dánské premiérky?
Kritici však upozorňují, že tvrdší tresty samy o sobě problém nevyřeší. Poukazují na nutnost řešit příčiny kriminality a nabízet mladým mužům skutečné šance na lepší budoucnost. Důležité je rovněž zabývat se diskriminací a stereotypy, které mohou přispívat k marginalizaci těchto skupin.
Situace mladých mužů s nezápadním původem v Dánsku je komplexním problémem, který vyžaduje mnohostranný přístup.
Investice do vzdělání, prevence kriminality a integrace musí jít ruku v ruce s úsilím o odstranění předsudků a diskriminace. Jen tak lze dosáhnout toho, aby tito mladí lidé měli skutečnou šanci na úspěch a nebyli nuceni hledat své místo ve společnosti prostřednictvím trestné činnosti. Aby se nestávali součástí společenské spodiny, řečeno slovníkem Magdy Vášáryové z jiné členské země Evropské unie.
Závěrem
Nejmladší premiérka v dánské historii Mette Frederiksen, která je předsedkyní vlády dodnes, svými slovy vyvolala důležitou diskusi, která může vést k potřebným změnám. Je potřeba abychom takovou diskuzi – avšak opravdu „Bez cenzury“ – vedli i v Česku.
Kdo říká, obdobně jako dánská sociálně demokratická premiérka, že musíme být na migranty spravedliví, ale i přísní, tak nesmí být perfidně vylučován z veřejného prostoru.
Prameny:
https://www.politico.eu/article/europe-migration-refugees-where-migrants-are/
https://www.france24.com/en/live-news/20221102-mette-frederiksen-the-face-of-the-anti-immigration-left-in-denmark