Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dušek měl pravdu? Aničku Slováčkovou možná zabila nenávist k životu

Foto: ChatGPT

Rozhořela se velká diskuze po smrti Aničky Slováčkové, když si lidé vzpomněli na to, co kdysi řekl Jaroslav Dušek. Jeho slova vyvolala rozruch, ale já s ním souhlasím.

Článek

„Moje maminka zemřela na rakovinu. To byla její volba. Všichni umřeli na rakovinu. A co je to rakovina? Tak se ptejme. Umřeli na rakovinu? A vy si myslíte, že ten člověk umře na rakovinu? A já si myslím, že umře na to, že nenávidí život,“ řekl tehdy Jaroslav Dušek ve svém kontroverzním vyjádření, které mnohé šokovalo. Jeho slova vyvolala bouřlivé diskuse o spojení psychického stavu s tělesným zdravím, především ve vztahu k rakovině.

Anička Slováčková tehdy na adresu jeho slov zamyšleně řekla:" Než jsem rakovinu dostala, tak jsem sama sebe nenáviděla a nenáviděla jsem život. Možná to mohlo přispět k nemoci." Toto přiznání otevírá hlubokou otázku o tom, jaký vliv může mít naše psychika na vznik a průběh závažných nemocí. A přestože pak život milovala, už bylo pozdě?!

Je známo, že dlouhodobý stres, negativní myšlení a deprese mohou zásadně oslabit imunitní systém. Podle studie publikované v časopise Psychosomatic Medicine může chronický stres skutečně přispět k poškození buněk a rozvoji různých onemocnění, včetně rakoviny. Psychické rozpoložení je jistě významné, ale není jediným faktorem, který ovlivňuje vznik této nemoci. Přesto však, jak naznačují osobní výpovědi i vědecké studie, je důležité být si vědom svého psychického zdraví a nezapomínat na to, že i hluboká beznaděj a přání zemřít mohou nebezpečně ovlivnit naše zdraví na fyzické úrovni.

Možná bychom měli důrazněji hovořit o tom, že vůle žít a snaha najít alespoň drobnou radost každý den může být významnou prevencí nejen proti rakovině, ale i proti dalším nemocem. A i když život může být někdy velmi náročný, nikdy bychom neměli dovolit, aby naše mysl začala toužit po smrti – neboť tato touha se možná může stát nechtěným startérem procesu, který už pak nejde zastavit.

Sám jsem zažil, jak se rakovina plic objevila u mojí maminky právě ve chvíli, kdy ji přestal život bavit, kdy v sobě nosila smutek a prázdnotu. Proto mám k tomuto tématu velmi osobní vztah a vím, o čem mluvím. Tenhle článek má jedno jediné poselství pro nás všechny: Milujme život každý den, dokud můžeme.

Anička Slováčková byla skutečný anděl, který svým životem inspiroval mnoho lidí. Její odchod mě hluboce zasáhl. Přesto právě Jaroslav Dušek otevřel svými kontroverzními slovy zajímavou kapitolu, která nás nutí zamyslet se nad propojením lidské psychiky a vážných nemocí. Je dobře, že o tom nyní otevřeně diskutujeme.

Anketa

Věříte, že psychika může ovlivnit vznik vážných nemocí, jako je rakovina?
Ano, naprosto tomu věřím
82,6 %
Možná, něco na tom bude
11,8 %
Ne, rakovina je čistě fyzická nemoc
3,8 %
Nevím, ale ráda/rád si o tom přečtu víc
1,8 %
Celkem hlasovalo 2901 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz