Článek
Pravidelný test veřejných „houkaček“ pokládám za prospěšný.
Sirény většinou fungují. Doufám, že veřejná správa si o tom vede pečlivé záznamy. Nicméně k čemu je to vlastně reálně dobré pro občany? Víte, kam se máte jít schovat, pakliže uslyšíte burcující tón?
Já tedy nikoliv, a většina mých spoluobčanů, které jsem náhodně oslovil, také ne.
Tedy konkrétní místo (v Brně, Sušici, Aši, Olomouci, Praze, Adamové či v Bezdíkově…), kam bychom se měli jít bez zbytečného odkladu schovat v případě vážného ohrožení.
Ježišmarjá, tak si otevřu web svého města či vesničky a najdu tam seznam stálých krytů. Ale schválně si to zkuste! Probral jsem oficiální weby devíti měst a obcí – a nenašel jsem nic. V Česku máme 6249 obcí, a tak třeba uspějete lépe.
Máme jich dost?
Otázkou nepochybně je, zda vůbec existuje dostatečný počet relevantních úkrytů?
Kdysi jsem četl, ale je to již více než deset let, že v České republice je celkem evidováno 5000 stálých úkrytů s celkovou kapacitou 900 tisíc míst. Přičemž český stát vlastní pouze asi pětinu ze zmíněných civilních krytů. Ještě štěstí, že jsme je reálně nepotřebovali.
Nechci malovat katastrofického belzebuba na zeď, nicméně páni politici, nemělo by dojít k posílení civilní ochrany obyvatelstva?
Včetně té informační?
Klakson troubí, sirény houkají… nechci vám do toho mluvit, ale sirény přece nemusíte hlásit, ty slyšíme, spíš nám poraďte, kam se máme jít doopravdy schovat.