Článek
Níže výpis toho nejdůležitějšího:
Čína investuje velké prostředky do neurotechnologií brain-computer interface (BCI). Neurotechnologie jsou stále důležitější součástí čínských ambicí stát se vědeckou a technologickou velmocí. Finanční prostředky USA v oblasti vývoje neurotechnologií jsou obrovské, ale v příštích 10 letech budou pravděpodobně řádově nižší než v Číně.
Krátká reportáž na CCTV upozorňuje na to, že BCI se v očích Číny stalo klíčovou technologií. Jsou mezi sedmi zásadními technologiemi, které určil 14. pětiletý plán (*) jehož součástí jsou také dlouhodobé cíle do roku 2035. Tento 14. pětiletý plán (2021 -2025) naléhavě vyzývá k zásadním průlomům v „klíčových technologiích“ jako je BCI a technologiích, které propojují mozek s počítačem.
Při odhalení Huangpuova „Future City/Greater Bay Area Metaverse Innovation Demonstration Center“ bylo BCI uvedeno jako zásadní digitální technologie budoucnosti vedle velmi diskutované obecné umělé inteligence, velkých dat a algoritmů.
Čínský projekt Brain (známý také jako projekt Brain Science and Brain-Inspired Intelligence) je nejrozsáhlejší státem podporovanou iniciativou, která financuje výzkum BCI. Projekt, který byl zahájen spolu s 13. pětiletým plánem v roce 2015, je koncipován podle struktury „jedno tělo a dvě křídla“, přičemž zkoumání kognitivních funkcí a výzkum technologických platforem přispívá jak k léčbě mozkových poruch, tak k vytváření technologií založených na propojení mozek-stroj.
* Pozn. redakce: Pětileté plány Číny jsou plány popisující ekonomické, ekologické a sociální iniciativy, které jsou vydávány od roku 1953 v Čínské lidové republice.
Odkaz na celý příspěvek zde: