Článek
Olomouckému politikovi a právníkovi se dostalo širokého a kvalitního vzdělání – úspěšně absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Taková dualita je dnes nevídaná. Většina právníků, včetně autora tohoto článku, by na „medině“ nezvládla patrně ani přijímací pohovory, natož náročné šestileté (někdy i ještě víceleté) studium.
Jak jsme avizovali v úvodu I. Langer byl rozkročen jak mezi moc zákonodárnou - v letech 1996 až 2010 byl poslancem PSP ČR. Nadto od r. 1998 do 2006 působil jako místopředseda české dolní komory – tak participoval i na moci výkonné.
V dávných letech 2006–2007 byl ministrem informatiky. V letech 2006–2009 byl výrazným ministrem vnitra. Takže pokud byste v AZ kvízu či u maturity měli „zákeřnou“ otázku, zda byl Langer pouze ministrem vnitra, tak nikoliv.
Byl jedním ze tří ministrů informatiky v dějinách ČR. Dalšími dvěma byli, jeden muž - Vladimír Mlynář (2003-2005) a jedna šikovná žena – Dana Bérová (2005-2006), oba jako nominanté, dnes již zaniklé, pravicové strany Unie svobody (US) – resp. později Unie svobody – Demokratická unie (US-DeU).
Senátorem ani ústavním soudcem I. Langer nikdy nebyl. Možná v budoucnu. V politice de facto skončil v roce 2010, kdyby byl vykroužkován, od té doby se věnuje hlavně advokátní činnosti.
Olomoucký rodák Langer ovšem skoro celoživotně zabrušuje i do činnosti pedagogické – a to jak v rovině veřejných VŠ, tak i těch soukromých. Dle otevřených zdrojů několik let pedagogicky působil na Právnické fakultě Univerzity Palackého v hlavním městě Olomouckého kraje.
V roce 1999 se Ivan Langer podílel na založení liberálně-konzervativní akademie CEVRO. Kde externě vyučuje, s různou mírou intenzity, tuším, dodnes. Nyní se již jedná o prestižní VŠ CEVRO.
Do dějin českého show-bizu se Laneger zapsal v roce 1992, kdy účinkoval v klipu k písni Myslel jsem si, že je to láska skupiny, legendární skupina Mňága a Žďorp, kde se setkal s Petrem Fialou (dějinný vtip, jde o jmenovce dnešního premiéra za ODS).
Názory pamětníků na Ivana Langera se dodnes různí, někteří jej chválí, jiní zase haní. Někteří mu vyčítají například spolupráci na vytvoření tzv. Opoziční smlouvy (ČSSD-ODS) v roce 1998.
Nutno ovšem poukázat na jeden opomíjený aspekt, který byl i hlavním motorem k napsání tohoto vzpomínkového textu – I. Langer zásadně přispěl k elektronizaci veřejné správy, a to v časech, kdy například dnešní Piráti byli ještě na houbách.
Langrův vrcholný „majstrštych“ bylo prosazení datových schránek. To dnes ví jen málokdo. Pro mladší čtenáře a čtenářky, ne že by praotec Langer „vynalezl e-mail nebo Internet“, ale prosadil do českého práva „datovky“, umožňující doručování elektronických dokumentů od orgánů veřejné správy.
Česko se tehdy stalo jednou z prvních zemí světa, kde byly datové schránky pro komunikaci nejprve právnických osob (později fakultativně i pro osoby fyzické) s veřejnou správou zavedeny.
Navíc za Langrova působení byl vytvořen projekt Czech POINT, který dodnes podnikatelům, ale i občanům usnadňuje život. Pro přesnost Czech point vznikl 22. června 2005 a celá síť byla naplno spuštěna a doladěna 28. ledna 2008.
Sečteno – kdo dnes pokládá Langera za pouhopouhého technokrata moci či parlamentního lobbistu, tak nemluví pravdu a ohýbá realitu, jmenovaný se výrazně zapsal do moderních českých a moravských dějin mj. zásluhou o elektronizaci a digitalizaci naší veřejné správy (a Česka celkově), a to není málo.
Možná mu jednou (digitální) pomník nepostaví potomci konzervativců, ale třeba Pirátů, kdo ví…
Prameny: