Článek
„Před více než deseti lety jsme si uvědomili, že můžeme pomocí neurotechnologií manipulovat s vnímáním a chováním hlodavců. Okamžitě jsme si s mým týmem uvědomili, že to, co jsme tehdy dokázali na myších, bychom zítra mohli udělat na lidech. Tuto vzpomínku nazývám svým Oppenheimerovým momentem. Uvědomil jsem si, že neurotechnologie se může stát bombou.“
„Díky generativní umělé inteligenci můžete z mozku dekódovat informace, které byly ještě před dvěma lety nerozluštitelné, například slova. Tento oslnivý pokrok není způsoben zařízeními, která se v posledních letech nezměnila, ale generativními algoritmy AI, které se zlepšily.“
„Jako neurovědec nemohu definovat, co je mysl a myšlenky. To jsou příliš vágní pojmy. Neřekl bych tedy, že umíme „číst myšlenky“ díky neurotechnologiím, ale spíše, že víme, jak dešifrovat duševní činnost. A přesnost tohoto dešifrování se bude v budoucnu nadále zlepšovat. Proto musíme jednat.“
„Cílem je zajistit, aby neurotechnologický pokrok nezasahoval do neuropráv. Chceme chránit mozkovou aktivitu na všech úrovních – lokální, státní i mezinárodní.“
Celý rozhovor s profesorem naleznete zde.
O tom co je to neuroprávo, se můžete dočíst zde.