Článek
Česká bankovní asociace (ČBA) včera zveřejnila údaje o hypotečním trhu v lednu 2025. Pokud čekáte na pokles hypotečních sazeb, tak klidně čekejte dál a budete moci čekat ještě poměrně dlouho.
Přestože se Česká národní banka (ČNB) vrátila na únorovém měnově politickém zasedání bankovní rady ke snižování svých základních úrokových sazeb, na hypotékách se to neprojeví. Tedy, rozhodně se to neprojeví rychle. Hypoteční sazby závisí především na cenách zdrojů. A těm se klesat moc nechce.
V lednu tak průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték klesla o 0,02 procentního bodu na 4,77 %. Refinancované hypotéky zlevnily stejným tempem, jen na 4,71 %. A přestože nepatrný pokles bude pravděpodobně pokračovat i v únoru, na větší slevy si zájemci o hypoték i majitelé hypoték čekající s obavami na konec aktuální fixace úrokové sazby budou muset počkat. I tak by ale hypoteční sazby mohly do léta (spíš do jeho konce) vyklesat ke 4 % a na (či spíše po) přelomu 3. a 4. čtvtrletí se přiblížit ke 3,5 %.
Poklesu sazeb se tak nedaří. Čemu se ale naopak daří, je průměrná výše hypotéky. Ta v lednu vzrostla na 3,79 mil. Kč a je tak na dosah od srpnového rekordu 3,8 mil. Kč.
Za růstem průměrné výše hypotéky stojí především dva faktory. Prvním je růst mezd, který vytváří prostor pro větší splátky, a tudíž i vyšší úvěry. A druhým je růst cen nemovitostí, který se po krátké stagnaci opět vydal úřadovat.
Můžeme sice diskutovat o tom, zda roste průměrná hypotéka, protože rostou ceny nemovitostí, nebo ceny nemovitostí rostou, protože si lidé více půjčují. Ony jsou to propojené nádoby a hledat příčinu je podobné, jako hledat odpověď na otázku, zda bylo dřív vejce, nebo slepice (správná odpověď: vejce, ale nebylo slepičí).
Kromě růstu mezd umožňuje vyšší úvěryschopnost domácností i nižší úroková sazba. Ta meziročně klesla o 0,76 procentního bodu, což představuje snížení o 13,8 %. Není to moc, ale spolu s růstem mezd to stačilo na rozhýbání zamrzlého hypotečního trhu.