Článek
Kdo maturoval z matematiky, tak nám může do komentářů napsat před kolika to bylo přesně lety.
IPA - India Pale Ale
Je to chmelený styl piva. De facto se jedná o významnou podmnožinu piv typu Pale Ale, tedy světlých svrchně kvašených piv.
Poprvé byl termín „India Pale Ale“ použit v 19. století. A to přesně v roce 1829 v reklamě vydané v Sydney Gazette a New South Wales Advertiser.
Termín pale ale dříve označoval svrchně kvašené pivo, a to uvařené výhradně ze světlého sladu. Piva tohoto typu se na začátku 18. století pro svoji jemně chmelenou chuť znatelně lišila od pozdějších piv typu pale ale.
V Británii se termínem IPA v posledních cca sto letech běžně označuje pivo s nízkoprocentní koncentrací mladiny, například Greene King IPA nebo Charles Wells Eagle IPA.
Piva stylu IPA s vol. 4 % nebo ještě nižším se v Británii vyrábí už od 1. světové války.
O peníze jde až v první řadě, tehdy se daně z pivních surovin velmi zvýšily a pivovary na to zákonitě reagovaly právě výrobou slabších piv, jako je IPA.
V USA mají piva dlouhou tradici. Americká piva IPA se obvykle vaří z výhradně amerického chmele, jako jsou třeba Cascade, Centennial, Citra, Columbus, Chinook, a další.
Pozor, piva stylu IPA vařená na „Východě“ USA se liší od těch z pobřeží západního.
V těch „východňarských“ je zejména více sladu, což vyvažuje intenzivní chuť chmele.
Kdežto u piv stylu IPA ze západního pobřeží vyniká chuť chmele.
Dále pak, na rozdíl od západního pobřeží pivovary na tom východním používají spíše více kořeněné evropské chmely a speciální slady. V rámci jistého zjednodušení možno říct či napsat, že piva z amerického východu se více blíží těm evropským, i když i tady existuje řada pěnivých výjimek.
Když se řekne APA
APA byla a je v zásadě severomerická verze English Pale Ale.
Pozor, v USA se vyvinula teprve v osmdesátých letech 20. stol. Prvním pivovarem, který toto pivo uvařil, byl Sierra Nevada Brewing Co., který je mimo jiné i průkopníkem studeného chmelení.
Při výrobě APA jsou využity speciální kmeny kvasnic. Chmelí se vysokými dávkami amerických chmelů, které jsou velmi hořké, ale zároveň i aromatické.
APA je mj. charakteristická poměrně velmi vysokou hořkostí. Ale taktéž zřetelnou sladovou chutí, s nádechem karamelu. Což dokáže harmonicky vybalancovat bazální chmelové aroma.
APA má zpravidla střední plnost a vysoký říz. Ovocně esterové aroma má být střední až silné. Fajnšmekři tam mohou cítit grapefruity, citrony, pomeranče, ale dokonce prý i melouny nebo borovice.
APA je známá svou světlou barvou. Oproti anglické verzi bývají bledší, tedy méně karamelové.
APA versus IPA - shrnutí
Obojí jsou svrchně kvašená chmelem aromatizovaná piva dle amerického střihu. Mají vyšší hořkost a bohaté chmelové aroma připomínající ovoce a pryskyřici.
IPA bývají více „nachmelená“ a celkově silnější než APA.
Naopak APA pak zase vyváženější, lehčí a vlastně i pitelnější.
Zdroje:
Brown, Pete (2009), Hops & Glory: One Man's Search for the Beer that Built The British Empire, Pan Macmillan
Cornell, Martyn (2008), Amber, Black and Gold, Zythography Press
https://beerweb.cz/pivni-styl/7-american-pale-ale-apa
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pivo
Kovářová, D., Jakl L., - Pivař a blondýna, Bondy, 2020