Článek
Například v pětiletém období 2018–2022 na jednu sebevraždu ženy připadlo 4,1 sebevražd mužů. (Zdroj ČSÚ).
In medias res: zmíněný problém nelze redukovat na jednoduchou odpověď, existuje několik klíčových faktorů, které mohou pomoci pochopit zapeklitou otázku, proč muži vlastně volí sebevraždu častěji než ženy.
1. Sociální očekávání a stereotypy: Tradiční genderové role a společenská očekávání mohou mužům vnucovat tlak na to, aby byli silní, nezávislí a odolní vůči emocím. To častokrát vede k tomu, že „chlápci“ (chudí i bohatí, tlustí i tencí) mají tendenci potlačovat své emocionální potřeby a nerozvíjet zdravé mechanismy zvládání stresu a psychických obtíží.
2. Nedostatečná péče o duševní zdraví: Stigma spojené s duševními poruchami může bránit mužům v hledání pomoci a otevřeném vyjadřování svých emocí. Muži prostě vnímají projevování slabosti jako nepřijatelné. A v hledání podpory spatřují projev svého zásadního selhání.
3. Biologické faktory: Některé odborné studie naznačují, že biologické rozdíly mezi muži a ženami mohou hrát roli v tendenci mužů k sebevraždě.
Ergo kladívko, například hormonální a neurotransmiterové rozdíly mohou ovlivňovat emoční stabilitu a zvládání stresu.
4. Metody sebevraždy: Muži mají tendenci volit metody sebevraždy, které jsou smrtelnější a rychlejší, jako je použití střelných zbraní nebo oběšení. To znamená, že když se muž rozhodne pro sebevraždu, je pravděpodobnější, že uspěje. Muži holt nedělají věci jen a pouze na oko.
5. Sociální izolace: Muži mají tendenci preferovat více izolovaný životní styl než ženy. Což u nich může vést ve finále k pocitu osamělosti a nedostatku sociální podpory v době krize.
Tyto faktory nejsou izolované, působí synergicky.
Závěrem
Nejsem vševědný politik nebo dokonce youtuber/tiktoker, tak žádné nové zásadní řešení nemám. Snad jen okřídlené, že věc vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje odstranění stigma spojeného s duševními poruchami, podporu rozvoje emocionální inteligence a vybudování systémů, které poskytují dostupnou a efektivní pomoc lidem v duševní tísni.
A to bez ohledu na jejich pohlaví.
Doporučení:
Pokud se cítíte ohroženi myšlenkami na sebevraždu, nebo znáte někoho, kdo by mohl potřebovat pomoc, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.
Sebevražda není jediným řešením, a existence posmrtného života nebyla zatím věrohodně prokázána, ani pro „normální lidi“, takže ani pro sebevrahy, dodáváme na závěr s ateistickým sarkasmem.
---------------------------------------------
Prameny -
https://www.czso.cz/csu/czso/sebevrazdy_zaj
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nejsi-sam-1-kapitola/r~f7e34ad82ab411e996370cc47ab5f122/
https://www.nudz.cz/pro-media/tiskove-zpravy/v-ceske-republice-loni-pribylo-sebevrazd-v-predchozich-letech-jejich-pocet-naopak-klesal-1
https://www.idnes.cz/xman/styl/sebevrazdy-muzi-zeny-cesko-statistiky-dospivajici.A230920_173449_xman-styl_kori
https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/sebevrazda-duvody-zpusoby
V čem Vy spatřujete příčinu, že muži volí 4 x častěji sebevraždu k řešení problému než "normální lidé"?