Článek
Uplynulý víkend patřil vzpomínkám na 17. listopad 1989. Nedělní odpoledne v Praze, v Brně, ve Zlíně, ale i v mnoha dalších městech po celé České republice se neslo v duchu pozitivního vyhlížení budoucnosti a rekapitulaci toho, kam jsme se za 35 let svobody posunuli. Směrem k EU a NATO, dál a dál od Ruska, které dnes opět ukazuje své pravé barvy na Ukrajině.
Na dějinné události listopadu 1989 vzpomínali nejen jejich přímí aktéři, ale také mladší generace, třeba jako já. V době sametové revoluce jsem ještě nebyl na světě, jsem dítě raného kapitalismu. A cítím, že lidem jako já je potřeba ideály listopadu 1989 připomínat. Zapomenout je lehké. Ještě lehčí je pokřivit historickou vzpomínku v někom, kdo ji nezažil a musí spoléhat na vyprávění ostatních. Proto je dobře, že se vzpomínkové akce konaly skutečně po celé zemi a také, že se jim věnovala veřejnoprávní média.
Co slavil Andrej Babiš?
Pak jsou tu lidé, kteří dělali dobrou kariéru v tom režimu, který po 17. listopadu 1989 padnul. Jako třeba Andrej Babiš. I bývalý premiér chodí na sametovou revoluci vzpomínat na pražskou Národní třídu. Sice moc nechápu, co přesně slaví zrovna on, ale zjevně je rád, když může být na Národní třídě jen on sám se svými myšlenkami.
Občas totiž přijde raději v noci. Někdy mu to vyjde na půl sedmou ráno, prostě náhoda. Nerad bych to přičítal jen tomu, že se bojí reakce lidí, a že by pak vypadalo špatně pro jeho PR záměry, kdyby se internetem šířila videa, jak na něj na Národní třídě lidé pokřikují, co si o něm opravdu myslí.
Letos přišel Babiš na Národní třídu v normální hodinu. Pískání davu okolo něj pro média vysvětlil tak, že některá média jako Česká televize jsou proti němu zaujatá. Lidé na něj pokřikovali „Babiše do koše“, „hanba“ či „estébák“. Na lidi z Národní třídy Babišova nedávná dohoda s Ficem, že Babiš žádný agent StB nebyl, neměla žádný účinek. Babišovi voliči to ale budou vnímat jinak, ti na sametovou revoluci vzpomínají trochu odlišně, jak ukazuje nový výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.
Zásadní vyznění výzkumu je: „43 % Čechů hodnotí současné poměry jako lepší než v období před listopadem 1989, 16 % míní, že tehdejší poměry byly lepší než současné, podle 37 % je to tak napůl.“ Důležité je ale také podívat se hlouběji. Výzkumníci totiž našli zásadní rozdíl v tom, jak odpovídaly jednotlivé voličské skupiny.
Ne každý Čech vnímá listopad 1989 stejně. Babiš to dobře ví
Podívejte se na graf na straně 8 průzkumu, je k dispozici v posledním klikatelném odkazu nahoře. Voliči pravice, tedy zastánci svobody a volného trhu, v 74 % vidí dnešní systém jako ten lepší. Jen 2 % si myslí opak. Čím více jdete mezi voliči doleva, tím se ten poměr mění k horšímu. Jen 22 % voličů levice staví dnešní demokracii nad totalitu před rokem 1989, 44 % se neumí rozhodnout a 34 % jasně říká, že před listopadem 1989 to bylo lepší.
Kdo volí Andreje Babiše a SPD? Kdo volí vládní strany? Až na Piráty, kteří už ve vládě nejsou, je koalice Petra Fialy složena ze stran pravého středu a pravice. To, že tak úplně neplní svůj volební program, nechme na jindy, takhle to prostě je. I Andreje Babiše volí někteří lidé, kteří se považují za pravičáky, bude jich ale pomálu. Babiš loví voliče hlavně u levice. Takto zničil a vysál ČSSD a komunisty.
Z toho vyplývá, že ti lidé, kterým se stýská po minulém režimu, volí především ANO, SPD nebo menší mimoparlamentní strany. Na ty zapůsobí, když Babiš s Havlíčkem jdou po Národní a ignorují pískot davu okolo. Zapůsobí na ně i Babišův výrok o zaujaté České televizi. Pro ně to Babiš dělá, kvůli nim tam chodí. Kdyby zůstalo jen u toho, tak ať. I Babiš má právo na Národní třídu přijít a oslavit, ať už to je v jeho případě cokoliv.
Babiš zkouší, co vydržíme
Jenže Andrej Babiš u toho nezůstal. Andrej Babiš 17. listopadu opravdu hodně přestřelil. Snad jako kdyby četl průzkum, na který odkazuji v tomto článku, se Babiš asi rozhodl zaujmout občany, kteří jsou s dnešní demokracií nespokojeni. Normalizační kádr Babiš a tehdejší protežovaný obchodní vyslanec do Maroka na síti X napsal, že dnešní demokraté a elita používají stejné metody, jako komunistický režim před rokem 1989.
Přirovnání dnešní demokracie se všemi jejími neduhy k hrozivé komunistické totalitě, ve které pro jiný názor lidé i umírali, je nechutná relativizace hrůz, které se před rokem 1989 děly. Myslel jsem si, že mě u Babiše už nic nepřekvapí, ale že sáhnul k takto nízké formě projevu, to překvapilo i mě. Podle mě Babiš takovými výroky jen zkouší, co všechno před parlamentními volbami v roce 2025 voliči vlády ještě vydrží.
„Záměrně vráží další klín do naší společnosti. Zneužívají kvůli tomu i 17. listopad. Zase se nás snaží rozdělit. Ale my se nedáme. Nebojíme se jich,“ napsal Babiš 17. listopadu na X. A má ve všem pravdu. Pokud mluví sám o sobě.
Anketa
Zdroje:
Sledování oslav 35 let svobody
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/soucasna-elita-pouziva-stejne-metody-jako-komuniste-pred-rokem-1989-rekl-babis-k_2411171135_vdv
https://www.forum24.cz/on-line-babis-a-okamura-se-bali-vence-polozili-na-narodni-v-noci-lide-jejich-kvetiny-stejne-hned-vyhodili
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-sametova-revoluce-17-listopad-narodni-trida_2111170836_vis
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-babis-to-na-narodni-tride-schytal-vinu-hledal-u-vladnich-politiku-a-medii-40497607
https://cvvm.soc.cas.cz/images/articles/files/5889/pd241111.pdf
Andrej Babiš na sociální síti X